PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بيان روايات وارده در فضيلت ياري ائمه علیهم السلام

گل مريم
2016_01_07, 08:48 PM
besm22

1 ــ في «البحار» عن المحاسن بالاسناد إلي النبيّ (صلي الله عليه وآله)، أنّه قال لاِميرالمؤمنين(عليه السلام):
«إنّما مثلک مثل(قُلْ هُوَ الله اَحَد) فإنّه من قرأها مرّة فکأنّما قرأ ثلث القران، و من قرأها مرّتين فکأنّما قرأ ثلثي القرآن، و من قرأها ثلاث مرّات فکأنّما قرأ القرآن، فکذلک من أحبّک بقلبه کان له مثل ثواب ثلث أعمال العباد، و من أحبّک بقلبه و نصرک بلسانه کان له مثل ثلثي ثواب أعمال العباد، و من أحبّک بقلبه و نصرک بلسانه و يده کان له مثل ثواب أعمال العباد».

يعني: رسول اکرم (صلي الله عليه وآله) به اميرالمؤمنين (عليه السلام) فرمود: «به تحقيق که مَثَل شما مثَل سوره (قُلْ هُوَ الله اَحَد) مي باشد، پس بدرستيکه شأن او چنين است که هر کس يک مرتبه آن را بخواند، مثل آن است که يک سوّم قرآن را قرائت کرده است،
و هر کس دو مرتبه بخواند؛ مانند آن است که دو سوّم قرآن را قرائت کرده است،
و هر کس آن را سه مرتبه بخواند، مانند آن است که تمام قرآن را قرائت کرده باشد.

همچنين هرکس شما را با قلب خود دوست بدارد از براي او مثل ثواب يک سوّم اعمال همه بندگان است،
و هر کس شمارا به قلب خود دوست داشته و به زبانش ياري کند از براي او مثل ثواب دو سوّم اعمال بندگان است،
و هرکس شمارا به قلبش دوست داشته و به زبان و دست ياري کند، از براي او مثل ثواب همه اعمال بندگان است.

کتاب شيوه هاي ياري قائم آل محمد (http://www.alemoon.ir/lib/11/29/content-3.html)

گل مريم
2016_01_09, 08:12 PM
2 ــ فيه أيضا، عن «تفسير الإمام العسکري(عليه السلام)»في ذکر جمل ما نقل (عليه السلام) عن الله تعالي:«کذلک أحبّ الخلق إليّ القوّامون بحقّي، و افضلهم لديّ، و أکرمهم عليّ محمّد(صلي الله عليه وآله) سيّد الوري، و أکرمهم و أفضلهم بعده عليّ أخ المصطفي المرتضي، ثمّ من بعده من القوّامين بالقسط من أئمّة الحقّ، و أفضلهم بعدهم من أعانهم علي حقّهم، و أحبّ الخلق إليّ بعدهم من أحبّهم و أبغض أعدائهم، و إن لم يکن معونتهم». [2] .

يعني:

خداوندجلّ شأنه فرموده:

محبوبترين خلق نزد من کساني هستند که حقّ مرا بر پا داشته اند، و افضل و اکرم آنان نزد من؛ محمّد(صلي الله عليه وآله) است که سيّد و آقاي خلائق است، و

بعد از او افضل و اکرم آنها نزد من عليّ (عليه السلام) برادر مصطفي؛ مرتضي است،

سپس بعد از او کساني که امام بر حقّ هستند، آنهائي که بر پا دارنده قسط هستند،

و افضل آنها بعد از ايشان کساني هستند که آنها را براي حقّشان ياري مي کنند،

و محبوبترين خلق نزد من بعد از اين ياري کنندگان؛ کساني هستند که آنها را دوست دارند و دشمنان آنها را دشمن مي دارند و هر چند ياري نکنند.

allahomma25

گل مريم
2016_01_11, 01:59 PM
2ــ فيه أيضا، عن «تفسير الإمام العسکري(عليه السلام)»في ذکر جمل ما نقل (عليه السلام) عن الله تعالي:
«کذلک أحبّ الخلق إليّ القوّامون بحقّي، و افضلهم لديّ، و أکرمهم عليّ محمّد(صلي الله عليه وآله) سيّد الوري، و أکرمهم و أفضلهم بعده عليّ أخ المصطفي المرتضي، ثمّ من بعده من القوّامين بالقسط من أئمّة الحقّ، و أفضلهم بعدهم من أعانهم علي حقّهم، و أحبّ الخلق إليّ بعدهم من أحبّهم و أبغض أعدائهم، و إن لم يکن معونتهم». [2] .

يعني: خداوندجلّ شأنه فرموده:

محبوبترين خلق نزد من کساني هستند که حقّ مرا بر پا داشته اند، و افضل و اکرم آنان نزد من؛ محمّد(صلي الله عليه وآله) است که سيّد و آقاي خلائق است،

و بعد از او افضل و اکرم آنها نزد من عليّ (عليه السلام) برادر مصطفي؛ مرتضي است، سپس بعد از او کساني که امام بر حقّ هستند، آنهائي که بر پا دارنده قسط هستند،

و افضل آنها بعد از ايشان کساني هستند که آنها را براي حقّشان ياري مي کنند،

و محبوبترين خلق نزد من بعد از اين ياري کنندگان؛ کساني هستند که آنها را دوست دارند و دشمنان آنها را دشمن مي دارند و هر چند ياري نکنند.