PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : صندلی نور

مشعشع
2013_07_05, 11:41 PM
besm13

star....با سلام و آرزوی توفیق برای شما بزرگوارانstar....

از این پس می خواهیم در خدمت شما عزیزان باشیم با تاپیکی تحت عنوان صندلی نور که در برگیرنده پرسش و پاسخ های قرآنی است

ومیهمان برگزیده عهده دار پاسخگویی به آن سوالات می باشد

امیدواریم که با شرکت شما گرامیان از نور معنویت قرآن بیشتر استفاده کنیم.

مشعشع
2013_07_05, 11:50 PM
ابتدای این تاپیک را بگذارید با یک سوال مهم آغاز کنیم و به ذکر دلایل آن بپردازیم

چرا قرآن بخوانیم؟!

یک بررسی مقدماتی در جامعه ما به عنوان یک جامعه مسلمان نشان می دهد آنچنان که شایسته است قرآن مجید در زندگی ما حضور ندارد و این در حالی است که حتی در تلاوت ساده قرآن آثار و فواید ارزشمندی است که ما کمتر بدان آگاه هستیم.
بدون شک سبک زندگی دینی مشخصات و شرایط ویژه خود را دارد. شاید یکی از مواردی که در زندگی ما به عنوان یک مسلمان کمتر بدان توجه می شود تلاوت قرآن به عنوان کتاب دینی ما و تعمق در آیات آن است. به همین دلیل است که کمتر این کتاب آسمانی در زندگی ما جا دارد. در حالی که خداوند حکیم در این مورد می فرماید:

« ای مردم، از سوی پروردگارتان موعظه و اندرزی برای شما آمد، کلامی و قرآنی که مایه شفای بیماری دل ها و روان ها است و چیزی که مایه هدایت و راهنمایی است و رحمت برای مومنان است. این پیامبر به مردم بگو به فضل پروردگار و به رحمت بی پایان او و این کتاب بزرگ آسمانی که جامع همه نعمت ها است باید خشنود بشوند نه به ثروت اندوزی و پست و مقام دنیا و فزونی قوم و قبیله »(سوره یونس آیات ۵۸-۵۷)

مشعشع
2013_07_05, 11:53 PM
گذشته از بحث اساسی تر تعمق در قرآن، خواندن و تلاوت این کتاب الهی، فضائل، آثار و فواید دنیایی و آخرتی فراوانی وجود دارد؛ باروری ایمان، تخفیف گناهان، درمان بیماری های روحی و روانی، عمر با برکت، استجابت دعا، صفای خانه، رفع غم و اندوه، پیمودن درجات کمال و ترقی از جمله پاداش های تلاوت قرآن است.

کفاره گناهان

انسان در زندگی گاه دچار گناه و لغزش های کوچک و بزرگ می شود که برخی از آنان کفاره دارد، تلاوت قرآن کفاره گناهان است. قرآن بخوان که خواندن قرآن کفاره گناهان، سپر آتش و امان از عذاب الهی است. (وسایل الشیعه، ج۴، ص ۸۳۹)

بارور شدن ایمان

امیرالمومنین (ع) فرموده: تلاوت قرآن، مایه باروری ایمان است (غررالحکم و دررالکلم ص ۲۶۳)؛ یکی از راه های موثر در رشد و باروری ایمان در هر فرد قرائت قرآن است.

مشعشع
2013_07_05, 11:55 PM
گفتگو با خداوند

برای انسان مومن و با ایمان چه چیزی می تواند زیباتر از سخن گفتن با خداوند باشد و چه واسطه ای و همکلامی بهتر، که آن قرائت قرآن است. پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: هر که دوست دارد با خدایش سخن بگوید قرآن بخواند. (کنزالعمال، ج ۲۱ ص۵۱۰، ح ۲۲۵۷)

منور شدن منازل

خانه های خود را با تلاوت قرآن نورانی کند؛ خانه ای که زیاد در آن قرآن تلاوت شود خیر و برکتش فزونی یابد به اهلش فراخی رسد و نورش به اهل آسمان روشنایی دهد؛ بدان سان که ستاره های آسمان به اهل زمین، روشنایی دهند (اصول کافی، ج ۲، ص ۶۱۰)

چه بسیار افرادی هستند که در زندگی خود نورانیت آشکاری با تلاوت قرآن احساس کرده اند و روزی و برکت خود را مدیون قرآن هستند.

زدودن زنگار از قلب

پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: قلوب شما همانند آهن، زنگار می گیرد. پرسیدند جلا دهنده آن چیست؟ فرمود: تلاوت قرآن (کنز العمال، ج ۲، ص ۲۴۱، ح ۳۹۲۴). قلب انسان در مراحل مختلف زندگی دچار زنگارهایی می شود و اگر برای جلا دادن آن اندیشه ای نداشته باشیم هلاکت حتی به سراغ مان می آید که یکی از بهترین این راه ها برای پاک کردن زنگارها قرائت قرآن است.

مشعشع
2013_07_05, 11:57 PM
قرار گرفتن در شعاع نور نبوت

کسی که قرآن بخواند شعاع نور نبوت او را فرا می گیرد با این تفاوت که به او وحی نمی شود. (اصول کافی، ج ۲، ص ۶۱۰)
انسان هایی که قلب پاک و رستگاری دارند و خود را از هر گونه گناه و آلودی دور می دارند در هنگام قرائت قرآن پاداش های فراوانی نصیب شان می شود.

قرآن تنها سنگر و پناهگاه

رسول خدا(ص) فرمود: زمانی که فتنه ها به پا خاست به طوری که نتوانستید اسلام ناب و خالص را تشخیص دهید، (مانند شب تاریکی که نمی توان راه را تشخیص داد) بر شما لازم است که به قرآن مراجعه کنید. (بحارالانوار، ج ۹۲، ص۱۷)

مشعشع
2013_07_06, 12:01 AM
و حال پرسش و پاسخ اول

سوره‌هایی که حضرت محمد(ص) فرمود آن سوره‌ها مرا پیر کرد، چیست؟

پاسخ :
سوره‌های هود، واقعه، مرسلات و نبا

گل مريم
2013_07_06, 08:11 AM
سلام بر مدیر عزیز و گرامی

تاپیک بسیار زیبایی را ایجاد نموده اید.
در لحظه اول فکر کردم تاپیک ماننند برنامه صندلی داغ میباشد ولی از نوع قرآنی آن.
دوست عزیز به نظر بنده حقیر اگر در این تاپیک از میهمان استفاده نمایید و دوستان و بزرگواران سؤال های قرآنی خویش را در این تاپیک از میهمان محترم بپرسند و پاسخ دریافت دارند خیلی بهتر است.
و همه ی عزیزان هم در تدبر و تأمل در آیات نورانی قرآن سهم بسزایی خواهند داشت.

باز هم هر چه شما صلاح بدانید و البته نظر دیگر شهروندان هم محترم است.

موفق باشید و پایدار إن شاءالله

صبور
2013_07_06, 08:54 AM
سلام

ابتدا بابت تاپیک زیبایی که ایجاد نموده اید تشکر میکنم.
کاش علت این سخن پیامبر هم مطرح میشد که چرا این سوره ها چنین تاثیری را داشته اندhttp://shahrequran.ir/images/smilies/%21.gif

باتشکر
موفق و موید باشید.

امیر هانی
2013_07_06, 09:49 AM
سلام من هم با میهمان موافقم . لطفا برای اولین مهمان برنامه از آقای معمار عزیز دعوت کنید.

مشعشع
2013_07_06, 01:51 PM
با سلام به محضر شما بزرگواران

چشم ،نظر بسیارخوبیست.....از این پس میهمان نیز خواهیم داشت.

میهمان این هفته ما جناب معمار (http://shahrequran.ir/member.php?48-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1) گرامی هستند با دریای سوالات قرآنی شما عزیزان.

معمار
2013_07_06, 08:52 PM
با عرض سلام

بنده برای پاسخگویی به سوالات قرآنی و مذهبی شما در خدمتتان می باشم

صبور
2013_07_06, 09:29 PM
سلام

از معمار گرامی خواهشمندم بگویند: که علت اینکه پیامبر در مورد این سوره ها اینگونه فرموده اند چیست؟
باتشکر

معمار
2013_07_06, 09:40 PM
سلام

از معمار گرامی خواهشمندم بگویند: که علت اینکه پیامبر در مورد این سوره ها اینگونه فرموده اند چیست؟
باتشکر

سلام

کدوم سوره ها,کدوم فرمایش

لطف کنید سوال را به طور کامل توضیح دهید

گل مريم
2013_07_06, 09:54 PM
سلام جناب معمار گرامی
ممنونیم از شما اولین میهمان محترم صندلی نور

صبور عزیز این سؤال ها را فرموده اند.

و حال پرسش و پاسخ اول

سوره‌هایی که حضرت محمد(ص) فرمود آن سوره‌ها مرا پیر کرد، چیست؟

پاسخ :
سوره‌های هود، واقعه، مرسلات و نبا

معمار
2013_07_06, 10:13 PM
سلام جناب معمار گرامی
ممنونیم از شما اولین میهمان محترم صندلی نور

صبور عزیز این سؤال ها را فرموده اند.

اما حالا سوال این است که چرا این سوره ها پیامبر اکرم را پیر کرد؟

اگر در این آیات این سوره ها دقت شود متوجه می شویم که در این سوره ها خبر از حادثه هولناک قیامت شده است,بدیهی است که این خبر و حوادث آن برای یک انسان کاملی مثل پیامبر اکرم روز خوشي را باقي نمي‌ گذارد.

خود پیامبر ، اهل یقین بود، گویا این حوادث هولناک قیامت را با چشم خود می‌ دید به همین جهت بیش‌تر بر او تأثیر می ‌گذاشت‌ (خلاصه ای از ترجمه الميزان‌، ج ۱۱، ص ۱۰۴)

صبور
2013_07_06, 10:43 PM
تشکر فراون از معمار گرامی
و هم چنین گل مریم عزیز

رهرو
2013_07_07, 07:57 AM
سلام چه برنامه قشنگی. آقای معمار لطفا به این سوال جواب بدین که : چرا خداوند در قرآن انسان را ناسپاس معرفی کرده است؟

معمار
2013_07_07, 10:13 AM
سلام چه برنامه قشنگی. آقای معمار لطفا به این سوال جواب بدین که : چرا خداوند در قرآن انسان را ناسپاس معرفی کرده است؟

آیا واقعا انسان ناسپاس نیست

این همه نعمت خداوند به انسان داده است,نعمتهایی که به نص قرآن قابل شمارش نیستند(ابراهیم آیه 34)ولی با وجود این همه نعمت,انسان از راه حق دور می شود و در جاده طغیان و ظلم پا بر می دارد

بله به راستی هر انسانی قدر دان نعمتهای الهی نباشد ناسپاس است

فاطمه
2013_07_09, 07:17 PM
سلام مهمان گرامی
چرا وقتی احتیاج شدیدی به کمک خدا دارم مدام یاد خدا میکنم ولی وقتی مشکلم حل میشه دیگه یادم میره که با خدا صحبت کنم.

معمار
2013_07_10, 04:42 AM
سلام مهمان گرامی
چرا وقتی احتیاج شدیدی به کمک خدا دارم مدام یاد خدا میکنم ولی وقتی مشکلم حل میشه دیگه یادم میره که با خدا صحبت کنم.

قرآن در آیه ای می فرماید:

وَ إِذا مَسَّ الْإِنْسانَ الضُّرُّ دَعانا لِجَنْبِهِ أَوْ قاعِداً أَوْ قائِماً فَلَمَّا كَشَفْنا عَنْهُ ضُرَّهُ مَرَّ كَأَنْ لَمْ يَدْعُنا إِلى‏ ضُرٍّ مَسَّهُ كَذلِكَ زُيِّنَ لِلْمُسْرِفينَ ما كانُوا يَعْمَلُون(یونس آیه 12)

هنگامى كه به انسان زيان (و ناراحتى) رسد، ما را (در هر حال در حالى كه به پهلو خوابيده، يا نشسته، يا ايستاده است، مى‏خواند امّا هنگامى كه ناراحتى را از او برطرف ساختيم، چنان مى‏رود كه گويى هرگز ما را براى حل مشكلى كه به او رسيده بود، نخوانده است اين گونه براى اسرافكاران، اعمالشان زينت داده شده است (كه زشتى اين عمل را درك نمى‏كنند)

کم بودن معرفت به خدا و ضعف ایمان باعث می شود که انسان در حال آسایش دل به مناجات با خدا نبندد,اگر انسان خدا را بشناسد به معنای واقعی,در تمام حالات خدا را می خواند و از مناجات با او لذت می برد

اگر انسان به دانسته های خود عمل کند,ایمان و معرفتش زیاد می شود,می داند که غیبت و دروغ و......حرام است پس ترک می کند,می داند چه عواملی باعث رضایت پرودگار است پس انجام می دهد

مهم این است که شخص اخلاص داشته باشد آن وقت در همه حال به فکر خداست

رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمود: هيچ بنده اي چهل بامداد براي خدا اخلاص نورزيد مگر آن كه چشمه هاي حكمت از دلش به زبانش جاري شد.«عيون اخبار الرضا - عليه السّلام -، ج 2، ص 69»

امام علي - عليه السّلام - فرمود: عبادت خالص آن است كه آدمي جز به پروردگار خويش اميد نبندد و جز از گناه خويش نترسد.«غررالحكم، ح 2128»

فاطمه
2013_07_10, 08:43 AM
ممنون و تشکر معمار محترم

پس میشه بگیم که ضعف ایمان و کم بودن معرفت نسبت به خدا باعث خیلی کارا میشه مثلا ترسیدن از مرگ؟
من که از مرگ میترسم دلیلش اینه یا دلیل دیگه ای هم داره

معمار
2013_07_10, 09:50 AM
ممنون و تشکر معمار محترم

پس میشه بگیم که ضعف ایمان و کم بودن معرفت نسبت به خدا باعث خیلی کارا میشه مثلا ترسیدن از مرگ؟
من که از مرگ میترسم دلیلش اینه یا دلیل دیگه ای هم داره

علت هایی که برای ترس از مرگ ذکر می کنند

اگر سفر به آخرت را به سفرهای دنیوی تشبیه کنیم به این نتیجه می رسیم که کسی که می خواهد به مسافرت برود نگرانیش از چند حالت خارج نیست

الف) گاهى نگرانی مسافر به خاطر کمبود بنزین است؛ امّا كسى كه تقوی دارد ، نگران نيست. «تزوّدوا فانّ خير الزّاد التقوى‏» و زاد برگيريد كه بهترين زاد پرهيزگارى باشد( بقره 197)

ب) گاهى نگرانى به خاطر وسيله نقيله مى ‏باشد كه سرقتى است؛ امّا كسى كه درآمدش حلال است، نگران نيست.(( كُلُوا مِنْ طَيِّباتِ ما رَزَقْناكُمْ)) بخوريد از پاكيها آنچه روزى داديم شما را( بقره آیه 57) بله خداوند، رزق انسان را از حلال و پاكيزه مقدّر كرده است

ج) گاهى نگرانى براى جنس قاچاقى است كه به همراه دارد؛ (بَلى‏ مَنْ كَسَبَ سَيِّئَةً وَ أَحاطَتْ بِهِ خَطيئَتُهُ فَأُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُونَ ) آرى، كسانى كه كسب گناه كنند، و آثار گناه، سراسر وجودشان را بپوشاند، آنها اهل آتشند و جاودانه در آن خواهند بود(بقره 81)

اما كسى كه بار گناه به دوش ندارد، نگران نيست.(إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ)كسانى كه گفتند: «پروردگار ما اللَّه است»، سپس استقامت كردند، نه ترسى براى آنان است و نه اندوهگين مى‏ شوند. احقاف آیه 13

د) گاهى نگرانى براى سرعت غير مجاز است؛ امّا كسى كه سرعتش حد وسط است با اطمینان حرکت می کند .

کسانی که زندگى‏ کردنشان بر اساس اعتدال و ميانه‏روى بوده است، «لم يسرفوا و لم تقتروا و كان بين ذلك قواماً»و كسانى كه هر گاه انفاق كنند، نه اسراف مى‏ نمايند و نه سخت‏گيرى بلكه در ميان اين دو، حدّ اعتدالى دارند. «فرقان آیه 67»، اما کسی که اهل افراط و تفريط است، «كان امره فرطا» و كارهايشان افراطى است «کهف 28» ترس در زندگی دارند.

ه) گاهى نگرانى به خاطر همسفران ناشناس و نادرست است، در قیامت بعضی از افراد به شدت پشیمان می شوند که ای کاش فلانی را به عنوان دوست قرار نداده بودم(يا وَيْلَتى‏ لَيْتَني‏ لَمْ أَتَّخِذْ فُلاناً خَليلاً- اى واى بر من، كاش فلان (شخص گمراه) را دوست خود انتخاب نكرده بودم فرقان آیه 28)

ولى كسى كه در دنيا همراه و همنشين خوب داشته، نگران نيست.( وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ- امّا آنها كه ايمان دارند، عشقشان به خدا، شديدتر است.بقره 165)

خوشابه حال کسی که در دنیا همشنین و عشقش خدا باشد

و) گاهى از تنها بودن در جاده می ترسد ولى كسى كه در كاروان ابرار قرار دارد و ارتباط او با خدا و مؤمنان است تنها نيست.

ز) گاهى از نرسيدن به مقصد ترس و دغدغه دارد، ولى كسى كه معتقد است ذرّه‏اى از عمل او هدر نمى ‏رود، نگران نيست. فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ -پس هر كس هموزن ذرّه‏اى كار خير انجام دهد آن را مى ‏بيند زلزال آیه 7

مردى پيش ابوذر آمد و عرض كرد چرا ما مرگ را خوش نداريم فرمود زيرا كه شما خانه‏ى دنيا را آباد كرديد ولى خانه‏ى آخرت را ويران و خراب كرديد پس ناخوش داريد كه از خانه آباد بخانه ويران منتقل شويد( ارشاد القلوب إلى الصواب، ج‏1، ص: 182)

فاطمه
2013_07_11, 06:02 PM
سلام و تشکر از توضیحات کاملتون

امیر هانی
2013_07_12, 11:03 AM
آقای معمار عزیز Salam
برامون توضیح بدین که چرا قرآن بهترین دوست و راهنمای ما انسان هاست و آیا ما بخوبی از این نعمت الهی استفاده میکنیم یا خیر؟

معمار
2013_07_12, 06:46 PM
آقای معمار عزیز Salam
برامون توضیح بدین که چرا قرآن بهترین دوست و راهنمای ما انسان هاست و آیا ما بخوبی از این نعمت الهی استفاده میکنیم یا خیر؟

قرآن کتاب هدایت انسان ها و نجات دهنده انسان ها از ظلمات و تاریکی ها

چرا قرآن بهترین دوست انسان هاست؟

ببینیم مشخصات بهترین دوست چیست؟

بهترین دوست انسان کسی است که پندهای آموزنده و نجات بخش را به انسان یاد دهد و دست انسان را بگیرد و به سوی سعادت و خوشبختی هدایت کند
آیا با این وجود قرآن بهترین دوست نیست,قرآنی که مفسرین واقعی قرآن که ائمه باشند در وصفش می فرمایند:

واعلموا ان هذا القرآن هو الناصح الذى لا یغش و الهادى الذى لا یضلّ والمحدِّثُ الذى لا یکذب و ما جالس هذا القرآن أحد الاقام عنه بزیادةٍ او نقصانٍ، زیادةٍ فى هدیً او نقصانٍ من عمى ً و اعلموا أنّه لیس على احدٍ بعد القرآن من فاقةٍ و لا لاحدٍ قبل القرآن من عنیً.(الحكم الزاهرة با ترجمه انصارى، ص: 256)

آگاه باشید همانا این قرآن پند دهنده‌اى است که نمی‌فریبد و هدایت‌کننده‌اى است که گمراه نمی‌سازد و سخنگویى است که هرگز دروغ نمی‌گوید. کسى با قرآن همنشینى نکرد مگر آن که بر‌او افزود یا از او کاست، در هدایت او افزود و از کوردلى و گمراهی‌اش کاست.

-----------

در نهج‌البلاغه، خطبه‌ى 189 درباره عظمت این کتاب الهی می خوانیم که:

سپس بر پيغمبر خودش قرآن مجيد را نازل فرمود. اين كتاب، سرچشمه‌ى روشنى‌بخشى است كه هيچ وقت چراغ‌هاى وابسته‌ى به او خاموش نمى‌شود و چراغى است كه روشنايى او از بين نمى‌ رود و دريايى است كه اندازه‌ى عمق آن به دست نمى‌ آيد

و راه آشكارى است كه سالك آن گمراه نمى‌ شود و شعاعى است كه روشنايى آن به تاريكى مبدّل نمى‌گردد و جداكننده‌اى است، نسبت به حقّ و باطل كه هيچ وقت برهانش نابود نمى ‌شود. حقيقت روشن و بنيان محكمى است كه اركانش متزلزل نخواهد شد و شفايى كه ترسى از بيمارى‌هاى آن وجود ندارد و پيروزى‌اى است كه يارانش شكست نخورند و حقى است كه ياورانش مغلوب و خوار نشوند. اين كتاب، معدن ايمان و مركز آن است و سرچشمه‌ى دانش و درياى آن است و سبزه‌ زار عدالت و منبع آن است؛ مركز اتّكاى اسلام و پايه‌ى آن است؛

مرجع حقّ و حقيقت و مركز اطمينان آن است؛ درياى بى‌كرانى است كه آبِ آن را تمام نخواهند كرد؛ چشمه‌زارى است كه كسى آب آن را نمى‌تواند از بين برد؛ آبشخورى است كه واردين از وفور آب آن نمى‌كاهند؛ سرمنزلى است كه مسافران، راه آن را گم نمى‌ كنند؛ وسيله‌اى است در شناسايى راه كه هيچ وقت از نظر سالكان پنهان نمى ‌ماند؛ ارتفاعات بلندى است كه كسى به فراز آن نمى‌ رسد و از آن عبور نمى‌ كند.

پروردگار متعال آن را وسيله‌ى تسكين تشنگى ارباب دانش و سيراب‌كننده‌ى آن‌ها قرار داد و آن را بهارى خرّم نسبت به قلوب فقها و ارباب بينش و وسيله‌ى تسريع نسبت به راه‌پيمايى اهل‌صلاح مقرّر فرمود و آن را دوايى قرار داد كه با استفاده‌ى از آن اثرى از بيمارى‌ها باقى نخواهد ماند و او را روشنى‌بخشى مقرّر فرمود كه با وجود آن تيرگى و ظلمتى ديده نخواهد شد و ريسمانى كه تارهايش محكم است؛ كوه بلندى قرارش داد كه دست كسى به مرتفعات آن نمى‌رسد؛

و.............

معمار
2013_07_12, 06:48 PM
شکایت پیامبر از امتش چیه:

در سوره فرقان آیه 30 می خوانیم که پیامبر از دست امتش به خدا شکایت کرد که :
(وَ قالَ الرَّسُولُ يا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورا)
(و پيامبر مى‏گويد: پروردگارا! همانا قوم من اين قرآن را متروك گذاشتند!)

قشر وسيعى از مردم مسلمان از اسلام جز نامى براى آنان نمانده، و درتمام جوانب حيات از قرآن كريم بركنار مانده و از تابش قرآن در برنامه هاى حياتى خود جلوگيرى كرده

ترديدى نيست كه مهجور و متروك ساختن قرآن، مربوط به ظاهر آن نيست؛ بلكه مقصود، تأمل نكردن در معارف آن و نشناختن و عمل نكردن به تعاليم آن است. از اين رو آيات بسيارى از قرآن، انسان‏ها را به تفكر در قرآن و عمل به آموزه‏هاى آن، فرا خوانده است.اين دور ماندن از حقوق الهى آنان را دچار تيره روزى كرده، و در حريم زندگى به جاى خواسته هاى الهى برنامه هاى شيطانى جايگزين نموده است.

قرآنى كه وسيله نجاتشان، قرآنى كه عامل پيروزى و حركت و ترقى است، قرآنى كه مملو از برنامه‏هاى زندگى مى‏باشد، اين قرآن را رها ساختند

فيض كاشانى (ره) مى‏گويد: كتاب‏ها و رساله‏ها نوشتم، تحقيقاتى كردم، ولى در هيچ يك از علوم دوائى براى دردم و آبى براى عطشم نيافتم، بر خود ترسيدم و به سوى خدا فرار و انابه كردم تا خداوند مرا از طريق تعمّق در قرآن و حديث هدايت كرد(کتاب رساله الانصاف)

روايتی از رسول خدا (ص) و امير مومنان وجود دارد كه در آن تهى شدن اسلام را از روش پيامبر و ائمه نشان مى‏دهد. حضرت مى‏فرمايد: «قال أمير المؤمنين عليه السلام: قال رسول اللّه صلى اللّه عليه و آله: سيأتى على الناس زمان لا يبقى من القرآن إلا رسمه و من الاسلام إلا اسمه، يسمعون به و هم أبعد الناس منه، مساجدهم عامرة و هى خراب من الهدى، فقهاء ذلك الزمان شر فقهاء تحت ظل السماء منهم خرجت الفتنة و إليهم تعود». الكافى، ج 8، ص 308.

بزودى بر امت و پيروان من روزگارى خواهد آمد كه از قرآن جز رسم و نشانه آن باقى و بجا نميماند، و از اسلام جز نام آن، بآن اسلام ناميده ميشوند (آنان را مسلمان ميگويند) در حالى كه دورترين مردم‏اند از آن (زيرا رفتارشان بر خلاف آن است) مساجد و جايگاههاى عبادت و بندگيشان (در ظاهر و آشكار) معموره و آباد شده و (در باطن و نهان) از هدايت و راهنمائى ويران است، فقهاء و دانايان باحكام آن روزگار بدترين فقهاء زير آسمان‏اند، از ايشان فتنه و تباهكارى بيرون‏
مى‏آيد و بايشان باز ميگردد (خودشان هم از آن فتنه در دنيا و آخرت زيان ميبرند)

معمار
2013_07_12, 06:49 PM
1- آشنایی با معارف و آموزه های قرآنی و ترویج صحیح آن

2- اعتقاد و باور جامعه به الگو بودن قرآن در تمام ابعاد زندگی

3- تصحیح فرهنگ استفاده از قرآن

4- عمل کردن دست اندرکاران قرآن به دستورات قرآن

5- تدبر و اندیشه در قرآن

6- نگاه ویژه آموزش و پرورش به درس قرآن

7- توجه خاص مراکز علمی فرهنگی به مباحث قرآنی

8- محور قرار دادن قرآن در سخنرانی ها

فاطمه
2014_03_11, 06:35 PM
سلام خیلی وقته که این تاپیک خاموشه و فعالیت نداره. خب چرا!!!!

میتونم سؤالمو بپرسم:

و سؤالم اینه که :

آیه ای که با خواندنش سر ساعت بیدار میشوی..
و این که چرا آیه نورانی قرآن مجید این خاصیت را دارد؟

معمار
2014_03_12, 06:44 AM
آیه ای که با خواندنش سر ساعت بیدار میشوی..
و این که چرا آیه نورانی قرآن مجید این خاصیت را دارد؟

سلام بر شما

در احادیث توصیه شده است که، برای بیدار شدن در وقت معین، دو آیه آخر سوره کهف خوانده شود

عن ابن عباس أنه قال له(رسول الله) رجل: "إنی أضمر أن أقوم ساعة من اللیل فیغلبنی النوم، فقال: (إذا أردت أن تقوم أی ساعة شئت من اللیل فاقرأ إذا أخذت مضجعک:" قُلْ لَوْ کانَ الْبَحْرُ مِداداً لِکَلِماتِ رَبِّی لَنَفِدَ الْبَحْرُ قَبْلَ أَنْ تَنْفَدَ کَلِماتُ رَبِّی وَ لَوْ جِئْنا بِمِثْلِهِ مَدَداً قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُکُمْ یُوحى‏ إِلَیَّ أَنَّما إِلهُکُمْ إِلهٌ واحِدٌ فَمَنْ کانَ یَرْجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً وَ لا یُشْرِکْ بِعِبادَةِ رَبِّهِ أَحَداً ، کهف 109 و 110." تفسیر روح البیان، ج 5، ص 316؛ الجامع لأحکام القرآن، ج 11، ص 72.

عتیق
2014_03_12, 12:49 PM
به نام خدا. سلام. کاش ترجمه حدیث و ترجمه آیه نورانی هم آورده میشد و علت این که چرا این آیه این خاصیت را دارد را هم مینوشتید.

معمار
2014_03_12, 10:16 PM
به نام خدا. سلام. کاش ترجمه حدیث و ترجمه آیه نورانی هم آورده میشد و علت این که چرا این آیه این خاصیت را دارد را هم مینوشتید.

از حضرت امام صادق (ع) نقل شده است که فرمود: هيچ بنده‏ اى نيست که وقت خواب، آخر سوره كهف را بخواند، مگر آن كه هر وقتى را كه بخواهد، بيدار شود».

علت این امر را در روایت ندیدم.چیزی برای ما بیان نشده است