PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : باید امید داشته باشیم کی مرگمان میرسد

یا علی ابن الحسین
2014_10_07, 08:13 AM
سلام دعایی برای مرگ معرفی کنید و سوال بعدی دیگرمدر دنیا به چه میتوانیم امید داشته باشیم و سوال بعدی من چجوری امید را به دست بیاریم

بانوی سرخ
2014_10_07, 08:33 AM
یک حدیث از امام علی درباره امید

امام علی علیه السلام:

کسی را که چهار چیز داند از چهار چیز نومید نگشته:

1- کسیرا که امر به دعا نمودند از روا ساختن درخواست نومیدش نگردانند.

2- کسیرا که دستور توبه دادند از پذیرفتن نومیدش نسازند.

3- کسیرا که به استغفار وادار نمودند از آمرزش نومیدش ننمایند.

4- و کسیرا که شکر و سپاس یاد دادند از افزونی نعمتها نومیدش نکنند.

بانوی سرخ
2014_10_07, 08:39 AM
آنچه از روایات استفاده می شود این است که نباید هيچ‏گاه از خداوند طلب مرگ نمود بلكه آنچه ممدوح و مطلوب است طلب عمر طولاني در صراط طاعت و بندگي خداوند است.

البته اگر طلب مرگ نمودن از خداوند ناشی از عشق و محبت وصف ناشدني برای وصول به خداوند و رهایی از تعلقات باشد، اين طلب مرگ ممدوح است.

چنانچه خداوند در قرآن کریم می فرماید: «قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُکمُ‏ْ یُوحَی إِلیَ‏َّ أَنَّمَا إِلَاهُکُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَمَن کاَنَ یَرْجُواْ لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَ لَا یُشْرِکْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدَا»

یعنی بگو: «من فقط بشری هستم مثل شما امتیازم این است که به من وحی می‏شود که تنها معبودتان معبود یگانه است پس هر که به لقای پروردگارش امید دارد، باید کاری شایسته انجام دهد، و هیچ کس را در عبادت پروردگارش شریک نکند!»

اما اگر طلب مرگ به دليل برخورد با مشكلات زندگي و ضعف نفس باشد كاري قبيح و ناپسند است زیرا فلسفه همه مشکلات و سختیها در زندگی انسان پرورش روحیه مقاومت و مبارزه در برابر ناکامیها و شکوفایی استعدادهای انسانی و تقویت بنیه ایمان و و اعتقاد الهی انسان است و این مهم با آرزوی خلاصی یافتن زود هنگام از دنیایی که رَحِمی برای رشد و تکامل صورت انسانی است سازگاری ندارد.

آنان که چشم باز کرده و از این دار به ظاهر بلا، مفارقت کرده اند و به دیار باقی شتافته اند، به تصریح آیه شریفه قرآن آرزوی بازگشت دوباره دارند تا جبران مافات نمایند.

مگر نخوانده ای این آیه کریمه قرآن را که خداوند فرمود: حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قالَ رَبِّ ارْجِعُونِ لَعَلِّي أَعْمَلُ صالِحاً فيما تَرَكْتُ كَلاَّ إِنَّها كَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ (مومنون/99-100)
یعنی زمانی كه مرگ يكی از آنان فرارسد، می‏گويد: «پروردگار من! مرا بازگردانيد! شايد در آنچه ترك كردم و كوتاهى نمودم عمل صالحى انجام دهم!» (ولى به او مى‏گويند:) چنين نيست! اين سخنی است كه او به زبان مى‏گويد(و اگر بازگردد، كارش همچون گذشته است)! و پشت سر آنان برزخی است تا روزى كه برانگيخته شوند

آری آنان در آن دیار به عیان می یابند که دنیا با تمامی مشکلات و سختیهایش بهترین عوالم برای خودسازی و خودشناسی است و تمامی رنجها و ابتلائاتش جز برای ایجاد قوام در ایمان و استحکام در عمل صالح نیست.

بانوی سرخ
2014_10_07, 08:45 AM
(http://www.beytoote.com/psychology/zendegi-behtar/give3-ourselves-hope.html)چگونه به خودمان امید بدهیم؟
پاسخ این قسمت را در ابتدا از منظر روانشناسها می گم
زندگی هر یک از ما سرشار از فراز و نشیب های متعددی است که برخی از آنها با کمی تلاش حل می شود و برخی نیاز به وقت و انرژی بیشتری دارد.

هنگام عبور از گردنه های دشوار زندگی لازم است به خودمان انرژی و امید بدهیم. وجود و همراهی دوستان، آَشنایان ، خانواده و همسر بسیار خوب و ضروری است اما حقیقت این است که بهترین راهنما وکسی که در این مسیر می تواند به ما کمک کند خودمان هستیم.
در این گزارش به برخی راهکارها که خودتان می توانید به کار ببندید اشاره می کنیم:

1 - تغذیه
تغذیه مناسب و استفاده از مواد غذایی مفید یکی از مهمترین شیوه هایی است که به طور مستقیم در انرژی مثبت و امید به زندگی شما موثر است.
پرهیز از استعمال سیگار و مواد مخدر، پرهیز از مصرف الکل، افزایش فعالیت بدنی و ورزش منظم، جلوگیری از چاقی و اضافه وزن، کنترل استرس و فشار روانی، خوش بینی و تفکر مثبت و داشتن فعالیت مغزی، هفت راه مهم برای افزایش سلامت جسم و امید به زندگی است.

2 - آفریدن امید از درون
اميد آفرين معادل اميد بخش است، مايه ی اميدواری،و اميد بخشي به معناي اميدبخشنده، كسی يا چيزی كه اميدوار مي كند، اميدوار كننده. منظور ما از امید آفرین کسی که امید را می آفریند ممکن است در درون خودش امید را خلق کند، یا برای کسانی دیگر امیدوار کننده باشد.
منظور از اميد آفرينی يك حالت رواني هيجاني و شناختي است كه فرد حالت پيش بيني و انتظار وقوع رويداد خوب را دارد و ضمن احساس كارآيي و ثمر بخشی، فرد به این باور می رسد که می تواند بهتر از قبل به کارهایش رسیدگی کند و گرایشات رفتاری سازگار با حالات مثبت فوق را از خود بروز می دهد.

3 - هدفمندی
اگر در زندگی مان هدف داشته باشیم و بدانیم دوست داریم به کجا برسیم در افزایش امید به شدت تاثیر گذار است.

4 - باورمندی
اعتقاد به وجود خداوند به عنوان پروردگار هستی بخش و کسی که زندگی ما را در مسیر صحیح هدایت خواهد کرد. همچنین اعتقاد به وجود خدا در مسیر دستیابی به اهدافمان و یاری رسانی وی در موفقیت ما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

5 - قناعت
معمولا افرادی که در زندگی خود قانع هستند، دچار ناامیدی نمی شود. قناعت به این معنی نیست که فرد به قدری قانع باشد که دست از کار و کوشش برداشته و بگوید من از زندگی خود راضی هستم. به این معناست که اگر فردی به حداکثر نرسد ناامید نشود و قدر همانی که هست را بداند.

6 - کار و کوشش
فردی که دست از کار و کوشش بردارد، ناامیدی به سراغ او می‌آید. چه بسا افرادی که در رفاه زندگی و جزء اقشار پردرآمد جامعه هستند، هیچ امیدی نسبت به این زندگی ندارند؛ زیرا خود را برای به دست آوردن آن شی و یا خانه و ماشین به زحمت نمی‌اندازد و زندگی آنها به بن بست می‌رسد و می‌گوید: دیگر بهتر از این زندگی وجود ندارد و امید خود را از دست می‌دهند. اکثر آنهایی که دست به خودکشی می‌زنند، از اقشار مرفه جامعه هستند. در قرآن خداوند می‌فرماید« لقد خلقنا الانسان فی کبد؛ همانا انسان را در رنج و سختی آفریدیم».

افراد معمولا باید طوری زندگی کنند که همانطور که در آیات و احادیث اشاره شده است «به زندگی امیدوار باشید که گویا 100سال دیگر زنده هستید و اعمال خود و حساب آخرتتان را طوری انجام دهید که گویا فردا خواهید مرد.»

بانوی سرخ
2014_10_07, 08:49 AM
چند حدیث در مورد نا امیدی (http://khadememahdi.blogfa.com/post-59.aspx)

1. قال الامام علی - علیه السلام - : أَعظَمُ البَلاءِ اِنقِطَاعُ الرَّجَاءِ.
«غرر الحکم، ح 2860»
...
امام علی - علیه السلام - فرمود: بزرگترین بلا, ناامیدی است.

2. قال الامام علی - علیه السلام - : عَجِبتُ لِمَن یَقنَطُ وَ مَعَهُ الاِستِغفَارُ.
«نهج البلاغه، حکمت 87»

امام علی - علیه السلام - فرمود: در شگفتم از کسی که ناامید می شود، در حالی که استغفار را با خود دارد.

3. قال الامام الصادق - علیه السلام - : ارجِ اللهَ رَجَاءً لا یُجرِئُکَ عَلَی مَعَاصِیهِ، وَ خَفِ اللهَ خَوفاً لا یؤیِسُکَ مِن رَحمَتِهِ.
«بحار الأنوار، ج 70، ص 384»

امام صادق - علیه السلام - فرمود: طوری به خدا امید داشته باش که امیدت تو را بر ارتکاب گناهان جرئت نبخشد و به گونه ای از خدا بترس که ترست تو را ناامید از رحمت الهی نکند.

4. قال الامام علی - علیه السلام - : لا تَیأَس لِذَنبِک وَ بَابُ التَّوبَةِ مَفتُوحٌ.
«تحف العقول، ص 214»

امام علی - علیه السلام - فرمود: تا زمانی که درِ توبه باز است، به خاطر گناه خود نومید مشو.

و در آخر ((((( تا زنده ای و نفس میکشی از خدا نا امید نشو ))))))

یا علی ابن الحسین
2014_10_07, 09:28 AM
اما من ناامید هستم شما پشت میز نشستید و دارین این مطالب را همین طوری کپی میکنید
امروز مطلبی یادم افتاده که حاظرم زمین باز بشه برم توش دیگرنمیدانم چه کار باید بکنم از شما ممنونم .

بانوی سرخ
2014_10_07, 10:10 AM
زمانی بود که در همچین شرایطی قرار داشتم
حس می کردم بدبخت ترین موجود زمین هستم نه دوستی و نه همراهی داشتم تا کمکم کنه
این را می گم که فکر نکنید قصد نصیحت دارم نه فقط یه تجربه است چون درک میکنم شرایطی را که دلت بخواهد دنیا به آخر برسه و نیست بشی تا از همه چیز راحت بشی
ما آدمها تا وقتی بخواهیم خودمون مشکلاتمون را حل کنیم تو یه همچین شرایط روحی هم قرار می گیریم
وقتی که با دو دو تا و حساب و کتاب قرار باشه مشکلی را حل کنی که مثل یه کلاف در هم پیچیده است جز سر در گمی و خستگی چیزی برات نمی مونه
من شخصا یه لحظه تمام ناتوانی هام را جلوی چشمم اوردم و تمام روزهایی را که داشته هام را داشتم و موفقیتها و شادی ها را
دقت که کنی می بینی تمام آن لحظه ها رنگ خدا را داره رنگ عمل به دستورات خدا و رنگ امید به بودن با خدا پس تصمیم گرفتم که به قسمتهای سیاه و شاید غمگین زندگیم رنگ خدا بدم
پس نگاه کردم ببینم خدا چی می گه و مشکل را به خودش واگذار کردم اگه مسبب آن دردسر خودم بودم توبه کردم و امید به اینکه خدا از فضلش شامل حال منم بکنه و اگه از جور زمونه بود صبر کردم و از خود خدا خواستم که این کلاف را برام باز کنه و به حق که خدا خدایش بیسته بیسته
همین الان بودم تو شهر نورانی خدا از توسلی بود که به خود خدا و امام رضا داشتم و الان می تونم از بی کاریم نهایت استفاده و لذت را ببرم و از گناه دور بشم
استاد گرامی ما همه در گیر این زندگی دنیوی هستیم و این دنیا جای مشکلات و اندوه هاست
پس باید با خدا باشیم و به معجزه عشق به استاد کرم و لطف ایمان داشته باشیم تا پادشاه همه آرزو ها و بودنهامون بشیم
امیدوارم زودتر مشکلات با توکل و امید به خدا رنگ ببازن
پایدار باشید و ببخشید که انقدر طولانی و رک نوشتم