PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا امیرالمؤمنین ؟؟؟

گل مريم
2013_07_30, 04:29 AM
عرض سلام و احترام و قبولی طاعات و عبادات

آیا میدانید علت این که به حضرت علی علیه السلام لقب امیر المؤمنین داده اند، چیست؟

معمار
2013_07_30, 12:08 PM
عرض سلام و احترام و قبولی طاعات و عبادات

آیا میدانید علت این که به حضرت علی علیه السلام لقب امیر المؤمنین داده اند، چیست؟

نکته اول:

امیر در لغت به معنای فرمانده و رهبر آمده است(دایرةالمعارف تشیع، ج‏2، ص 522)

نکته دوم:

طبق روایات اسلامی امیر المومنین از القاب خاص حضرت علی علیه السلام است

پیامبر اکرم می فرماید:

آگاه باشید ! کسی از شما حق ندارد بر علی امیر باشد نه در زمان حیات من و نه پس از مرگ من زیرا که خداوند او را بر شما امیر کرده و به عنوان « امیر المومنین » لقب داده و هیچ کس پیش از او به آن نام نامیده نشده است.( امالی صدوق مجلس 63 حدیث 11)

نکته سوم:

این که به امام علی علیه السلام لقب"امیر المومنین"داده اند این یعنی خلافت و جانشینی مخصوص این شخصیت است و بس,چرا که علی علیه السلام فقط سزاوار لقب"فرماندار و رهبر مسلمانان" است

پیامبر(ص) فرمود: "اگر مردم می‏دانستند در چه زمانی علی(ع) به این لقب ملقب گردید، هرگز منكر فضایل او نمی‏شدند، زیرا علی در زمانی كه آدم بین روح و جسد بود، ملقب به این لقب شد؛ زمانی كه خداوند فرمود: آیا من پروردگار شما نبودم؟ گفتند: بلی. فرمود: من پروردگار شمایم و محمد پیامبر شما است و علی امیر شما است".[ بحارالانوار، ج‏9،ص 256؛]

گل مريم
2013_07_30, 12:15 PM
عرض سلام
ممنون از پاسخ زیبا

آیا فقط این لقب مخصوص حضرت علی علیه السلام هست ؟

معمار
2013_07_30, 12:37 PM
عرض سلام
ممنون از پاسخ زیبا

آیا فقط این لقب مخصوص حضرت علی علیه السلام هست ؟

این لقب به دیگر ائمه اطلاق نمی شود

شخصی از امام صادق(ع) پرسید: آیا روا است كه به امام زمان(ع) به عنوان "سلام بر تو، ای امیرمؤمنان" سلام یاد كرد؟ امام فرمود: نه، زیرا خداوند تنها علی(ع) را به این لقب نامیده است. نه قبل او كسی به این لقب نامیده شده و نه پس از او. آن شخص پرسید: پس چگونه بر قائم آل محمد (ع) می‏بایست سلام كرد؟ فرمود: می‏گویید: السلام علیك یا بقیة الله".(كافی، ج‏1، ص 411؛)

فاطمه
2013_07_30, 03:22 PM
سلام
میشه در مورد دابة الارض
هم توضیح بدین که منظور کدام امام بزرگوار هست؟ و چرا؟

معمار
2013_07_30, 06:01 PM
سلام
میشه در مورد دابة الارض
هم توضیح بدین که منظور کدام امام بزرگوار هست؟ و چرا؟

و در روايات متعددى کلمه"دابه الارض" بر شخص امير مؤمنان على ع تطبيق شده است:

در تفسير على بن ابراهيم از امام صادق ع مى‏خوانيم:" مردى به عمار ياسر گفت آيه‏ اى در قرآن است كه فكر مرا پريشان ساخته و مرا در شك انداخته

است، عمار گفت: كدام آيه؟ گفت: آيه (وَ إِذا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَيْهِمْ أَخْرَجْنا لَهُمْ دَابَّةً مِنَ الْأَرْضِ تُكَلِّمُهُمْ أَنَّ النَّاسَ كانُوا بِآياتِنا لا يُوقِنُونَ---و هنگامى كه فرمان عذاب آنها رسد،جنبنده‏اى را از زمين براى آنها خارج مى‏كنيم كه با آنان تكلّم مى‏كند (و مى‏گويد) كه مردم به آيات ما ايمان نمى ‏آوردند)اين كدام جنبنده است؟

عمار مى‏گويد: به خدا سوگند من روى زمين نمى‏نشينم، غذايى نمى‏خورم و آبى نمى‏نوشم تا دابة الارض را به تو نشان دهم سپس همراه آن مرد به خدمت على ع آمد، در حالى كه غذا مى‏خورد هنگامى كه چشم امام ع به عمار افتاد، فرمود بيا، عمار آمد و نشست و با امام ع غذا خورد.

آن مرد سخت در تعجب فرو رفت و با ناباورى به اين صحنه مى‏نگريست، چرا كه عمار به او قول داده بود و قسم خورده بود كه تا به وعده‏اش وفا نكند غذا نخورد، گويى قول و قسم خود را فراموش كرده است. هنگامى كه عمار برخاست و با على ع خدا حافظى كرد، آن مرد رو به او كرده گفت: عجيب است تو سوگند ياد كردى كه غذا نخورى و آب ننوشى و بر زمين ننشينى مگر اينكه" دابة الارض" را به من نشان دهى؟ عمار در جواب گفت:
اريتكها ان كنت تعقل:" من او را به تو نشان دادم اگر مى‏فهميدى"( مجمع البيان ذيل آيات مورد بحث)

------------------------------------------------

علامه مجلسى در بحار الانوار با سند معتبرى از امام صادق ع چنين نقل مى‏كند كه على ع در مسجد خوابيده بود، پيامبر ص آنجا آمد، على ع را بيدار كرد و فرمود قم يا دابة اللَّه:" برخيز اى جنبنده الهى" كسى از ياران عرض كرد اى رسول خدا آيا ما حق داريم يكديگر را بر چنين اسمى بناميم؟

پيامبر فرمود: نه اين نام مخصوص او است، و او است" دابة الارض" كه خداوند در قرآن فرموده: وَ إِذا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَيْهِمْ أَخْرَجْنا لَهُمْ دَابَّةً مِنَ الْأَرْضِ ... سپس فرمود: اى على در آخر زمان خداوند تو را در بهترين صورت زنده مى‏ كند و وسيله‏اى در دست تو است كه دشمنان را با آن علامت مى‏ نهى" بحار الانوار ج 53 صفحه 52

طبق اين روايات، آيه بالا مربوط به" رجعت" است