انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: پرتوى از سيره و سيماى امام موسى كاظم عليه السلام

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  April_2013
  عنوان کاربر
  مدیر انجمن
  میانگین پست در روز
  0.27
  نوشته ها
  1,100
  صلوات و تشکر
  1,212
  مورد صلوات
  2,090 در 867 پست
  نوشته های وبلاگ
  10
  دریافت کتاب
  0
  آپلود کتاب
  0

  پیش فرض پرتوى از سيره و سيماى امام موسى كاظم عليه السلام  حضرت امام موسى بن جعفر(ع) معروف به كاظم و باب الحوائج و عبد صالح در روز يكشنبه 7 صفـر سال 128 قمرى در روستاى (ابـواء) دهـى در بيـن مكه و مـدينه, متـولـد گـرديـد, نـام مـادر آن حضـرت حميده است.
  آن حضرت در 25 رجب سال 183 قمرى, در زندان هارون الرشيد عباسى در بغداد,در 55 سالگى به دستور هارون مسموم گرديد و به شهادت رسيد. مرقد شريفش در كاظميـن نزديك بغداد, زيـارتگـاه شيفتگـان حضـرتـش مـى بـاشد.
  امام مـوسـى بـن جعفـر (ع) همان راه و روش پـدرش حضرت صادق (ع) را بر محور برنامه ريزى فكرى و آگاهـى عقيدتـى و مبارزه با عقايد انحرافـى, ادامه داد. آن حضرت با دلائل استـوار , بـى مايگى افكار الحادى را نشان مى داد و منحرفان را به اشتباه راه و روششان آگاه مى ساخت. كم كـم جنبش فكرى امام (ع) درخـشندگى يافت و قدرت علمى اش دانشمندان را تحت الشعاع خود قرار داد. ايـن كار بر حاكمان حكومت عباسـى سخت و گـران آمـد و به هميـن دليل به شيفتگان مكتبـش با شـدت و فشار و شكنجه برخورد كردند. از ايـن رو , امام كاظم (ع) به يكى از شاگردان معروفش به نام هشام هشدار داد به خاطر خطرهاى موجـود, از سخـن گفتـن خوددارى كند و هشام هـم تـا هنگـام مـرگ خليفه از بحث و گفتگـو خـود دارى كرد.
  ابن حجر هيتمى گويد:
  (موسى كاظم وارث علوم و دانشهاى پدر و داراى فضل و كمال او بود بود وى در پرتو عفـو و گذشت و بـردبارى فـوق العاده كه در رفتار با مـردم نادان زمان از خـود نشان داد, لقب كاظم يافت, و در زمان او هيچ كس در معارف الهى و دانش و بخشش به پايه او نمى رسى.)(1) امام كاظم (ع) در برابر دستگاه ظلم و ستم عباسى موضع سلبى و منفى را در پيـش گرفت و دستـور داد تا شيعيان در دعاوى و منازعات خـود, به دستگاه دولتـى روى نيارند و به آنان شكايت نبرند و سعى كنند با قرار دادن قاضـى تحكيـم در ميان خـويـش, منازعات را فيصله دهنـد. امام (ع) دربـاره حاكمان غاصب زمانـش فرمود: (هركـس بقاى آنان را دوست داشته باشد از آنان است و هر كس از آنان باشد وارد آتش گردد.) بديـن وسيله آن حضرت , خشم و نارضايتى خـود را از حكومت هارون پيامى ابراز مى فرمود و همكارى با آنان را در هر صـورت حرام مى دانست و اعتماد و تكيه بر آنان را منع مى كرد و مـى فرمـود: (برآنان كه ستمكاراند تكيه مكنيد كه گرفتار دوزخ مى شويد.)
  امام كاظم(ع), على بن يقطين, يكـى از ياران نزديك خـويـش را از ايـن فرمان استثنا كرد و اجازت داد تا منصب وزرات را در روزگار هـارون عـهـده دار گـردد و پيـش از او , منصب زمامـدارى را در ايام مهـدى بپذيرد. او نزد امام مـوسـى(ع) رفت و از او اجازت خـواست تا استعفا دهـد و منصب خـود را تـرك كنـد, اما امام او را از ايـن كار باز داشت و به او گفت :
  ( چنيـن مكـن, برادران تو به سبب تو عزت دارند و بـه تو افتخار مى كنند, شايد به يارى خدا بتـوانى شكسته اى را درمان كنى و دست بينوايى را بگيرى يا به دست تـو , مخالفان خدا درهم شكسته شوند. اى على! كفاره و تاوان شما خوبى كردن به برادران است, يك مورد رابراى من تضمين كـن, سه مورد را برايت تضمين مى كنم, نزد من ضامـن شـو كه هر يك از دوستان ما را ديـدى نياز او را بـرآورى و او را گرامى دارى و من ضامـن مى شوم كه هرگز سقف زندانى بر تـو سايه نيفكند و دم هيچ شمشير به تو نرسد و هرگز فقر به سراى تو پاى نگذارد.اى على هركس مومنى را شاد سازد, اول خـداى را و دوم پيامبـر را و در مرحله سـوم ما را شاد كـرده است.) 2. 3 کاربر برای پست " فاطمه " عزیز صلوات فرستاده.

  مدیریت محتوایی انجمن (2013_06_05), گل مريم (2013_06_04), زنبق بنفش (2013_06_04)

 3. Top | #2

  تاریخ عضویت
  April_2013
  عنوان کاربر
  مدیر انجمن
  میانگین پست در روز
  0.27
  نوشته ها
  1,100
  صلوات و تشکر
  1,212
  مورد صلوات
  2,090 در 867 پست
  نوشته های وبلاگ
  10
  دریافت کتاب
  0
  آپلود کتاب
  0

  پیش فرض
  سخـن چينـى دربـاره امام عليه السلام


  پاره اى از فعاليتهاى امام كاظم (ع) به وسيله سخـن چينان به هارون الرشيد مى رسيد و ايـن امر , كينه و خشـم او را برمى انگيخت. يـك بـار به او خبر دادند كه از سراسر جهان اسلام , اموالى هنگفت نزد امام موسى بـن جـعـفر (ع) جمع آورى مى گردد و از شرق و غرب براى او حمل مـى شـود و او را چـندين بـيت المال است.
  هارون به دستگيرى امام (ع) و زنـدانـى كـردن او فـرمان داد, يحيى بـرمكـى آگاه شـد كه امام (ع) در پـى كار خلافـت بـراى خـويـش افتـاده اسـت و بـه پايگاههاى خود در همه نقاط كشور اسلامى نامه مى نويسد و آنان به سوى خويش دعوت مى كند و از مردم مى خـواهد كه بر ضد حكومت قيام كنند, يحيى به هارون خبر داد و او را عليه امام (ع) تحـريك كـرد. هارون امام را به زندان افكنـد و از شيعيان جدا ساخت و امام(ع) روزگـارى دراز شـايـد حـدود چهارده سـال در زنـدان هارون گـذرانـد.
  امام(ع) در زنـدان نامه اى به هارون فرستاد و در آن نامه نفـرت وخشـم خود را به او ابراز فرمـود, متـن نامه چنيـن است :
  (هرگز بـر مـن روزى پـربلا نمى گذرد كه بر تـو روزى شاد سپرى مى گردد, ما همه در روزى كه پايان ندارد مورد حساب قرار مى گيريـم و آنجـاست كه مردم فاسد زيان خـواهند ديد.) امام كاظم (ع) در زندان, شكنجه ها و رنجهاى فروان را تـحمل كرد دست و پاى مباركـش را به زنجير مى بستند و آزارهاى كشنده بـر او روا مى داشتند.
  سـرانجام زهـرى كشنده به او خوراندند و مظلومانه او را به شهادت رساندند.(2)

 4. 3 کاربر برای پست " فاطمه " عزیز صلوات فرستاده.

  مدیریت محتوایی انجمن (2013_06_05), گل مريم (2013_06_04), زنبق بنفش (2013_06_04)

 5. Top | #3

  تاریخ عضویت
  April_2013
  عنوان کاربر
  مدیر انجمن
  میانگین پست در روز
  0.27
  نوشته ها
  1,100
  صلوات و تشکر
  1,212
  مورد صلوات
  2,090 در 867 پست
  نوشته های وبلاگ
  10
  دریافت کتاب
  0
  آپلود کتاب
  0

  پیش فرض
  صفات بر جسته امام كاظم عليه السلام


  حضرت امام موسى كاظم(ع) عابدترين و زاهدترين , فقيه ترين, سخى ترين و كريم تريـن مردم زمان خود بـود, هرگاه دو سوم از شب مى گذشت نمازهاى نافله را به جا مىآورد و تا سپيده صبح به نماز خـواندن ادامه مى داد و هنگامى كه وقت نماز صبح فرا مى رسيد, بعد از نماز شروع به دعا مى كرد و از ترس خدا آن چنان گريه مـى كرد كه تمام محاسـن شريفش به اشك آميخته مى شد و هرگاه قرآن مى خواند مردم پيرامونش جمع مى شدند و از صداى خوش او لذت مى بردند. آن حضرت ,صابر, صالح , اميـن وكاظم لقب يافته بـودو به عبد صالح شناخته مـى شد و به خاطر تسلط بر نفـس و فرو بردن خشم, به كاظم مشهور گرديد.
  مردى از تبار عمربـن الخطاب در مدينه بود كه او را مىآزرد و علـى (ع) را دشنام مـى داد . برخـى از اطرافيان به حضرت گفتند: اجازه ده تـا او را بكشيـم, ولـى حضـرت به شدت از ايـن كار نـهـى كـرد و آنـان را شـديـدا سرزنـش فرمـود.
  روزى سـراغ آن مرد را گرفـت , گفتنـد : در اطراف مـدينه , به كار زراعت مشغول است. حضـرت سوار بـر الاغ خـود وارد مـزرعه وى شـد. آن مرد فـرياد بـرآورد :
  زراعت ما را خراب مكـن, ولـى امـام به حركت خود در مـزرعه ادامـه داد وقتـى به او رسيد پياده شد و نزد وى نشست و با او به شـوخـى پرداخت آن گاه به او فـرمـود: چقـدر در زراعت خـود از ايـن بـابت زيان ديـدى, گفت: صـد دينـار. فرمود: حال انتظار دارى چه مبلغ از آن عايدت شود؟ گفت: مـن از غيب خبر ندارم.
  امام به او فرمود: پرسيدم چه مبلغ از ايـن عايدت شود؟ گفت: انتظار دارم دويست دينار عايدم شـود. امام به او سيصد دينار داد و فرمود: زراعت تـو هـم سرجايـش هست. آن مرد بـرخاست و سر حضرت را بـوسيـد ورفت. امام به مسجـد رفت و در آنجا آن مـرد را ديد كه نشسته است. وقتى آن حضرت را ديـد گفت: خـداوند مـى دانـد كه رسالتـش را در كجا قرار دهد. يارانـش گرد آمـدند و به او گفتند: داستان از چه قرار است, تـو كه تا حال خلاف ايـن را مـى گفتـى. او نيز به دشنام آنهاو به دعا براى امام مـوسى(ع) پرداخت. امام (ع) نيز به اطرافيان خـود ك قصد كشتـن او را داشتند فرمود: آيا كارى كه شما مى خـواستيد بكنيد بهتر بـود يا كارى كه مـن با ايـن مبلغ كـردم؟ و بسيـارى از ايـن گـونه روايـات كه به اخلاق والا و سخـاوت و شكيبايـى آن حضرت بـر سختيها و چشـم پـوشـى ايشان از مال دنيا اشارت مـى كنـد, نشـانگـر كمـال انسـانـى و نهايت عفـو و گذشت آن حضـرت است.

 6. 3 کاربر برای پست " فاطمه " عزیز صلوات فرستاده.

  مدیریت محتوایی انجمن (2013_06_05), گل مريم (2013_06_04), زنبق بنفش (2013_06_04)

 7. Top | #4

  تاریخ عضویت
  April_2013
  عنوان کاربر
  مدیر انجمن
  میانگین پست در روز
  0.27
  نوشته ها
  1,100
  صلوات و تشکر
  1,212
  مورد صلوات
  2,090 در 867 پست
  نوشته های وبلاگ
  10
  دریافت کتاب
  0
  آپلود کتاب
  0

  پیش فرض
  بعد از شهادت


  سندى بـن شـاهـك, بـه دستـور هـارون الـرشيد, سـمـى را در غـذاى آن حضـرت گذارد و امام (ع) از آن غذا خـورد واثر آن در بدن مباركـش كارگر افتاد و بيـش از سه روز مهلتـش نـداد. وقتـى امام به شهادت رسيـد, سنـدى گـروهـى ار فقها و بزرگان بغداد را بـر سـرجنازه اش آورد وبه ايشان گفت: به او نگاه كنيـد آيا در وى اثـر از ضـربه شمشيـر يـا اصـابت نيزه مـى بينيد؟
  گفتند: ما از ايـن آثار چيزى نمى بينيم و از آنها خواست كه بر مرگ طبيعى او شهادت دهند و آنها نيز شهادت دادند.
  آنگاه جسد شريف آن حضرت را بيرون آورده و آن را بر جسر(پل) بغداد نهادند و دستـور داد كه ندا دهنـد: ايـن مـوسـى بـن جعفـر است ك مرده است, نگاه كنيـد. عابـران به او نگاه مى كردنـد و اثـرى از چيزى كه نشان دهنـده كشتـن او باشـد, نمى ديدند.
  يعقـوبـى در تاريخـش مـى گويـد: پس از آن كه امام كاظم (ع) مدت درازى را در زندان هاى تاريك هارون الرشيد گذراند, به ايشان گفته شـد: چطـور است كه به فلان كـس نامه اى بنويسى تا درباره تـو با رشيد صحبت كند؟ امام فرمـود: پدرم به نقل از پدرانش حديثـم كرده:( خداوند به داود(ع) سفارش كرده كه هرگاه بنده اى , به يكى از بندگان مـن اميد بست, همه درهاى آسمان به رويش بسته مى شود و زميـن زير پايـش خالـى مـى گردد.)
  در مدت زندان آن حضرت, اقـوال مختلفى وجود دارد. آن حضرت, چهار سال يا هفت سال يا ده سال يا به قـولـى چهارده سال در زندان به سر برده است.
  حضرت امام موسى كاظم , سى و هفت فرزند پسر و دختر از خود به جاى گذارده كه والاترينشان حضرت على بـن موسى الرضا(ع) مى باشد.(3)

  ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــ
  پى نوشت ها:
  1 ـ سيره پيشوايان,ص 416.
  2 ـ پيشوايان ما, ص 205.
  3 ـ دوازده امام , ج 2,ص 355.


  برگرفته شده از كتاب سيره وسخن پيشوايان - تاليف محمدعلى كوشا

  سایت تربیت

 8. 3 کاربر برای پست " فاطمه " عزیز صلوات فرستاده.

  مدیریت محتوایی انجمن (2013_06_05), گل مريم (2013_06_04), زنبق بنفش (2013_06_04)

 9. Top | #5

  تاریخ عضویت
  April_2013
  عنوان کاربر
  مدیر انجمن
  میانگین پست در روز
  0.15
  نوشته ها
  625
  صلوات و تشکر
  297
  مورد صلوات
  1,565 در 587 پست
  دریافت کتاب
  0
  آپلود کتاب
  0

  پیش فرض
  تواضع و فروتنی:

  امام موسی بن جعفر (ع) بر مرد سپاه چهره و بد منظری گذر کرد و بر وی سلام نمود و کنارش نشست مدتی با او سخن گفت سپس آمادگی خود را در قضاء حوائج او اعلام فرمود بعضی که ناظر جریان بودند عرض، کردند یابن رسول الله! آیا با چنین شخصی مینشینی و از حوائج او سئوال میکنی؟

  حضرت در جواب فرمود:
  این مرد سیاه چهره بنده ای است از بندگان خدا و برادری است که بحکم کتاب خدا، همسایه ی است یا ما در بلاد خدا، حضرت آدم بهترین پدران و آئین اسلام والاترین ادیان، بین ما و او را بهم ربط داده است (1).

  1-
  روی عن موسی بن جعفر علیه السلام انه مر برجل من اهل السواد رمیم المنظر فسلم علیه و نزل عنده و حادثه طویلا ثم عرض نفسه فی القیام بحاجة ان عرضت له فقیل یابن رسول الله أتنزل الی هذا ثم تسأله عن حوائجه و هو الیک احوج.فقال علیه السلام:
  عبد من عبید الله و اخ فی کتاب الله و جار فی بلاد الله یجمعنا و ایاه خیر الآباء آدم و افضل الادیان الاسلام.
  تحت العقول ص 413


 10. 2 کاربر برای پست " مهدی " عزیز صلوات فرستاده.

  مهاجر (2013_06_05), مدیریت محتوایی انجمن (2013_06_05)

 11. Top | #6

  تاریخ عضویت
  April_2013
  عنوان کاربر
  مدیر انجمن
  میانگین پست در روز
  0.15
  نوشته ها
  625
  صلوات و تشکر
  297
  مورد صلوات
  1,565 در 587 پست
  دریافت کتاب
  0
  آپلود کتاب
  0

  پیش فرض
  آزاد ساختن غلام:

  خریدن غلام و آزاد ساختن غلام یکی از برنامه های عبادتی امام (ع) بوده است به حدی که در مدت عمر خود بیش از هزار نفر را خریداری و در راه خدا و جلب رضایت و خشنودی او آزاد ساخته است (1).

  توضیح این مطلب اینست که در گذشته مسئله برده داری و برده فروشی (با کمال تاسف) یکی از مسائل مورد قبول اجتماع آنروز بوده است که در اثر جنگها و تجارتهای بین المللی به وفور در کشور اسلامی انجام میگرفت.برخی از برده ها در اختیار افراد قسی القلب و خشن قرار میگرفتند که رفتاری خشونت بار با آنان داشتند و چاره ای جز ماندن و تحمل مشکلات را نداشتند، بهترین خدمت بهمنوع در شرایط آنروز نجات دادن برده ها از چنگال چنین مالکان سنگدل بود که مردان خدا و پاک دلان آنان را میخریدند و در راه خدا آزاد می ساختند و عمل امام (ع) نیز بر اساس همین هدف بود.

  1- حیاة الامام موسی بن جعفر نقل از کتاب الدر النظیم فی مناقب الائمه مخطط در کتابخانه آیت الله حکیم در نجف.


 12. 2 کاربر برای پست " مهدی " عزیز صلوات فرستاده.

  مهاجر (2013_06_05), مدیریت محتوایی انجمن (2013_06_05)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پرتوى از سيره و سيماى امام جعفر صـادق عليه السلام
  توسط فاطمه در انجمن امام صادق علیه السلام
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2022_05_23, 08:21 AM
 2. پرتوى از سيره و سيماى امام محمد باقر عليه السلام
  توسط گل مريم در انجمن امام باقر علیه السلام
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 2013_12_06, 12:29 AM
 3. گريه بر امام حسين(عليه السلام) پيش از تولّد آن حضرت
  توسط ملکوت در انجمن امام حسین علیه السلام
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2013_11_12, 10:43 AM
 4. پرتوى از سيره و سيماى امام على النقى عليه السلام
  توسط گل مريم در انجمن امام هادی علیه السلام
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2013_10_20, 11:13 PM
 5. پرتوى از سيره و سيماى محمد صلى الله عليه و آله و سلم
  توسط گل مريم در انجمن رسول اعظم حضرت محمد صلی الله علیه و آله
  پاسخ: 11
  آخرين نوشته: 2013_06_06, 09:59 AM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

کانال ترجمه ی شهر نورانی قرآن

انجمن شهر نورانی قرآن محیطی پر از آرامش و اطمینان که فعالیت خود را از فروردین سال 1392 آغاز نموده است
ایمیل پست الکترونیکی مدیریت سایت : info@shahrequran.ir

ساعت 01:37 AM