PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ابن تيميه و انکار حديث «من شهر علمم و على دروازه آن»

معمار
2015_11_18, 11:15 PM
ابن تيميه مى‏ گويد: «حديث من شهر علم هستم و على دروازه آن» نزد آگاهان به حديث كذب و دروغ است. بنابراين بايد فقط در رديف احاديث ساخته شده ذكر شود. دروغ بودن اين حديث از خود متنش نيز دانسته مى‏ شود.(1)

جواب:

چون در باره اين حديث مناقشه ه‏اى زيادى شده و بيماردلان ومتعصبان آن را بى سبب تكذيب كرده‏ اند، ما بعد از اشاره به خود حديث به بعضى از مطالب مهم نيز در مورد آن اشاره خواهيم كرد:

اينك متن حديث:

اين حديث را ( من شهر علم هستم و على دروازه آن) اميرالمؤمنين عليه السلام، امام حسن عليه السلام، امام حسين عليه السلام، ابن عباس، حذيفه، ابوذر، ام‏سلمه، جابر، ابن عمر، انس بن مالك و عمرو بن عاص روايت كرده‏ اند. راویان همگی مورد اعتماد هستند و لذا از لحاظ سند مشکلی ندارد.(2)

پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله فرمودند: «على دروازه علم من است (و هر كه علم بخواهد، بايد به نزد اميرالمؤمنين عليه السلام بيايد) و او بعد از من بيان كننده براى امتم است آنچه را كه من براى بيان آن فرستاده شدم.» اين حديث را ابوذر وابن عباس روايت كرده‏ اند. و لذا از لحاظ سند مشکلی ندارد. (3)

منابع:

1- منهاج السنة، ج 7، ص 515؛ مجمع الفتاوى، ج 18، ص 123
2- معجم الكبير، ج 11، ص 55، ح 11061؛ معرفةالصحابه، ج 1، ص 308، المستدرك على الصحيحين، ج 3، ص 137 و 138، ح 4637 تا 4639؛
3- كنز العمال، ج 11، ص 114، ح 32981؛ صواعق المحرقة؛ كشف الخفاء، ج 1، ص 204؛ قول الجلى فى فضائل على، ح 38.