PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پاسداری از ولایت با سلاح قرآن

صبور
2013_07_24, 12:45 PM
پاسداری از ولایت با سلاح قرآن

حُرّه، دخترحلیمة سعدیّه و خواهر رضایی رسول اکرم ، از دوستان و موالیان امیر المؤمنین علی است. او در برابر پیشوایی ستمگر همچون حجّاج با زبان خویش جهاد نمود. روزی حرّه بر حجاج وارد شد، حجاج از او پرسید: تو حرّه دختر سلیمه هستی؟ حرّه گفت: فراست از غیر مؤمن! (چشم بسته غیب گفتی!). حجّاج گفت خدا تو را اینجا آورد. می گویند: تو علی را از ابوبکر، عمر و عثمان برتر میدانی! حرّه گفت: دروغ گفته اند آنان که گفته اند من علی را تنها از اینها برتر می دانم.
حجّاج گفت: دیگر از چه کسانی او را بهتر می دانی؟ حرّه گفت: از آدم، لوط، ابراهیم، داوود، سلیمان، موسی و عیسی بن مریم حجّاج گفت: وای برتو! او را از صحابه و هفت پیامبر بزرگ برتر می دانی؟! اگر دلیل اقامه نکنی، سرت را از تنت جدا می کنم. حرّه گفت خداوند در قرآن او را بر این پیامبران مقدّم داشته است من از پیش خود، نگفتم. خدا دربارة آدم فرمود: (وَ عَصی آدَمُ رَبَّهُ فَغَوی).(سوره طه آیه 121) ولی در حقّ علی (و خانوادة آن حضرت) فرمود: (وَ کانَ سَعیُکُم مَشکورا).(سوره انسان آیه 22).

صبور
2013_07_24, 12:46 PM
حجّاج گفت: آفرین! به چه دلیل او را بر نوح و لوح ترجیح می دهی؟ حرّه گفت: خدا دربارة آن دو پیامبر فرموده: (ضَرَبَ اللهُ مَثَلاً لِلَذینَ کَفَرُوا امرَأتَ نوحٍ وَامرَأتَ لوطٍ کانَتا تَحتَ عَبدَینِ مِن عِبادِنا صالِحینِ فَخانَتا هُما فَلَم یُغنِیا عَنهُما مِنَ اللهِ شَیئاً وَ قیلَ ادخُلَا النارَ مَعَ الدّاخِلینَ)(سوره تحریم آیه 10). اما همسر علی ، فاطمه است که خدا با خشنودی او خشنود می گردد و از خشم او به خشم در می آید.
حجّاج گفت: آفرین به چه دلیل او را از ابراهیم برتر می بینی؟ حرّه گفت: خدا دربارة ابراهیم فرموده (وَ إذ قالَ اِبراهیمُ رَبِّ اَرِنی کَیفَ تُحیِ المَوتی قالَ اَوَلَم تُؤمِن قالَ بَلی وَلکِن لِیَطمَئِنَّ قَلبی).(سوره بقره آیه260) اما مولایم علی فرمود اگر پرده ها کنار روند، بر یقین من افزوده نخواهد شد. و این سخن را نه کسی قبل از او گفت و نه بعد از او.

صبور
2013_07_24, 12:47 PM
حجّاج گفت: آفرین چرا او را بر داوود ترجیح می دهی؟
حرّه گفت: خداوند او (علی) را برتر دانسته است زیرا خطاب به داوود فرموده: (یا داوود اِنّا جَعَلناکَ خَلیفهً فِی الارضِ فَاحکُم بَینَ النّاسِ بِالحَقِّ وَ لا تَتَّبِعِ الهَوی فَیُضِلَّکَ عَن سَبیلِ اللهِ).(سوره ص آیه 26) و این در حالی است که امیر المؤمنین علیفرموده: از من بپرسید. از مطالب عرش از من سؤال کنید، دربارة زیر عرش از من سؤال کنید قبل از آنکه مرا از دست بدهید. همچنین در روز فتح خیبر، علی به حضور پیامبر آمد رسول خدا به حاضران فرمود: برترین شما، داناترین شما و بهترین قضاوت کننده علی است.
حجّاج گفت: آفرین! چرا او را از سلیمان برتر میدانی؟ حرّه گفت: سلیمان7از خدا درخواست کرد: (وَهَب لی مُلکاً لا یَنبَغی لِاَحَدٍ مِن بَعدی).(سوره ص آیه 35) اما علی فرمود: ای دنیا من تو را سه طلاقه کردم و نیازی به تو ندارم. آنگاه این آیه درباره او نازل شد تِلکَ دّارُ الآخِرَهُ نَجعَلُها لِلَّذینَ لا یُریدونَ عُلُوّاً فِی الاَرضِ وَ لا فَسادا ).(سوره قصص آیه 83)
حجّاج گفت آفرین برتو ای حرّه! چرا او را بر موسی مقدم می داری؟ حرّه گفت: خداوند دربارة موسی فرموده: (فَخَرَجَ مِنها خآئِفاً یَتَرَقَّبُ).(سوره قصص آیه 21) اما فرزند ابوطالب (علی ) در لیلت المبیت بر بستر پیامبر خوابید و هراس در او راه نیافت و خداوند در حق او این آیه را نازل کرد: (وَمِن الناسِ مَن یَشری نَفسَهُ ابتِغآءَ مَرضاتِ الله).(سوره بقره آیه 27)

صبور
2013_07_24, 12:48 PM
حجّاج حرّه را تحسین کرد و گفت: چرا او را از عیسی برتر می دانی؟ حرّه گفت: خدا درباره عیسی فرموده است: (وَ اِذ قالَ اللهُ یا عیسیَ ابنَ مریَمَ اَاَنتَ لِلنّاسِ اتَّخِذونی وَاُمِّیَ اِلهَینِ مِن دونِ اللهِ قالَ سُبحانَکَ ما یَکونُ لی اَن اَقولَ ما لَیسَ لی بِحَقٍّ اِن کُنتُ قُلتُهُ فَقَد عَلِمتَهُ تَعلَمُ ما فی نَفسی وَلا اَعلَمُ ما فی نَفسِکَ اِنَّکَ اَنتَ عَلّامُ الغُیُوبِ ما قُلتُ لَهُم اِلّا ما اَمَرتَنی بِه اَنِ اعبُدُوا اللهَ رَبّی وَ رَبَّکُم وَکُنتُ عَلَیهِم شَهیداً ما دُمتُ فیهِم فَلَمّا تَوَفَّیتَنی کُنتَ اَنتَ الرَّقیبَ عَلَیهِم وَ اَنتَ عَلی کُلِّ شَیءٍ شَهیدُ اِن تُعَذِّبهُم فَاِنَّهُم عِبادُکَ وَ اِن تَغفِرلَهُم فَاِنَّکَ اَنتَ العَزیزُ الحَکیم).(سوره مائده آیه 116- 118)عیسی7قضاوت دربارة کسانی که او را خدا دانستند، به قیامت واگذاشت اما علی کسانی را که درباره او غلو کردند محاکمه کرد و به قتل رسانید. ای حجّاج! اینها فضایل علی است و دیگران را با او قیاسی نیست. حجّاج حرّه را تحسین کرد و گفت: پاسخ خوبی دادی وگرنه تو را مجازات می کردم. آنگاه او را گرامی داشت و به او هدیه داد.

-----------------------------------
موسسه فرهنگی هنری منتظران منجی