PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا ایران کشور امام زمان است؟

گل مريم
2013_08_17, 10:03 AM
besm19

آیا ایران کشور امام زمان است؟

امام مهدی علیه‌السلام متعلق به تمام انسان‌ها، امام هستی و پیشوای جهانیان است. شرق و غرب عالم به امام عصر تعلق دارد. منظور از اینکه گفته می‌شود کشور امام زمان، عنایت ویژه امام مهدی علیه‌السلام به این منطقه است؛ زیرا تنها قسمتی که در آن، شیعیان آب و خاک دارند، حکومت می‌کنند و طبق احکام الهی و اهل‌ بیت می‌کنند، ایران است.

از سوی دیگر، تنها کشوری که انگیزه زمینه‌سازی ظهور را دارد، ایران است. در هیچ‌جای دنیا، کشوری نیست که حکومت آن شیعه باشد و یا ادعای زمینه‌سازی داشته باشد؛ ازاین‌رو امام خمینی رحمه‌الله می‌گوید: «این کشور صاحب‌الزمان است و باید کشوری باشد که تا ظهور موعود به استقلال خودش ادامه بدهد و قدرت خودش را در خدمت آن بزرگوار قرار بدهد».[۱]

گفتنی است که شبیه این تعبیر نیز در جریان تشرف مرحوم آیت‌الله العظمی نایینی رحمه‌الله، از وجود شریف امام زمان عجّل الله فرجه نقل شده است که ایشان درباره حفظ ایران در جنگ جهانی اول فرموده‌اند: «اینجا شیعه‌خانه ماست! می‌شکند، خم می‌شود، خطر هست، ولی ما نمی‌گذاریم سقوط کند، ما نگهش می‌داریم».[۲]

گل مريم
2013_08_17, 10:05 AM
بنابراین، اگر گفته می‌شود که ایران کشور امام زمان است، مقصود این است که ایشان نسبت به این مرز و بوم عنایت خاصی دارد و مردم آن نیز بیش از دیگران به آن حضرت اعتقاد و محبّت دارند و در مسیر تحقق اهداف و آرمان‌های او بیشتر می‌کوشند.

درباره این تعبیر که: «مهدی علیه‌السلام از مادری غربی و پدری شرقی است، پس شرق و غرب عالم متعلق به مهدی است»، باید گفت:

دین اسلام که توسط پیامبر آورده شد، متعلق به همه جهانیان تا ابد است.

پیامبر نیز پیامبر شرق و غرب عالم بود، با اینکه پدر و مادری شرقی داشت. امام علی علیه‌السلام نیز که از پدر و مادر شرقی به دنیا آمده بود، بر شرق و غرب عالم امامت می‌کرد و هم‌ چنین دیگر ائمه علیهم‌السلام. پس دلیل تعلق امام موعود به شرق و غرب عالم، تولد ایشان از مادر غربی و پدری شرقی نیست.

پی‌نوشت‌ها
۱. صحیفه نور، ج۱۴، ص۱۹۵؛ سخنان امام رحمه‌الله در این رابطه در فصل‌نامه انتظار، شماره۱، ص۲۰، گردآوری شده است.
۲. عنایات حضرت مهدی به علما و طلاب، ص۳۱۵؛ نمونه‌های مشابه دیگری نیز در کتاب میر مهر، ص۲۵ نقل گردیده است که عنایات امام عصر به ایران را ثابت می‌کند.
منبع: پورتال جامع مهدویت

ملکوت
2013_08_17, 03:44 PM
در روايات از مردم ايران و اهالي قم به عنوان ياوران مهدي (عج) كه گرد قائم آل محمد جمع مي شوند و با حضرت قيام مي كنند، نام برده شده است.

عفان بصری می گوید: امام صادق (ع) به من فرمود: آیا می دانی، چرا قم را قم نامیده اند. گفتم: خداوند و رسولش و شما بهتر می دانید، فرمود: قم را بدين جهت به این اسم نامیدند که اهل آن گرد قائم آل محمد (ص) جمع می شوند و با حضرتش قیام می کنند و در این راه پایداری از خود نشان می دهند و آن حضرت را یاری می کنند.

صادق آل محمد (ص) در روایت دیگری در این باره می فرماید: خاک قم، مقدس است و اهل قم از ما و ما از آنان هستیم. ستمگری قصد بد به آن نمی کند، مگر اینکه در کیفر او تعجیل می شود.

البته این تا زمانی است که به برادران خود خیانت نکنند و اگر چنین کردند خداوند، ستمکاران بدکردار را بر آنان مسلط می کند، اما مردم قم، یاران قائم ما و دعوت کنندگان به حق ما هستند. آنگاه امام (ع) سر به آسمان بلند کرد و چنین دعا فرمود: خداوندا آنان را از هر فتنه ای حفظ فرما و از هر هلاکتی نجات بخش.

روایاتی که درباره شهر قم گفته شد، تا اندازه ای نقش ایرانیان را، پیش و هنگام ظهور مهدی موعود (عج) روشن می سازد، ولی با کمی دقت در سخنان معصومین (ع) به این نتیجه می رسیم که آنان، نسبت به ایران و مردم آن توجه خاصی داشتند و در موقعیت های مختلف از نقش آنان در یاری رساندن به دین و زمینه سازی برای ظهور مهدی (عج) سخن گفته اند.

ابن عباس می گوید: خدمت پیامبر (ص) از فارسیان، سخن به میان آمد، آن حضرت فرمود: اهل فارس (ایرانیان) جمعی از ما اهل بیت هستند.

هنگامی که از موالی یا اعاجم، نزد پیامبر (ص) یاد شد، حضرت رسول (ص) فرمود: سوگند به خدا که من به آنان بیش تر از شما اطمینان دارم.
ابن عباس می گوید: زمانی که پرچم های سیاه به سوی شما روی آورند، فارسیان را گرامی بدارید، زیرا دولت شما با آنهاست.

روزی اشعث به علی (ع) با اعتراض گفت: ای امیرالمومنین، چرا این عجم ها پیرامون تو گرد آمده، بر ما پیشی گرفته اند. حضرت خشمگین شد و در پاسخ فرمود: چه کسی مرا مغرور می دارد که در مقابل این آدم های بزرگ جثه بی خیر که هر کدام از آنان چون درازگوش بر بستر خود می غلطتند و به خاطر آوازه و فخر فروشی از قومی روی گردان می شوند، آیا به من فرمان می دهید تا آنان را از خود دور سازم.

هرگز، من آنان را کنار نمی زنم تا از جاهلات گردم. سوگند به خدایی که دانه را شکافت و آفریدگان را آفرید، آنان برای بازگرداندن شما به دین اسلام، با شما به نبرد برمی خیزند، چنان که شما برای اسلام آوردن در میانشان شمشیر کشیدید.

منبع: کتاب نشانه هایی از دولت موعود نوشته نجم الدین طبسی.