انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: چرا حضرت ابراهیم در یکی از ایات قران میفرماید انی سقیم . یعنی من مریض هستم

Hybrid View

1. Top | #1

عنوان کاربر
    خادم قرآنی آموزش ترجمه ی زبان قرآن
    میانگین پست در روز
    0.29
    صلوات
    300
    دلنوشته
    3
    اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    صلوات و تشکر
    1,096
    مورد صلوات
    1,677 در 804 پست
    نوشته های وبلاگ
    6
    دریافت کتاب
    0
    آپلود کتاب
    0

از دو پيشواى نور حضرت باقر(علیه السلام) و فرزند گرانمايه‏ اش حضرت صادق (علیه السلام) آورده ‏اند كه: واللّه ما كان سقيما و ما كذب» به خداى سوگند كه ابراهيم نه بيمار بود و نه دروغ گفت.
    اين روايت را كه بيمارى و دروغ را نفى مى‏ كند، به يكى از دو صورت مى‏ توان تقسيم كرد:

1-
    ممكن است به يكى از ديدگاه‏هاى چندگانه‏ اى كه گذشت حمل كرد و بر آن اساس گفت: ابراهيم نه بيمار بود و نه دروغ مى ‏گفت.

2-
    و ممكن است بگوييم منظور آن حضرت اين بود كه: هركسى كه سرانجام مى ‏ميرد، و مرگ بر او نوشته شده است، اگرچه در حال حاضر بيمار هم نباشد، در حقيقت در تيررس بيمارى و مرگ است و اگر بگويد من بيمارم، دروغ نگفته است. و نيز پاره‏اى آورده ‏اند كه ابراهيم در سه مورد دروغ گفت:

1-
    نخست همانجا كه گفت من بيمارم و در مراسم آنان شركت نكرد.
    2-
    آن گاه كه شكستن بتها را به بت بزرگ نسبت داد.
    3-
    و زمانى كه همسرش «ساره» را براى نجات از خطرِ دشمنى، خواهر خويش خواند.

امّا اين روايت را نيز مى‏ تواند به «توريه» تفسير كرد و گفت آن حضرت در اين مورد نيز از اين واژه‏ ها و سخنان، مفهوم و منظور ديگرى داشت، چرا كه در مورد نخست منظورش اين بود كه: من هم همانند بسيارى از مردم بيمار خواهم شد؛ و در مورد دوّم مى ‏خواست آنان را به انديشه و تفكّر برانگيزد كه هان اى تيره ‏بختان! شما كه مى‏ دانيد كه از بت بزرگتان هم كارى ساخته نيست، پس چرا بتها را مى‏پرستيد؟!

و در مورد سوّم نيز منظورش اين بود كه: «ساره» خواهر دينى اوست و نه خواهر حقيقى او
    .

در روايت آمده است كه: «توريه» يا «معاريض» راه نجات از آلوده شدن به دروغ است و منظور از آن، اين است كه گوينده، سخنى را بر زبان مى ‏آورد كه ظاهرى دارد، امّا خودش چيز ديگرى را اراده مى ‏كند، گرچه شنونده همان ظاهر گفتار او را بگيرد و منظور حقيقى او را درنيابد.
    اين شيوه از گفتار، دروغ نيست، بلكه چيز ديگرى است كه از آن به «توريه» تعبير مى ‏گردد، چرا كه دروغ كارى زشت و ناپسند است و به همين دليل هم نه زيبنده پيامبران خداست و نه آنان زبان به دروغ مى‏ گشايند؛ چرا كه دروغ آفت اعتماد است و پيامبران كه چهره ‏هاى مورد اعتماد و اطمينان مردم هستند، و برگزيده بارگاه خدا از اين شيوه ناپسند سخت به دور و پاك و پاكيزه‏ اند
    .(مجمع البیان)

اعوذ باللّه من الشّیطان الرّجیم

لَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَيْكُمْ كِتَابًا فِيهِ ذِكْرُ‌كُمْ ۖ أَفَلَا تَعْقِلُونَ ﴿ انبیاء/10﴾

ثبت نام در کلاس آموزش ترجمه ی زبان قرآن

فهرست دروس تکمیلی ترجمه قرآن کریم

فهرست دروس مقدماتی ترجمه زبان قرآن

2. 2 کاربر برای پست " هندیانی " عزیز صلوات فرستاده.

یا علی ابن الحسین (2016_02_06), گل مريم (2016_02_04)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)