PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فاطمه علیهاالسلام معدن حجب و حیا

گل مريم
2015_07_04, 09:35 AM
besmellah7

فاطمه علیهاالسلام معدن حجب و حیا زندگی افتخارآمیز فاطمه علیهاالسلام پر از این نشانه ‏ها است و آن‏ها گواهند که وی چقدر با حجب و حیا بوده و به این امر اهمیت می‏داده است.

فاطمه علیهاالسلام نه فقط در مسائل دنیوی از حریم حیا پاسداری می‏کرد، بلکه حتی پس از مرگ خود حاضر نبود بدن پیچیده به کفنش در مقابل دیدگان نامحرم قرار گیرد و یا در آخرت همانند دیگر انسانها با بدن برهنه وارد صحنه قیامت و محشر کبری شود و تا این دو امر برایش تضمین نشد از اضطراب و دلهره بیرون نیامده و مرگ برایش گوارا نبود.

گل مريم
2015_07_04, 09:38 AM
گفتگوی فاطمه علیهاالسلام و درخواست از اسماء در صدر اسلام چنین رسم بود، هنگامی که مرد یا زنی از دنیا می‏رفت، پس از غسل و کفن، او را روی تخته‏ ای قرار داده و با کشیدن پارچه روی میت او را تا محل دفن تشییع می‏کردند.

این منظره که برای فاطمه علیهاالسلام بسیار زشت و زننده بود، به هیچ وجه حاضر نبود، که پس از مرگش این گونه حمل گردد، چرا که هیکل زن اگر چه پوشیده بود، اما کاملاً پیدا بود.

بدین جهت در اواخر عمرش با گفتگویی که با اسماء داشت، این مسئله را مطرح کرده و فرمود: ای اسماء؛ من زشت می‏دارم آنچه را که با جنازه زنان انجام می‏دهند که فقط پارچه ‏ای به روی زن می‏کشند؛ اسماء گفت: من در حبشه چیزی دیدم و مایلم شبیه آن را برای شما نشان دهم. آن گاه چند چوب تر و تازه درخت خرما را طلبیده و آنها را خم نموده و پارچه‏ ای برویش کشید.

فاطمه علیهاالسلام از این کار بسیار شاد شد و فرمود: چقدر خوب و زیبا است.(بحار الأنوار، ج 43، ص 189.) چرا که زن از مرد شناخته نمی‏شود.(همان.)

اسماء گوید: فاطمه علیهاالسلام با دیدن این نعش، خنده بر لبانش ظاهر شد چهره ‏اش خندان نشد مگر همان وقت.(همان)

و در نهایت با تحسین این کار از اسماء خواستند که شبیه آن را برای او درست کنند، سپس فرمود: مرا مستور و پنهان کن، خداوند تو را از آتش جهنم مستور کند.(همان، ص 213.)

گل مريم
2015_07_04, 09:40 AM
نمونه ‏ای دیگر از حیای فاطمه‏

فاطمه علیهاالسلام پرسشهای زیادی از پدر داشتند و از جمله آن‏ها نحوه برانگیخته شدن انسانها در روز قیامت بود، چرا که فاطمه علیهاالسلام از روز قیامت هول عظیمی در دل داشت.

گوید: روزی از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله پرسیدم: آیا اهل دنیا روز قیامت برهنه ‏اند؟
فرمود: آری ای دخترم.
گفتم: آیا من هم برهنه‏ ام؟
فرمود: آری شما هم ولی آن جا کسی به کسی توجه ندارد.
گفتم: وا سوأتاه، یومئذ من الله عزوجل ؛ چقدر جای شرمندگی است، آن روز در مقابل خدای متعال. هنوز از محضر پدر بیرون نرفته بودم،

که فرمود: اکنون، جبرئیل آمده به من می‏گوید: ای محمد به فاطمه سلام برسان، و بگو به جهت حیا و شرمت از خدا پروردگار وعده فرمود: که او را در روز قیامت به دو لباس از نور بپوشاند.(اخلاق حضرت فاطمه، ص 109.)

نام کتاب : فاطمه علیها السلام الگوی حیات زیبا
نویسنده: محمد جواد مروجی طبسی