انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآء وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: شرح دعای سلامتی امام زمان عج

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  April_2013
  عنوان کاربر
  مدیر انجمن
  میانگین پست در روز
  0.96
  نوشته ها
  3,299
  صلوات
  144
  دلنوشته
  6
  برای شفای عزیزی که سالها در اسارت بوده و الان حالش وخیم است التماس دعا دارم
  صلوات و تشکر
  1,162
  مورد صلوات
  3,816 در 2,089 پست
  نوشته های وبلاگ
  2
  دریافت کتاب
  0
  آپلود کتاب
  0

  پیش فرض شرح دعای سلامتی امام زمان عج  دعا کردن برای آخرین حجت الهی خصوصاً برای سلامت ایشان، سیره و سنت پیشوایان در همه حال بوده است. دعای «اللهم کن لولیک...»که به دعای فرج نیز یاد می‌شود ودر پایان از ظهور و فرج سخن می‌گوید، ولی روح و اساس این دعا درخواست سلامت برای امام زمان است. بنابراین، شایستگی دارد از آن به دعای سلامت یاد شود.ازگذشته تاکنون علما بزرگ شیعه، این دعای شریف را در کتب معتبر به مناسبت اعمال شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان ثبت کرده‌اند.کلینی درکافی/شیخ‌طوسی درتهذیب‌الاحکامومصباح‌ال متهجد وسلاح‌المتعبد/ابن مشهدی درالمزار الکبیر/سید بن طاووس درالاقبالو فلاح السائل/شیخ کفعمی درمصباح و بلد الامین.

  اللهم: آغاز هر کاری با یاد و نام پروردگار متعال، آثار و برکات فراوانی دارد. چنین کاری نشان می‌دهد که آغاز کننده ذات بی‌همتای الهی را مسبب تمام امور می‌داند و تنها از او استعانت می‌جوید.
  کن: خواندن خداوندبا این گونه الفاظ ،در دعاهای دیگر نیز وارد شده است. لفظ «کن» آیه شریفه «کن فیکون »را تداعی می‌کند و حکایت از سرعت در اجابت دارد. بنابراین، شایسته است در حق ولی‌نعمت و صاحب این عصر نیز چنین دعا کرد.

  لولیک: ولی معنای سرپرست است. بنابراین «ولی» را درباره معصومان به معنای دوست انگاشتن، بزرگ‌ترین جفا بر کلمه «ولی» در طول تاریخ محسوب می‌شود .ولایت بین امام و خداوند متعال، دو سویه است؛ امام قرب، پیوند و اتصال به پروردگار هستی دارد و تأثیر و تأثر می‌پذیرد. امام هم ولی و هم نزدیک به خداست، اما خداوند متعال در پی این قرب، تنها تأثیر می‌گذارد و تأثیرپذیر نیست.بنابراین، اگر گفته می‌شود، امام زمان ولی خداست، در لغت یعنی نزدیک‌ترین خلق به خداوند که در این عصر است، و در اصطلاح به معنای نماینده و خلیفه الهی به شمار می‌آید که از طرف خداوند متعال سرپرست بر مردم معرفی شده است.
  الحجةبن‌الحسن:حجت به معنای دلیل و برهان است، یعنی خداوند متعال به وسیله امام بر بندگانش، احتجاج می‌کند، و بندگان هم به واسطه امام اقامه دلیل می‌کنند؛ لفظ شریف «حجت» از القاب خاصه امام زمان است.

  با دلِ پُر
  امید؛چشم انتظاریم هنوز...

 2. 2 کاربر برای پست " ملکوت " عزیز صلوات فرستاده.


 3. Top | #2

  تاریخ عضویت
  April_2013
  عنوان کاربر
  مدیر انجمن
  میانگین پست در روز
  0.96
  نوشته ها
  3,299
  صلوات
  144
  دلنوشته
  6
  برای شفای عزیزی که سالها در اسارت بوده و الان حالش وخیم است التماس دعا دارم
  صلوات و تشکر
  1,162
  مورد صلوات
  3,816 در 2,089 پست
  نوشته های وبلاگ
  2
  دریافت کتاب
  0
  آپلود کتاب
  0

  پیش فرض
  صلواتک علیه و علی آبائه:
  از وظایف بندگان درباره آن حضرت، درود فرستادن بر ایشان است. از علامه طباطبایی سؤال کردند که معصوم به درود و صلوات نیازی ندارد، چرا صلوات می‌فرستیم؟ فرمودند:صلواتی که ما می‌فرستیم، اولاً از خودمان چیزی اهدا نمی‌کنیم بلکه به خدا عرض می‌کنیم و از او می‌خواهیم که بر پیامبر و خاندانش رحمت ویژه بفرستد؛ ثانیاً گرچه این خاندان نسبت به ما محتاج نیستند، ولی به ذات اقدس اله که نیازمندند و باید دائماً فیض الهی بر آنان نازل شود. ما با این صلوات، خود را به این خاندان نزدیک کرده‌ایم، مانند آن‌که اگر باغبانی در باغی که همة گل‌ها و میوه هایش مِلک صاحب باغ است، کار کند و از صاحب باغ حقوق بگیرد، روز عید یک دسته گل از باغ تهیه کند و به حضور صاحب باغ ببرد، آیا عمل او موجب تقرب به صاحب باغ هست یا نه؟ مسلماً هست. این عمل نشانه ادب باغبان است. صلوات هم ادب ما را ثابت می‌کند والّا ما که از خودمان چیزی نداریم بلکه از ذات اقدس اله مسئلت می‌کنیم، به مراتب و درجات این بزرگواران بیفزاید، و همین عرض ادب برای ما تقرب است.
  فی هذ‌ه الساعة و فی کل الساعة:دعاکننده متوجه افق وسیع‌تری می‌شود و آن را درخواست می‌کند: پروردگار! در همه ساعات و لحظات، سلامت، نصرت، حمایت و لطف بی‌کرانت را شامل آخرین امام بگردان.وقتی انسان با دریای رحمت الهی آشنا می‌شود و وسعت کرم و لطف او را مشاهده می‌کند، درخواست و تمنایش نیز وسیع می‌گردد. بنابراین در ادعیه و زیارات، الفاظ «کثیراً، متتابعاً، سرمداً، دائماً، ابداً و...» به چشم می‌آید.
  و حافظاً:این بخش حفظ و حمایت الهی را برای امام مهدی، حافظ اسرار الهی، خواستار است. امام زمان مانند دیگران، زندگی طبیعی در میان مردم دارد و همان‌طوری که پیامبران الهی و دیگر ائمه به بیماری یا مشکلات دیگر دچار می‌شدند، امام زمان نیز ممکن است به همین صورت باشد. بنابراین، دعا و صدقه برای سلامت امام مهدی بی‌مورد نیست.

  امام مهدی واسطه فیض و محور عالم هستی است. اگر او نباشد، هیچ مخلوقی حق حیات ندارد. بنابراین، جهان هستی وابسته به اوست .امام باقر می‌فرماید:اگر یک ساعت امام از روی زمین برداشته شود، زمین ساکنانش را درنوردد، آن چنان که دریا [به هنگام طوفان] ساکنانش را درمی‌نوردد.
  او ادامه رسالت، نبوت و امامت است. دعا برای سلامت ایشان، دعا برای سلامت تمام دست‌آوردهای وحیانی و آسمانی است. البته پروردگار متعال هم برای حفظ او تدابیری به کار بسته و می‌بندد، وانگهی انسان‌ها نیز وظیفه دارند از خداوند متعال برای آخرین حجت از طریق اصول آن، سلامت و تن‌درستی درخواست نمایند.
  ویرایش توسط ملکوت : 2013_09_28 در ساعت 01:50 PM
  با دلِ پُر
  امید؛چشم انتظاریم هنوز...

 4. 2 کاربر برای پست " ملکوت " عزیز صلوات فرستاده.


 5. Top | #3

  تاریخ عضویت
  April_2013
  عنوان کاربر
  مدیر انجمن
  میانگین پست در روز
  0.96
  نوشته ها
  3,299
  صلوات
  144
  دلنوشته
  6
  برای شفای عزیزی که سالها در اسارت بوده و الان حالش وخیم است التماس دعا دارم
  صلوات و تشکر
  1,162
  مورد صلوات
  3,816 در 2,089 پست
  نوشته های وبلاگ
  2
  دریافت کتاب
  0
  آپلود کتاب
  0

  پیش فرض  و قائداً:
  دعاکننده از خداوند متعال می‌خواهد که راهبر و رهبر امام زمان باشد، زیرا تمام موجودات، محتاج عنایت پروردگار هستند. اگر خداوند متعال لحظه‌ای انسان را سرپرستی نکند و به حال و هوای نفسش واگذارد، طغیان می‌کند و از مسیر حق خارج می‌شود. عاشق منتظر از پروردگار می‌خواهد که ولی‌عصررا سرپرستی کند. در حقیقت روح این دعا درخواست عنایت خاص الهی برای ولی زمان است.
  و ناصراً:امام مهدی ناصر دین است، وانگهی چون بزرگ‌ترین و بهترین بنده است، به نصرت الهی نیز احتیاج دارد. از این رو، دعاکننده با گفتن این کلمه از خداوند متعال نصرت و یاری او را در همه برنامه‌ها و احوال می‌خواهد.

  و دلیلاً:«دلیل» به معنای راهنماست. بر عارف و عاشق امام زمان سخت و گران است که ناخوشی و ناراحتی، غم و اندوه امام زمانش را فراگیرد و او سرگرم دنیای خویش باشد. وقتی سختی حقیقی باشد، نگرانی و اضطراب پیدا می‌شود. برای رفع تمام این تشویش‌‌ها، باید به آرام‌بخش دل‌ها و جان‌ها دل سپرد. بنابراین، دست به دعا برداشت و با بیان الفاظ متعدد، بر درخواست اصلی اصرار و پافشاری کرد و در هر شبانه روز، چندین بار در حالات مختلف، خواسته خود را بیان نمود.

  وعیناً:«عین» نگهبان و ناظر معنا می‌شود. از خداوند متعال می‌خواهیم که نگهبان، ناظر و حافظ امام در تمام لحظه‌ها باشد، زیرا اگر کسی پروردگار نگهبانش باشد، هیچ خطری او را تهدید نمی‌کند.

  حتی تسکنه ارضک طوعاً:دعاکننده، سلامت مولایش را در تمام لحظات تاریخ (غیبت و ظهور) می‌طلبد.هم اکنون امام زمان بر روی همین کره خاکی، حاکم و فرمان‌رواست، وانگهی سکونت ایشان به دلیل غیبت و کثرت دشمنان در حال اختفا و سختی است، تا روزی که ظهور نماید و تمام انسان‌ها از حضرت اطاعت کنند و از مخالفت‌ها و عنادهایی که در برخورد با سایر انبیا و اوصیای عظیم‌الشأن الهی وجود داشت خبری نباشد.

  و تمتّعه فیها طویلاً:دعاکننده بعد از درخواست ظهور، حکومت طولانی امام عصر را تقاضا می‌کند. قطعاً حکومتی که ایشان تشکیل می‌دهد، طولانی است و تا پایان عمر زمین به طول می‌انجامد.

  در برخی از محافل در پایان این دعا، «برحمتک یا ارحم الراحمین» می‌گویند که شایسته است، این جمله به این دعا افزوده نشود، زیرا در هیچ یک از منابع این جمله ذکر نشده است.
  « آینده روشن»
  با دلِ پُر
  امید؛چشم انتظاریم هنوز...

 6. 2 کاربر برای پست " ملکوت " عزیز صلوات فرستاده.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. دعای سلامتی امام زمان (عج)+ دانلود
  توسط گل مريم در انجمن تواشیح
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2013_12_18, 10:21 PM
 2. گناهانی که عذاب و بدبختی را بدنبال دارد
  توسط گل مريم در انجمن امام سجاد، زین العابدین علیه السلام
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2013_12_04, 04:03 PM
 3. فوری فوری /دادن صدقه برای سلامتی امام زمان(عج)
  توسط عطیه سادات در انجمن امام زمان مهدی موعود علیه السلام
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 2013_11_13, 11:29 PM
 4. یک سؤال بهداشتی
  توسط گل مريم در انجمن پرسش و پاسخ فقهی و احکام
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2013_10_29, 06:38 AM
 5. آرایشگاه اینترنتی رایگان
  توسط مهدی در انجمن کلیات اخلاق
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 2013_07_23, 10:43 AM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

کانال ترجمه ی شهر نورانی قرآن

انجمن شهر نورانی قرآن محیطی پر از آرامش و اطمینان که فعالیت خود را از فروردین سال 1392 آغاز نموده است
ایمیل پست الکترونیکی مدیریت سایت : info@shahrequran.ir

ساعت 12:02 PM