PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حدیث هایی در مورد شفاعت

ملکوت
2014_10_13, 09:58 PM
http://images2.persianblog.ir/323536_4A3nHCIz.gif

استدعای عفو

[*=center]رسول اکرم (ص) فرموده اند : هیچ شفیعی برای نجات گناهکاران همانند توبه پیروزمند و موفق نیست.

منبع : بحار3،ص306
گناهکاران با توبه ی خود ، نه علم خدا را تغییر داده و نه اراده ی خدا را ، بلکه خودش را تغییر داده و صفات خود را دگرگون ساخته است

[*=center]حضرت امام رضا (ع) می فرمود:کسی که به زبان طلب آمرزش کند ودر دل از گناهان خود پشیمان نباشد خویشتن را مسخره کرده است.

منبع:مجموعه ورّام جلد2 صفحه
110

[*=center]امام صادق (ع) می فرمودند: آن کس که از گناه توبه ی واقعی کرده مانند کسی است که از اصل گناه نکرده است.

منبع : سفینه ((غفر))ص
322

امام باقر (ع) می فرمودند : خداوند از مردم خواستار دو فضیلت است : به نعمتها اقرار کنند تا بر آن بیفزاید ، و به گناهان اعتراف نمایند تا آن ها را ببخشد.

منبع : کافی جلد2ص
426

[*=center]رسول اکرم (ص) می فرمودند : مسلمانی که از یک گناه اعراض کند اجر هفتاد حج مقبول در پیشگاه خداوند دارد.

منبع : مستدرک الوسائل جلد2 ص302

ملکوت
2014_10_13, 09:59 PM
حق شفاعت،علم خداوند

علی (ع) می فرمایند : هر شنونده ای غیر از باریتعالی از شنیدن صداهای لطیف ناشنوا استو صداهای شدید او را کر و ناشنوا می سازد و آواز های دور را نیز نمی شنود و هر بیننده ای جز خداوند از دیدن رنگهای پنهان و اجسام لطیف نابینا است.

منبع : نهج البلاغه ،خطبه
64

علی (ع) ضمن خطبه ای به چند مورد از علم الهی اشاره می کند : خداوند به آواز و ناله ی حیوانات وحشی در بیابان ها و به گناهان پنهانی بندگان خود در خلوت ها آگاه است. خداوند به آمد و شد ماهیها در دریاهای بزرگ و به تلاطم امواج آبها که براثر وزش بادهای سخت پدید می آید عالم و خبیر است.

منبع : نهج البلاغه،خطبه
189

علی (ع) می فرمایند : هر توانایی غیر از باریتعالی ناتوان است، و هر مالکی جز خداوند مملوک است، و هر عالمی غیر از پروردگار علم آموز است، و هر توانایی جز خداوند، قدرت و عجزش بهم آمیخته است.

منبع : نهج البلاغه ،خطبه ی 64
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ملکوت
2014_10_13, 09:59 PM
صلاحیت شفیع

[*=center]امام صادق (ع) از پدران خود علی (ع) حدیث کرده اند که پیغمبر اکرم فرمودند: سه گروه در پیشگاه الهی شفاعت می کنند و مورد قبول واقع می شود، پیامبران ، پس از آن علماء، و سپس شهدا.

منبع : بحار3، ص
299

[*=center]حضرت رضا (ع) از پدرش از آباء گرامیش از حضرت امیرالمومنین علی (ع) حدیث کرده است که پیغمبر اکرم (ص) فرمود : کسی که به شفاعت من ایمان نیاورد خداوند او را به شفاعت من نائل نسازد.

منبع : بحار 3، ص
299

فخر رازی از علمای بزرگ عامّه در تفسیر کبیر می گوید: امت اسلام بر این امر اجماع و اتفاق دارند که در آخرت برای حضرت رسول اکرم (ص) حق شفاعت است.

[*=center]به اسناد از طرق عامّه روایت شده است که رسول اکرم (ص) فرموده اند شفاعت من در قیامت برای کسانی است که دارای گناهان کبیره هستند و آنکس که شفاعت مرا تکذیب نماید به آن نائل نخواهد شد.

منبع : تفسیر مراغی ، جلد 1 ص
110

اگر اراده ی ازلی و اجازه ی الهی برای شفاعت پیغمبر اکرم (ص) در قیامت نمی بود هرگز پیشوای اسلام در کمال صراحت نمی فرمودند :

شفاعت من در قیامت برای کسانی از امت من است که مرتکب گناهان کبیره شده اند.

منبع : جامع الاصول ، جلد 11، ص124

اگر اراده ی ازلی و قضاء الهی به شفاعت اولیا ی خدا دربارهی گناهکاران نمی بود هرگز رسول اکرم (ص) به حضرت زهرا (ع) نمی فرمودند :

[*=center]وقتی روز قیامت فرا رسد شما ((زهرا ، ع )) از زنان امت شفاعت می کنی و من مردان امت را شفاعت می نمایم.

منبع : بحار 10،ص
167

[*=center]معاویه بن وهب از امام صادق (ع) درباره ب این آیه سوال کرد.( لا یَتَکَلَّمُونَ اِلّا مَن اَذِنَ لَهُ الرَّحمنُ وَ قالَ صَواباً )(سوره 78 (النّبَإِ)،آیه ی 38) در قیامت احدی را قدرت تکلم نیست مگر کسی را که خدا اجازه داده باشد و سخن به راستی و صواب گوید. امام (ع) فرمودند : به خدا قسم ماییم که از طرف خداوند مأذون و مجازیم، ماییم که سخن به صواب می گوییم. سوال کرد چه می گویید؟ فرمودند : خدا را تمجید می کنیم ، درود به رسول اکرم (ص) می فرستم و برای شیعیان خود شفاعت می نماییم و پروردگار شفاعت ما را رد نمی کند.

منبع : بحار3، ص301

ملکوت
2014_10_13, 10:00 PM
محروم از شفاعت و عدم توبه

رسول اکرم (ص) فرموده اند : به خدا قسم شرابخوار در قیامت به شفاعت نائل نمی شود و در کنار کوثر به من وارد نخواهد شد.

منبع : کافی ،ص400 و 398

[*=center]امام صادق (ع) فرموده اند : شارب الخمر از مصونیتهای وابسته به ما بی بهره است و از وی بری و بیزارم.

منبع : کافی ،ص400 و
398

[*=center]امام صادق (ع) می فرمودند: از گناهان کبیره نارضایی والدین و ناامیدی از رحمت خدا و امن از عذاب الهی است.

منبع : کافی جلد2ص277

در روایات اسلامی میدان ترس و امید بسیار وسیع و دامنه دار است. گناهکاران هر قدر آلوده باشند نباید خویشتن را از فیض رحمت الهی ناامید بدانند .

[*=center]علی (ع) درباره ی امید به رحمت های بی حد و حصرالهی به فرزندش فرمودند : به خداوند آن چنان امیدوار باش که اگر با گناهان اهل زمین در پیشگاه او حاضر شوی تو را ببخشد.

منبع : مجموعه ی ورّام جلد1 ص50

ملکوت
2014_10_13, 10:01 PM
-------------------------------------------------------------------------------------

قیامت و رسول اکرم

رسول اکرم (ص) می فرمودند : کسانی که در سخن راستگوتر و در اداء امانت مواظب تر و در عهد و پیمان باوفاتر و در اخلاق نیکوتر و با مردم گرمتر هستند در قیامت به من از همه نزدیکترند.

منبع : تاریخ یعقوبی جلد2 ص60

رسول اکرم (ص) می فرمودند : آن کس که به خدا و روز جزا ایمان دارد البته باید به عهد و پیمان وفادار باشد.

منبع : کافی جلد2 ص363-
364

حضرت موسی بن جعفر (ع) روایت کرده است که رسول اکرم (ص) فرمودند : مسلمان نیست آن کس که به عهد و پیمان وفادار نباشد.

منبع : بحار جلد 16 ص
144

[*=center]حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: چهار کس اند که من در روز رستاخیز شفاعت آنان کنم: آن که فرزندان مرا گرامی دارد٬ و آنکه نیاز های آنان را برآورد و آنکه برای برآوردن نیازهای آنان به هنگام درماندگی در کارهایشان بکوشد و کسی که آنان را با دل و زبانش دوست بدارد.

منبع : البحار ٢٧/٧٨