نماز و برطرف شدن اندوه
امام صادق (ع ) : ما یمنع احدکم اذا دخل علیه غم من غموم الدنیا ان یتوضأ ثم یدخل المسجد فیرکع رکعتین یدعو الله فیهما، اما سمعت الله تعالی یقول : “واستعینوا بالصبر و الصلاة “
چه مانعی دارد که چون یکی از شماغم و اندوهی از غمهای دنیا بر او درآمد، وضو بگیرد و به مسجد برود و دو رکعت نماز بخواند و برای رفع اندوه خود خدا را بخواند. مگر نشنیده ای که خدا می فرماید:”واستعینوا بالصبر و الصلاة “.
( مجمع البیان ، ج ۱، ص .۱۰۰ وسائل الشیعه ، ج ۵، ص ۲۶۳ )

توجه ملک الموت به نمازگزار
امام باقر (ع ) : ان ملک الموت قال لرسول الله – صلی الله علیه و اله – : ما من اهل بیت مدر و لا شعر فی بر و لا بحر الا وانا اتصفحهم فی کل یوم خمس مرات عند مواقیت الصلاة
همانا، ملک الموت به رسول خدا (ص ) گفت : هیچ اهل خانه ای و صاحب جامه ای در خشکی و دریا نیست ، مگراین که من در هر روز پنج بار هنگام نماز از آنها می گذرم .
( وسائل الشیعه ، ج ۳، ص ۷۹ )

نماز همراه زکات ، باعث تقرب
امام علی (ع ) : ان الزکاة جعلت مع الصلاة قربانا لاهل الاسلام
همانا زکات همراه نماز مایه تقرب مسلمانان به خداوند است .
( نهج البلاغه ، ص ۱۹۹ )

نشانه قبولی نماز
امام صادق (ع ) :من احب ان یعلم اقبلت صلاته ام لم تقبل فلینظر هل منعته صلاته عن الفحشاءو المنکر فبقدر ما منعته قبلت منه
هرکس دوست دارد بداند نمازش قبول شده یا نه ، ببیند که آیا نمازش او را از گناه و زشتی باز داشته یا نه ؟ پس به هر قدر که نمازش او را از گناه باز داشته به همان اندازه نمازش قبول شده است .
( بحار الانوار، ج ,۸۲ ص ۱۹۸ )

رهایی از گرما، با نماز
پیامبر (ص ) : اذا اشتد الحر فابردوا بالصلاة فان الحر من فیح جهنم
هر وقت گرما و شدت آن بر شما سخت گرفت ، توسطنماز آن راخنک کنید، زیرا گرما و حرارت از جوشش جهنم است .
( بحار الانوار، ج ,۸۰ ص ۱۵ )

التجا به نماز در سختیها
پیامبر (ص ) : اذا حزنه امر فزع الی الصلاة
شیوه رسول خدا (ص ) چنان بود که چنانچه مشکلی برای او پیش می آمد، به
نماز پناه می برد و از آن استعانت می جست .
( تفسیر درالمنثور، ج ۱، ص ۶۷ )

جبران ناراحتی با نماز
ابوعبدالله (ع ) :کان علی – علیه السلام – اذا هاله شی ء، فزع الی الصلاة ، ثم تلی هذه الآیة “واستعینوا بالصبر و الصلاة “
هنگامی که برای امیرالمؤمنین (ع ) مشکلی پیش می آمد، به نماز پناه می برد (ناراختی خود را به طریق نماز جبران می کرد) و آیه “واستعینوا بالصبر و الصلاة ” را تلاوت می نمود.
( وسائل الشیعه ، ج ۵، ص ۲۶۳ )

استقبال خدا از نمازگزار
امام باقر (ع ) : اذا استقبل المصلی القبلة استقبل الرحمن بوجهه
آنگاه که نمازگزار رو به قبله نماید، خداوند رحمان به صورتش رو می آورد.
( اصول وافی ، ج ۲، ص ۵۸ )

عبور از صراط
پیامبر (ص ) :الصلاة جواز علی الصراط
نماز جواز عبور ازصراط است .
( بحار الانوار، ج ,۹۸ ص ۱۶۸ )

اثر کار نیک برای میت
امام صادق (ع ) :یدخل علی المیت فی قبره الصلاة و الصوم و الحج و الصدقة و البر و الدعاء، و یکتب اجره للذی یفعله و للمیت
نماز و روزه و صدقه و نیکی و دعا برای میت در قبر او داخل می شود، و اجر و پاداش این امور برای میت و آن کسی که آن را انجام می دهد، نوشته می شود.
( بحار الانوار، ج ,۸۲ ص ۶۲ )

نماز پاسدار انسان
امام علی (ع ) :و عن ذلک ما حرس الله عباده المؤمنین بالصلوات و الزکوات
و از اینجاست که خداوند با نمازها و زکاتها و سختکوشی درنماز، از بندگان با ایمانش پاسداری می کند.
( نهج البلاغه ، فیض الاسلام ، ص ۷۹۸ )

حایل آتش دوزخ
پیامبر (ص ) : و تکون صلاة العبد عند المحشر تاجا علی رأسه و نورا علی وجهه و لباسا علی بدنه و سترا بینه و بین النار
نماز بنده در محشرتاجی است بر سر او، و موجب نورانیت صورتش ، لباس
برای بدن وی ، و ساتر و حایل بین او و آتش جهنم است .
( بحار الانوار، ج ,۸۲ ص ۲۳۱ )

شفیع نمازگزار
پیامبر (ص ) :الصلاة شفیع بینه و بین ملک الموت
نمازشفیع نمازگزار در نزد ملک الموت است .
( بحار الانوار، ج ,۸۲ ص ۲۳۲ )