PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گزیده اي از زندگانی امام حسین علیه السلام

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 01:27 PM
گزیده اي از زندگانی امام حسین علیه السلام
نام : حسین
القاب معروف : سید الشهداء ، ثارالله
کنیه : ابو عبدالله
نام پدر و مادر : علی علیه السلام - فاطمه علیها السلام
وقت و محل تولد : سوم شعبان سال چهارم هجرت در مدینه
دوران امامت : یازده سال (از سال 50 تا 61 ه ق )
خلفاي غاصب در زمان آن حضرت : معاویه و یزید
وقت و محل شهادت : در روز عاشورا سال 61 هجري در کربلا در سن 57 سالگی به شهادت رسید .
مرقد شریفش : شهر کربلا در کشور عراق است .
دوران زندگی آن حضرت را می توان به چهار بخش تقسیم کرد :
-1 ملازمت با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم (حدود شش سال )
-2 دوران ملازمت با پدر و برادرش امام حسن علیه السلام (حدود 40 سال )
-3 دوران امامت (یازده سال )
-4 نهضت جاودانی و عظیم امام حسین علیه السلام که مهمترین حادثه تاریخ است .
-1 پرچمدار امام حسین علیه السلام اباالفضل العباس بود .
صفحه 1160 از 4898 www.Ghaemiyeh.com بانک جامع امام حسین (علیه السلام) مرکز تحقیقات رایانهاي قائمیه اصفهان
-2 موذن امام حسین علیه السلام حجاج بن مسروق بود .
به علت هجرت امام حسین علیه السلام ((امام )) اطلاع حاصل کرد که جمعی از افراد یزید به نام حج براي ترور و قتل امام حسین
علیه السلام به سوي مکه گسیل شده اند و ماموریت دارند با سلاحی که در زیر لباس احرام پوشیده اند در ماه حرام و در کنار کعبه
فرزند پیامبر را به قتل برساند و بدین جهت امام حج تمتع را به عمره مفرده تبدیل فرمود و هشتم ذیحجه رهسپار عراق شد و فرمود :
براي رعایت حرمت خانه خدا مکه را ترك می کنم .
-4 سفیر امام حسین علیه السلام به کوفه فرستاده شد مسلم بن عقیل بود .
-5 مردم کوفه حدود 150 نامه دعوت براي امام حسین علیه السلام ارسال کرده بودند .
-6 در زمان دعوت مردم کوفه از امام حسین علیه السلام 18 هزار نفر با حضرت مسلم بیعت کردند .
-7 پسران مسلم ابراهیم و محمد بودند که محمد بزرگ تر از ابراهیم بوده و هر دو کمتر از ده سال سن داشتند .
-8 سه عامل اساس قیام امام حسین علیه السلام :
الف : یزید از امام حسین علیه السلام بیعت می خواست امام شدیدا در مقابل این درخواست ایستادگی کرد . ب : دعوت مردم کوفه
. ج : عامل اصلی امر به معروف و نهی از منکر
-9 قبر امام حسین علیه السلام شش گوشه دارد چون جنازه حضرت علی اکبر در کنار پدرش امام حسین دفن شده است .
-10 زیارت ناحیه مقدسه : زیارتی است که از حضرت ولی عصر علیه السلام نقل شده و در این زیارت شریف حضرت اسامی همه
شهداي کربلا را با اسم و رسم ذکر فرموده و بر آنان درود فرستاده و نام قاتلین هر کدام را نیز برده و بر آنان لعنت فرستاده است .
-11 اسب امام حسین علیه السلام ذوالجناح نام دارد .
-12 پیکر مطهر امام حسین علیه السلام توسط امام سجاد علیه السلام شناسایی و دفن شد .
-13 اولین زائر قبر امام حسین علیه السلام بعد از شهادت امام حسین علیه السلام جابر بن عبدالله انصاري بود .

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 01:29 PM
جلوه نماز از ولادت تا کربلا
-1 اذان و اقامه در گوش امام حسین علیه السلام
از اسماء بنت عمیس نقل شده : حسین علیه السلام بعد از گذشت یک سال از ولادت برادرش حسن علیه السلام دیده به جهان
گشود . پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به خانه زهرا علیها السلام آمد و به من فرمود : ((پسرم را نزد من بیاور . ))
من حسین علیه السلام را که در قنداقه سفیدي بود ، به محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بردم .
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از دیدار چهره علیه السلام شاد و خندان شده ، در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفت
. سپس حسین علیه السلام را به دامن گرفت و گریه کرد .
عرض کردم : پدر و مادرم به فدایت اي رسول خدا ! چرا گریه می کنی ؟
فرمود : گریه ام به خاطر مصائبی است که بعد از من به این نوزاد وارد می شود .
به زودي گروه ستمگر او را می کشند و خداوند آن گروه را مشمول شفاعت من نخواهد کرد .

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 01:32 PM
فصل اول : جلوه نماز از ولادت تا کربلا
-1 اذان و اقامه در گوش امام حسین علیه السلام
از اسماء بنت عمیس نقل شده : حسین علیه السلام بعد از گذشت یک سال از ولادت برادرش حسن علیه السلام دیده به جهان
گشود . پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به خانه زهرا علیها السلام آمد و به من فرمود : ((پسرم را نزد من بیاور . ))
من حسین علیه السلام را که در قنداقه سفیدي بود ، به محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بردم .
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از دیدار چهره علیه السلام شاد و خندان شده ، در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفت
. سپس حسین علیه السلام را به دامن گرفت و گریه کرد .
عرض کردم : پدر و مادرم به فدایت اي رسول خدا ! چرا گریه می کنی ؟
فرمود : گریه ام به خاطر مصائبی است که بعد از من به این نوزاد وارد می شود .
به زودي گروه ستمگر او را می کشند و خداوند آن گروه را مشمول شفاعت من نخواهد کرد .

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 01:33 PM
هزار رکعت نماز
آن حضرت به عبادت بسیار علاقه مند بودند ، به طور مثال شخصی خطاب به حضرت سجاد علیه السلام عرض کرد : یابن رسول الله
صفحه 1161 از 4898 www.Ghaemiyeh.com بانک جامع امام حسین (علیه السلام) مرکز تحقیقات رایانهاي قائمیه اصفهان
! چرا پدرت امام حسین علیه السلام کم اولاد است ؟ حضرت فرمودند : تعجب می کنم که من چگونه متولد شده ام ، زیرا پدرم
( امام حسین علیه السلام در هر شب و روزي هزار رکعت نماز به جاي می آورد .

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 01:34 PM
وضوي امام حسین علیه السلام
کان الحسین بن علی علیه السلام اذا توضاء تغیر لونه و ارتعدت مفاصله فقیل له فی ذلک ، فقال : حق لمن وقف بین یدي الملک
الجبار ان یصفر لونه و ترتعد مفاصله ،
امام حسین علیه السلام وقتی وضو می گرفت رنگش پریده و پاهایش می لرزید .
علت این کار را پرسیدند فرمود : سزاوار است براي کسی که در مقابل خداي با جبروت ایستاده رنگش زرد شود و پاهایش بلرزد .
(2)

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 01:36 PM
سنت هفت بار تکبیر
صدوق رحمه و الله از امام باقر علیه السلام نقل کرده که فرمود : حسین علیه السلام دیر به سخن آمد تا آنجا که بیم می رفت نکند
حرف نزند و بی سخن باشد . روزي رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم براي نماز بیرون آمد در حالی که حسین علیه السلام را
بر شانه خود نهاده بود ، مردم (براي نماز) پشت سر حضرت صلی الله علیه و آله و سلم صف بستند و حضرت صلی الله علیه و آله و
سلم او را در طرف راست خود بر زمین گذارد و تکبیر نماز گفت ، پس حسین علیه السلام (نیز) تکبیر گفت ، چون رسول خدا
صلی الله علیه و آله و سلم تکبیر حسین علیه السلام را شنید تکبیر را دوباره فرمود و حسین نیز (به پیروي از رسول خدا) هفت بار
تکبیر گفت . بدینگونه سنت هفت بار تکبیر گفتن (در ابتداي نماز) آغاز شد .

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 01:38 PM
نماز در یک لباس
ابو بصیر از امام صادق علیه السلام پرسید : جهت نمازگزاردن مرد چه مقدار لباس کفایت می کند ؟
حضرت علیه السلام فرمود : ((امام حسین علیه السلام در یک قطعه لباس که از نیمه ساق پا بالاتر و نزدیک زانوها بود و بر دوش
حضرت علیه السلام جز به مقدار دو بال پرستو نداشت نماز گزارد و وقتی رکوع می نمود از شانه هایش می افتاد و سجده می کرد
بر گردن حضرت می رسید ، پس آن را با دست بر شانه هایش خود بر می گرداند ، این گونه بود تا از نماز فارغ شد . ))
امام باقر علیه السلام فرمود : ((براي من نقل نمود که کسی که امام حسین علیه السلام را در حالی دیده است که در یک جامه نماز
می گزارد ، و امام حسین علیه السلام براي او نقل نموده که : ((پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم را دیده است که در یک لباس
((( نماز می خواند .

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 01:39 PM
عبور از جلوي نماز گزار
ضیف از امام صادق علیه السلام از امام باقر علیه السلام از امام سجاد علیه السلام نقل می کند که فرمود : ((امام حسین علیه السلام
نماز می خواند ، مردي از جلوي او عبور کرد ، یکی از یاران حضرت علیه السلام او را از این کار بازداشت . چون حضرت علیه
السلام از نماز فارغ شد ، پرسید : چرا او را نهی نمودي ؟
عرض کرد : اي فرزند رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ! میان شما و محراب آشفتگی پدید می آورد .
((( فرمود : واي بر ! تو خداي متعال به من نزدیک تر از آن است که کسی میان من و او آشفتگی ایجاد کند

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 02:02 PM
تغییر رنگ صورت امام هنگام وضو
روایت شده که امام حسین علیه السلام هرگاه به نماز می ایستاد رنگ از چهره اش می پرید ، از او سوال می شد : این حالت چیست
که هنگام وضو در شما پیدا می شود ؟
((( می فرمود : ((شما چه می دانید که در پیشگاه چه کسی می خواهم بایستم ؟ (

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 02:04 PM
نماز تقیه
قطب راوندي به سند خود ، از امام موسی کاظم علیه السلام از امام صادق علیه السلام نقل می کند که فرمود : ((امام حسین علیه
السلام پشت سر مروان بن حکم (از باب تقیه ) نماز می گزاردند .
پس به یکی از آن دو بزرگوار عرض شد : آیا پدر شما وقتی به منزل برمی گشت نماز را اعاده نمی کرد ؟ فرمود : نه به خدا
( سوگند ، او به همان یک نماز اکتفا می کرد . (

یا علی ابن الحسین
2014_10_03, 02:13 PM
10 سفارش اهل بیت به نماز
علی بن ابراهیم ، از امام باقر علیه السلام نقل می کند درباره فرمودء خداي سبحان : ((خانواده خود را به نماز امر کن و خود نیز
سخت بر آن پایدار باش . )) فرمود : در آن به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمان ابلاغ ویژه به اهل بیتش را داده است نه
عموم مردم را ، تا به همه مردم اعلام شود که اهل بیت محمد صلی الله علیه و آله و سلم ، در نزد خدا منزلتی ویژه دارند که براي
دیگر مردمان نیست ، زیرا خداي سبحان به آنان (جهت اقامه نماز) ، هم فرمان عمومی همراه با همه مردم داده ، هم فرمان خصوصی
.
پس از نزول این آیه ، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم هر روز ، وقت نماز صبح به در خانه علی علیه السلام می آمد و می
فرمود : ((سلام و رحمت و برکات خدا بر شما باد)) ، پس (اهل بیت یعنی ) علی علیه السلام و فاطمه علیها السلام و حسن علیه
السلام و حسین علیه السلام (در پاسخ ) اظهار می داشتند : ((و سلام و رحمت و بر کات خدا (نیز) بر شما باد اي پیامبر خدا . ))
سپس حضرت صلی الله علیه و آله و سلم دو طرف چهار چوبه در را گرفته می فرمود : ((نماز ، نماز ، خدا شما را رحمت کند)) ،
((همانا خدا چنین می خواهد که هر گونه آلودگی را از شما خاندان نبوت ببرد و شما را (از هر ناخالصی ) پاك گرداند . ))
پس حضرت صلی الله علیه و آله و سلم ، زمانی که در مدینه حضور داشت ، هر روز صبح پیوسته این کار را انجام می داد تا اینکه
از دنیا رفت . ابوالحمراء خادم پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می گوید : من شهادت می دهم که هر روز پیامبر صلی الله علیه و آله
و سلم این عمل را انجام می داد .
در کتاب ((موده القربی )) از انس بن مالک و از زید بن علی بن الحسین علیه السلام از پدرش امام سجاد علیه السلام از جدش علیه
السلام نقل می کند که فرمود : پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بعد از نزول آیه شریفه و اءمر اءهلک بالصلوه و اصطیر علیها
((و اهل بیت خود را به نماز فرمان ده و خود نیز بر آن سخت پایدار باش )) به مدت نه ماه هر روز هنگام نماز صبح ، به در خانه
صفحه 1163 از 4898 www.Ghaemiyeh.com بانک جامع امام حسین (علیه السلام) مرکز تحقیقات رایانهاي قائمیه اصفهان
فاطمه علیها السلام می آمد و می فرمود : نماز اي اهل بیت نبوت ! ((همانا خدا می خواهد که از شما خاندان هرگونه آلودگی را
ببرد و شما را منزه گرداند)) و این حدیث را سیصد نفر از صحابه نقل کرده اند .
زید بن علی از پدرش امام سجاد از جدش علیه السلام نقل می کند که فرمود : ((روزي پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در
خانه ام سلمه بود . فرنی خدمت حضرت آوردند . رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام
را فرا خواند و از آن خوردند .
سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آنان را در پوشش عبایی خیبري قرار داد و این آیه شریفه را تلاوت فرمود :
انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهر کم تطهیرا .
ام سلمه اظهار داشت : اي رسول خدا ! آیا من هم از اهل بیت نبوتم ؟
( حضرت فرمود : تو (از آنان نیستی اما) رو به سوي خیر داري . ( 8