انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: نزول قرآن با همه اوصاف قرآن قبل و بعد از نزول‏

Hybrid View

1. Top | #1

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.67
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    ممنون از دعای زیبا و حاجتهاتون إن شاءالله خوشبخت و سلامت و عاقبت بخیر باشید
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

بررسى آيات آغازين سوره ‏ها - كه بيشتر ناظر به بيان چگونگى نزول قرآن و اوصاف آن است - نشان مى‏ دهد كه قرآن، قبل از نزول، نزد خداوند رحمان، در ام ‏الكتاب، لوح محفوظ يا كتاب مكنون‏ ( طباطبايى، الميزان، ج‏2، ص‏15. ) و داراى اوصافى چون كتاب مبين، قرآن مبين، كتاب حكيم، قرآن حكيم، على حكيم بوده است: تلك آيات الكتاب المبين (شعراء، آيه 2؛ قصص، آيه 2 و يوسف، آيه 1) ؛ و الكتاب المبين (دخان، آيه 2 و زخرف، آيه 2. ) ؛ تلك ايات الكتاب و قرآن مبين (حجر، آيه 1. ) ؛ تلك آيات القرآن و كتاب مبين (نمل، آيه 1. ) ؛ تلك آيات الكتاب الحكيم( لقمان، آيه 2 و يونس، آيه 1.) ؛ و القرآن الحكيم‏ (يس، آيه 2.) ؛ و انه فى ام‏ الكتاب لدينا لعلى حكيم (زخرف، آيه 4. )؛ كتاب أحكمت آياته‏( هود، آيه 2)؛ بل هو قرآن مجيد * فى لوح محفوظ(بروج، آيات 21 - 22.)؛ انه لقرآن كريم * فى كتاب مكنون ( واقعه، آيات 77 - 78.).

سپس در مرحله نزول، كتاب مبين كه از ام‏ الكتاب و عرش الهى نازل مى ‏شود، تفصيل مى‏ يابد و حالات و اوصاف جديدى به خود مى ‏گيرد(محمد على لسانى فشاركى، جزوه علم محكم و متشابه ص 16 - 40. ): انا أنزلناه قرآناً عربياً( يوسف، آيه 3. )؛ انا جعلناه قرآناً عربياً( زخرف، آيه 3.)؛ كتاب فصلت آياته قرآناً عربياً( فصلت، آيه 3. )؛ بلسان عربى مبين(شعراء، آيه 195 و نحل، آيه 103.)؛ كتاب أحكمت آياته ثم فصلت من لدن حكيم خبير (هود، آيه 2)؛ و قرآناً فرقناه( اسراء، آيه 106)؛ تبارك الذى نزل الفرقان على عبده( فرقان، آيه 1.)؛ و أنزل الفرقان ( آل عمران، آيه 4)؛ و القرآن ذى الذكر(ص، آيه 2).

خداوند حكيم، هدف از اين تفصيل را قرائت، تلاوت، تعقل، تذكر، تعلم، و... مى‏ داند( نك: اسراء، آيه 106؛ زخرف، آيه 3؛ فصلت، آيه 3؛ نور، آيه 1؛ طه، آيه 2)، اما جاى اين سؤال باقى است كه چرا قرآن حكيم قبل از تفصيل و تفريق، قابل تعقل و تعلم انسان‏ها - جز شخص رسول ‏اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) - نبوده است؟
    ویرایش توسط گل مريم : 2013_05_09 در ساعت 08:52 PM

اشتیاقی که به دیدار تو دارد دل من

دل من داند و من دانم و تنها دل من

یا ابا صالح علیه السلام ادرکنی

با ما همراه باشید در

کانال ترجمه ی قرآن شهر نورانی قرآن
    https://دtelegram.me/shahrenuraniquran

کانال مکالمه ی عربی شهر نورانی قرآن(آموزش دروس صدی الحیاة و لهجه ی عراقی)
    https://telegram.me/mokalemeharabik

2. 3 کاربر برای پست " گل مريم " عزیز صلوات فرستاده.

مهاجر (2013_05_09), مدیریت محتوایی انجمن (2013_05_24), مشعشع (2013_05_09)

3. Top | #2

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.67
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    ممنون از دعای زیبا و حاجتهاتون إن شاءالله خوشبخت و سلامت و عاقبت بخیر باشید
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

تدبر در آيات ياد شده نشان مى‏ دهد كه خداوند قدير در شب قدر، قرآن را با همه اوصاف قبل و بعد از نزول، بر قلب مبارك پيامبراكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) نازل كرد؛ يعنى هم آن كتاب مبين در ام ‏الكتاب را كامل و يكپارچه بر قلب آن حضرت نازل كرد و هم تفصيل يافته و فرقان شده آن به قرآن عربى مبين را:

فأوحى الى عبده ما اوحى(نجم، آيه 10. )؛ الله لا اله الا هو الحى القيوم * نزل عليك الكتاب بالحق... و أنزل الفرقان( آل عمران، آيات 2 - 4. )؛ شهر رمضان الذى أنزل فيه القرآن... و الفرقان (بقره، آيه 185. )؛ الحمدلله الذى أنزل على عبده الكتاب و لم يجعل له عوجاً( كهف، آيه 1. )؛ تبارك الذى نزل الفرقان على عبده‏( فرقان، آيه 1. )؛ كتاب فصلت آياته قرآناً عربياً (فصلت، آيه 3. )؛ و ما كان هذا القرآن أن يفترى من دون الله ولكن... تفصيل الكتاب لا ريب فيه من رب العالمين‏( يونس، آيه 37. )؛ هو الذى أنزل عليك الكتاب منه آيات محكمات هن أم‏ الكتاب و أخر متشابهات (آل عمران، آيه 7. )؛ و لقد آتيناك سبعاً من المثانى والقرآن العظيم (حجر، آيه 87. )؛ الله نزل أحسن الحديث كتاباً متشابها مثانى‏( زمر، آيه 23. )؛ و انزلنا اليك الذكر لتبين للناس ما نزل اليهم (نحل، آيه 44. ).

در ميان عالميان، از ازل تا ابد، فقط قلب مبارك پيامبراكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) ظرفيت و توانايى پذيرش يكباره كتاب مبين و قرآن عربى مبين را به صورت كامل و يكپارچه داشت(در اين‏باره امام هادى (عليه السلام) مى‏فرمايد: ينظر (محمد)... الى أنواع عجائب رحمته و بدائع حكمته، و ينظر الى أكناف السماء و أقطار الأرض... فيعتبر بتلك الآثار، و يتذكر بتلك الآيات، و يعبد الله حق عبادته، فلما استكمل أربعين سنة، و نظر الله عز وجل الى قلبه فوجده أفضل القلوب و أجلها و أطوعها و أخشعها و أخضعها، أذن لأبواب السماء فقتحت (اشاره به آيه 5 سوره شورى) و محمد ينظر اليها (اشاره به نزول قرآن به صورت نور (نجم، آيات 1 - 18؛ تغابن، آيه 8؛ شورى، آيات 7 و 52؛ نساء، آيه 174) و أذن للملائكة فنزلوا (قدر آيه 4؛ شورى، آيه 5) و محمد ينظر اليهم و أمر بالرحمة فأنزلت عليه من لدن ساق العرش الى رأس محمد و غرته...فأراد الله عز وجل أن يشرح صدره، و يشجع قلبه فأنطق الله الجبال و الصخور و المدر، و كلما و صل الى شى‏ء منها ناداه. السلام عليك يا رسول الله أبشر فان الله عز وجل قد فضلك و جملك و زينك، و أكرمك فوق الخلائق أجمعين من الأولين و الآخرين (مجلسى، بحارالانوار، ج 17، ص 309 و ج‏18، ص 205 - 206). ).

اشتیاقی که به دیدار تو دارد دل من

دل من داند و من دانم و تنها دل من

یا ابا صالح علیه السلام ادرکنی

با ما همراه باشید در

کانال ترجمه ی قرآن شهر نورانی قرآن
    https://دtelegram.me/shahrenuraniquran

کانال مکالمه ی عربی شهر نورانی قرآن(آموزش دروس صدی الحیاة و لهجه ی عراقی)
    https://telegram.me/mokalemeharabik

4. 3 کاربر برای پست " گل مريم " عزیز صلوات فرستاده.

مهاجر (2013_05_09), مدیریت محتوایی انجمن (2013_05_24), مشعشع (2013_05_09)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)