PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تجزیه وترکیب آیه 38بقره

عزیزانی
2015_01_06, 11:30 PM
بسم الله الرحمن ارحیم
قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْهَا جَمِيعًا ۖ فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُم مِّنِّي هُدًى فَمَن تَبِعَ هُدَايَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ ﴿٣٨ (http://tanzil.net/#2:38)﴾

قلنا:فعل مضارع مرفوع-متکلم مع الغیر-(ق و ل)اجوف واوی-اعلال به حذف-مجرد-معلوم -متعدی//فعل -نا ضمیر بارز فاعل
اهبطوا:فعل امرحاضر- جمع مذکر مخاطب-(ه ب ط)صحیح-سالم-مجرد-معلوم//فعل امر-واو ضمیر بارز
منها:من :حرف جاره/ها:ضمیر متصل جری-مفرد مونث غایب مبنی بر سکون//جارو مجرور متعلق به اهبطوا
جمیعا:صفت مشبهه//حال است برای فاعل اهبطوا

ف:حرف استیناف
امّا:ان شرط+مای زائد ادغام شده
یاتینّ:مضارع مجزوم موکد به نون ثقیله-مفرد مذکر غایب(ء ت ی)مهموز الفاء معلوم- لازم//فعل +نون ثقیله
کم:ضمیر متصل مفعولی-جمع مذکر مخاطب -مبنی برسکون//
یاتینکم:فعل لازم به نزع خافض//مجلا مجزوم- شرط
منّی:من+نون وقایه+ی متکلم وحده//جار ومجرورمتعلق به یاتی

هدی:مصدر//فاعل
تبع:فعل ماضی -مفرد مذکر غایب( ت ب ع)صحیح سالم-مبنی بر فتح- معلوم متعدی//فعل- فاعل هو مستتر

ف:حرف//جواب شرط
من:اسم شرط
تبع:فعل ماضی -مفرد مذکر غایب( ت ب ع)صحیح سالم-مجرد-مبنی بر فتح- معلوم متعدی//فعل- محلا مجزوم-شرط-فاعل هو مستتر
هدای:مضاف مضاف الیه -مفعول به تبع

ف:حرف /جواب شرط
لا: نافیه شبهه لیس
خوف:مصدر/اسم لا
علیهم :جار ومجرورخبر لا
و:حرف عاطفه
لا:زائد تاکید
هم:ضمیر جمع مذکر مخاطب//مبتدا
یحزنون:فعل مضارع مرفوع-جمع مذکر مخاطب (ح ز ن)صحیح سالم -معلوم مجرد//فعل -معطوف -جواب بر شرط -واو فاعل