PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فاطمه علیهاالسلام مظهر عفاف و حجاب‏

گل مريم
2015_07_04, 09:46 AM
فاطمه علیهاالسلام مظهر عفاف و حجاب‏

فاطمه علیهاالسلام بهترین مظهر عفت و پوشش زنان مسلمان است؛ زیرا با توجه به این که فاطمه علیهاالسلام آن بانویی نبود که کاملاً با خارج از خانه قطع رابطه کرده باشد؛ چون تاریخ گواه است که وی دعوت دیگر زنان را می‏پذیرفته، هم چنین جهت تهیه وسائل روزمره به ویژه در روزهایی که حضرت علی علیه‏السلام حضور نداشتند بیرون می‏رفته، مرتب به خانه پیامبر صلی الله علیه و آله رفت و آمد می‏کرده، در جنگ احد، به همراه دیگر زنان به مداوای زخمهای پیامبر صلی الله علیه و آله پرداخته، و در فتح مکه و حجةالوداع همراه پیامبر صلی الله علیه و آله بوده و پس از شهادت حمزه پیوسته به احد می‏رفته، و گاه برخی از یاران پیامبر صلی الله علیه و آله را به همراه آن حضرت به حضور می‏پذیرفته، اما با این حال باز هم بر مسئله عفاف و حجاب زن سخت تکیه می‏کرده است.

فاطمه علیهاالسلام در پی آن بود که زن به کرامت انسانی‏ اش پی ببرد، و خود را فدای امیال و هوسهای دیگران نکند، فاطمه می‏خواست که دامان زن مسلمان و هر آزاداندیش را از هر گونه فساد اخلاق و روابط نامشروع و ضد ارزشهای دینی پاک نگه دارد.

از حضرت علی علیه‏ السلام روایت شده که فرمود: ما روزی خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله نشسته بودیم، فرمود به من خبر دهید چه چیز برای زنان بهتر است؟
هیچکدام نتوانست جواب حضرت را بگویند و برخواسته پراکنده شدند.
من به نزد فاطمه علیهاالسلام آمدم و سؤال را برای او نقل کردم و در ضمن گفتم که هیچیک از ما جواب رسول خدا را نمی‏دانستیم، حضرت زهرا علیهاالسلام فرمود من جواب سؤال را می‏دانم سپس فرمود: بهترین چیز برای زن این است که هیچ مردی او را نبیند و او هم هیچ مردی را نبیند.
من به نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله برگشتم و گفتم یا رسول الله بهترین چیز برای زن این است که هیچ مردی او را نبیند و او هم هیچ مردی را نبیند.
حضرت با تعجب فرمود: شما که قبلا این جا حاضر بودید و چیزی نگفتید، پس این جواب را از کجا آوردی؟!
گفتم از فاطمه.
پیامبر صلی الله علیه و آله ضمن تعجب از دخترش فاطمه، فرمود: براستی که فاطمه پاره تن من است.(کشف الغمة، ج 2، ص 92.)

نا گفته نماند که این حدیث را هر یک به گونه‏ ای معنی کرده ‏اند که برخی از آن‏ها چندان صحیح بنظر نمی رسد، مثلا برخی معتقدند که مراد فاطمه علیهاالسلام این است که زن نگاه شهوت آلود به مرد نکند. و همچنین به زن چنین نگاهی نکند.
در پاسخ باید گفت: این گونه نگاه کردن برای زن و مرد حرام است نه این که بهتر آن است که چنین نگاهی نکند.
و با این بیان حدیث را چه جور معنی کنیم، آیا مقصود فاطمه این است که زن هرگز از خانه بیرون نرود، که این معنی هم صحیح نیست، زیرا نه تنها این امر امکان ندارد و عملی نیست، بلکه با خطی مشی و سیره خود فاطمه مخالف است. زیرا عرض شد خود فاطمه علیهاالسلام رفت و آمد داشته.
پس منظور حضرت از این جمله چیست؟
بنظر می‏رسد که حضرت زهرا علیهاالسلام تکیه ‏اش بر این بوده که زن تا می‏تواند از حضور غیر ضروری خود بکاهد و در صورت حضور، از اختلاطهای نامشروع و گفت و شنودهای غیر اخلاقی پرهیز کند.

نام کتاب : فاطمه علیها السلام الگوی حیات زیبا
نویسنده: محمد جواد مروجی طبسی