انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: پاسخ حضرت امام صادق (ع) به چند پرسش

1. Top | #1

عنوان کاربر
    همراز نور
    میانگین پست در روز
    0.56
    صلوات و تشکر
    957
    مورد صلوات
    3,505 در 1,798 پست
    نوشته های وبلاگ
    29
    دریافت کتاب
    6
    آپلود کتاب
    0

پیش فرض پاسخ حضرت امام صادق (ع) به چند پرسش

و قيل له ما‌المروّة فقال(ع) لا يراك‌الله حيث نهاك و لا يفقدك من حيث أمرك‏.

پرسيدند: مردانگى چيست؟ فرمود: خدا تو را آن‌جا كه منع كرده، نبيند و آن‌جا كه امر كرده، گم نكند.

و قال علیه‌السلام:‏ ما من شي‏ء إلا و له حد قيل فما حد‌اليقين قال(ع) أن لا تخاف شيئا.

هر چيزى حدى دارد؛ پرسيدند: حد يقين چيست؟ فرمود: اين است كه از هيچ‌چيز واهمه نكنى.‏

و قيل له من أكرم‌الخلق على‌الله فقال(ع) أكثرهم ذكراً لله و أعملهم بطاعة‌الله قلت فمن أبغض‌الخلق إلى‌الله قال(ع) من يتهم‌الله قلت أحد يتهم‌الله قال(ع) نعم من استخار‌الله فجاءته‌الخيرة بما يكره فيسخط فذلك يتهم‌الله قلت و من قال يشكو‌الله قلت و أحد يشكوه قال(ع) نعم من إذا ابتلي شكا بأكثر مما أصابه قلت و من قال(ع) إذا أعطي لم يشكر و إذا ابتلي لم يصبر قلت فمن أكرم‌الخلق على‌الله قال(ع) من إذا أعطي شكر و إذا ابتلي صبر.

پرسيدند: گرامى‏ترين خلق نزد خدا كيست؟ فرمود: آن‌كه بيشتر ياد خدا كند، و بيشتر به طاعت او پردازد. گفتند: مبغوض‏ترين خلق نزد خدا كيست؟ فرمود: آن كه خدا را متهم كند. گفتند: مگر كسى خدا را هم متهم مى‏كند؟ فرمود: آرى آن كه از خدا خير خواهد، و چون خيرى به او رسد و نامطبوعش باشد، غضب كند، او خدا را متهم كرده است.گفتند: ديگر كه؟ فرمود: آن كه از خدا شكوه كند. گفتند مگر كسى از خدا هم شكايت مى‏كند؟ فرمود: آرى آن‌كه چون گرفتار شود، بيش‌از حد گرفتارى نزد مردم بنالد. گفتند: ديگر كه؟ فرمود: كسى‌كه هنگام عطا سپاس نگزارد و هنگام بلا صبر ننمايد. پرسيدند: پس كه نزد خدا ارجمندتر است؟ فرمود: آن‌كه گاه عطا شاكر و گاه بلا صابر باشد.

ویرایش توسط صبور : 2013_09_21 در ساعت 08:45 PM

دلخوش آن مستحب ام که جوابش واجب باشد.

2. 3 کاربر برای پست " صبور " عزیز صلوات فرستاده.

مدیریت محتوایی انجمن (2013_09_21), گل مريم (2013_09_21), گل نرگس (2014_01_21)

3. Top | #2

عنوان کاربر
    همراز نور
    میانگین پست در روز
    0.56
    صلوات و تشکر
    957
    مورد صلوات
    3,505 در 1,798 پست
    نوشته های وبلاگ
    29
    دریافت کتاب
    6
    آپلود کتاب
    0

و سئل عن صفة‌العدل من‌الرجل فقال(ع) إذا غض طرفه عن‌المحارم و لسانه عن‌المآثم و كفه عن‌المظالم.‏

پرسيدند: مرد عادل كيست؟ فرمود: آن‌كه چشم از حرام بپوشد، زبان از ناروا و دست از ستم نگه دارد.

و قال(ع) للمفضل أوصيك بست خصال تبلغهن شيعتي قلت و ما هن يا سيدي قال(ع) أداء‌الأمانة إلى من ائتمنك و أن ترضى لأخيك ما ترضى لنفسك و اعلم أن للأمور أواخر فاحذر‌العواقب و أن للأمور بغتات فكن على حذر و إياك و مرتقى جبل سهل إذا كان‌المنحدر وعراً و لا تعدن أخاك وعداً ليس في يدك وفاؤه.

به مفضل فرمود: شش خصلت است به تو سفارش مى‏كنم تا به شيعيانم برسانى. گفتم: آقاى من! آن‌ها كدام است؟ فرمود: 1- بازگرداندن امانت به صاحبش؛ 2- آن‌چه براى خود مى‏پسندى براى برادرت نيز بپسند؛ 3- اين را بدان كه هر كارى را پايانى است؛ بنابراين، از عاقبت آن هشيار باش؛ 4- تمام امور را حوادثى است ناگهانى، پس مواظب باش؛ 5- از صعود به كوهى هموار و صاف كه بازگشتى ناهموار و مخوف دارد، بپرهيز؛ 6- هرگز به برادرت وعده‏اى مده كه قادر به وفايش نيستى.

و قيل له أين طريق‌الراحة فقال(ع) في خلاف‌الهوى قيل فمتى يجد عبد‌الراحة فقال(ع) عند أول يوم يصير في‌الجنة.

به آن‌حضرت عرض شد: راه آسودگى كجاست؟ فرمود: در مخالفت هوا و هوس. گفتند: چه زمان يك بنده به راحتى و آسودگى مى‏رسد؟ فرمود: به‌روز نخستى كه رهسپار بهشت مى‏شود.

ویرایش توسط صبور : 2013_09_21 در ساعت 08:49 PM

4. 3 کاربر برای پست " صبور " عزیز صلوات فرستاده.

5. Top | #3

عنوان کاربر
    همراز نور
    میانگین پست در روز
    0.56
    صلوات و تشکر
    957
    مورد صلوات
    3,505 در 1,798 پست
    نوشته های وبلاگ
    29
    دریافت کتاب
    6
    آپلود کتاب
    0

قال‌المفضل بن عمر: سألت أباعبد‌الله(ع) عن‌الحسب فقال(ع) ‌المال قلت فالكرم قال(ع) التقوى قلت فالسؤدد قال(ع) السخاء ويحك أما رأيت حاتم طي كيف ساد قومه و ما كان بأجودهم موضعا.

مفضل‌بن عمر گويد: از حضرت صادق علیه‌السلام پرسيدم: حسب (مفاخر خانوادگى) به چيست؟ فرمود: به مال. گفتم: كرم به چيست؟ فرمود: به تقوا. عرض كردم: سيادت و آقایى به چيست؟ فرمود: به سخاوت. مگر نديدى حاتم طایى چگونه بر قوم خود سيادت يافت با اين‌كه موقعيت (قبيله‏اى) بهترى نداشت.‏

قال سفيان‏: قلت لأبي عبد‌الله(ع) يجوز أن يزكي‌الرجل نفسه قال نعم إذا اضطر إليه أ ما سمعت قول يوسف اجعلني على‏ خزائن‌الأرض إني حفيظ عليم و قول‌العبد‌الصالح أنا لكم ناصح أمين‏.

سفيان گويد: به حضرت صادق علیه‌السلام عرض كردم: جايز است كسى از خود تعريف كند؟ فرمود: آرى آن‌جا كه ناچار شود؛ نشنيده‏اى كه يوسف (به عزيز مصر) گفت: «مرا به خزانه‏دارى مملكت گمار كه نگهدار و دانايم.» (يوسف/55)

قيل له ما كان في وصية لقمان فقال(ع) كان فيها‌الأعاجيب و كان من أعجب ما فيها أن قال لابنه خف‌الله خيفةً لو جئته ببر‌الثقلين لعذبك و ارج‌الله رجاءً لو جئته بذنوب‌الثقلين لرحمك ثم قال أبوعبد‌الله(ع) ما من مؤمن إلا و في قلبه نوران نور خيفة و نور رجاء لو وزن هذا لم يزد على هذا و لو وزن هذا لم يزد على هذا.

پرسيدند: در وصيت‌هاى لقمان (به فرزندش) چه بود؟ فرمود: مطالب عجيبى بود، و از همه عجيب‏تر اين‌كه به فرزندش گفته بود، از خدا چنان بيمناك باش كه اگر به اطاعت جن و انس بر او وارد شوی، باز (براى گناهانى كه احيانا كرده‏اى) احتمال عذاب دهى؛ و به رحمتش چنان اميدوار باش، كه اگر با گناه جن و انس وارد شوى، چشم اميد داشته باشى. سپس امام علیه‌السلام فرمود: هيچ مؤمنى نيست جز اين‌كه در قلبش دو نور است: نور ترس، و نور اميد، و اگر هر يك را وزن كنند، از ديگرى فزون‌تر نباشد.

و قيل له ما‌الدليل على‌الواحد فقال(ع) ما بالخلق من‌الحاجة.

پرسيدند: دليل بر خداى يگانه چيست؟ فرمود: احتياج خلق.

منبع: تحفالعقول عن آلالرسول(ص)
    سایت افق حوزه

6. 3 کاربر برای پست " صبور " عزیز صلوات فرستاده.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)