روز عرفه هم رسید

عرفات پنج سرّ دارد:
1- وقوف در عرفات به این معنا که انسان به معارف اللهی واقف ،عارف و آگاه ، شود.پس کسی که در عرفات ایستاده باید از معرفت طرفی ببندد.

2-باید عارف بشود که ذات اقدس الهی به صحیفه ی قلب او وبه درون او ورمز وراز او آگاه است . زائر باید در سرزمین عرفات آیه شریفه ی

وان تجهر بالقول فانّه یعلم السرّواخفی را درک کند.

بالاخره همانطور که بدن خود را تطهیر میکند ، قلبش را نیز از خاطرات آلوده پاک سازد.

3- شایسته است کسی که در عرفات است از جبل الرحمه بالا رفته ودعای خاص آن را بخواند .

سالار شهیدان حسین بن علی علیهم السلام در قسمت چپ آن کوه رو به کعبه ایستاد وآن دعای معروف را خواند .

راز بالا رفتن از جبل الرحمه این است که بداند خداوند متعال بر هر زن ومرد مومن رووف ورحیم است.

ولیّ هر مرد وزن مسلمان است . گرچه ولایت خدا تکوینی است واو ولیّ کلّ است(هنالک الولایه لله الحق )

واگر چه رحمت خدا فرا گیر است (رحمتی وسعت کل شیء)

اما آن ولایت ورحمت عام است ودر کنار این ولایت رحمت خاصه وویژه نیز دارد که برای همه نیست

(فساکتبها للذین یتقون) رحمتش به سود متقین است

4- در سرزمین عرفات منطقه ای است بنام نمره که با علامت هایی مشخص شده

به فرموده امام سجاد علیه السلام: وقتی به این منطقه از عرفات رسیدید راز ورمزش این است که بگویید:

خدایا به چیزی امر نمی کنم مگر آن که قبلا خودم به آن عمل کنم وموتمر باشم

واز چیزی نهی نمی کنم مگر آن که قبلا خودم از آن منزجر باشم.

آری در اسرار حج عدالت شرط امر به معروف ونهی از منکر شمرده شده است.

5- منطقه وسیعی است در رعرفات که با علامت های خاصی به عنوان نمرات مشخص شده است

حضرت سجاد علیه السلام فرمود:روز نهم که وارد سرزمین عرفات شدی وبه این منطقه وسیع رسیدی سرّش آن است که

آگاه باشی این سرزمین شهادت ومعرفت وعرفان است ومیداند که چه کسی روی آن گام می نهد

وبا چه انگیزه ای آمده اند وبا چه انگیزه ای برمی گردد.

امام سجاد علیه السلام:
درجات ایمان:
مومنان به سه گروه تقسیم میشوند:

1-کروهی ایمان ضیف دارند.

نور باطنشان راه هزار ساله را روشن میکند .

2- دسته ای دارای ایمان قوی ومحکم اند.

نورشان مسیر صد هزار سال را نور میدهد.

3- گروه آخر متوسط میباشند
دارای ایمان با درجات گوناگون هستند .درجاتشان بین هزار سال وصد هزار سال است وقلمرو نور آنها مختلف است

منبع:عرفان حج( آیت الله جوادی آملی)