انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
مشاهده RSS Feed

گل مريم

وظايف منتظران در آينه دعاي مهدوي(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

به این مطلب امتیاز بدهید
نقل قول نوشته اصلی توسط صبور نمایش پست ها
وظايف گروه‌ها

در فقرات آتي وظيفه اصناف و گروه‌هاي مختلف اجتماعي، از چندين جهت بازگو گرديده است. اين فقرات گاهي اجتماع را بر اساس دانش و زماني بر پايه سطح توانايي اقتصادي و هنگامي طبق موقعيت‌هاي سياسي و وقتي برابر گروه سنّي يا جنسي قسمت كرده و وظيفه هريك را جداگانه برشمرده است.

1. وظايف علما:

علما به ويژه عالمان علوم الهي و پاسداران حريم دين، پيشگامان صلاح و سداد امّت‌اند، از اين‌رو نقش مؤثري در زمينه‌سازي ظهور آخرين حجّت الهي(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بر عهده دارند كه پرداختن به وظايف اين گروه فرهيخته، در آغاز بخش‌هاي مرتبط با وظايف گروه‌ها، حاكي از اهميت وظيفه آنان و نقش مؤثرشان در اصلاح فرهنگ انتظار و هدايت منتظران است. دو وظيفة عمدة دانشمندان عبارت است از:

أ. زهد: دنياطلبي و رغبت باطني به آنچه وابسته به دنياست بزرگ‌ترين آفت دانشمندان است،2 از همين‌رو بايسته است دانشمندان بكوشند تا ملكة زهد و بي‌رغبتي به زينت‌هاي حقيقي و اعتباري دنيا را در خويش تقويت كنند، به گونه‌اي كه در باطن به دنيا و متعلقاتش بي‌ميل شوند و زندگي دنيا را جز براي آباد ساختن آخرت نخواهند و بدين وسيله زمينه‌ساز اصلاح خويش و تصحيح رفتار امّت منتظر گردند: و تفضّل علي علمائنا بالزهد.

ب. نصيحت: واژه «نُصح» به معني خلوص تمام و نزاهت از هر شائبه‌ و ناخالصي است. از اين بخش نوراني چنين برمي‌آيد كه دانشمندان بايد هم در انديشه و قول و فعل خويش از هر شائبه آلوده كننده‌اي پيراسته باشند و هم با يكرنگي و خلوص خيرخواه امّت باشند و جز به خير و صلاح آنان نينديشند، سخن نگويند و كار نكنند. چنين عالماني از انتظار راستين برخوردارند، زيرا امام منتظر آنان در زهد و نصحيت برترين انسان عصر خويش است و آن‌كه با امامتش سنخيّت ندارد، منتظر او نيست: والنصيحة.دسته بندی ها
مذهبی

نظرات

کانال ترجمه ی شهر نورانی قرآن

انجمن شهر نورانی قرآن محیطی پر از آرامش و اطمینان که فعالیت خود را از فروردین سال 1392 آغاز نموده است
ایمیل پست الکترونیکی مدیریت سایت : info@shahrequran.ir

ساعت 06:32 PM