PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پارساترين مردمان‏

فاطمه
2014_09_11, 09:05 PM
besm16

پارساترين مردمان‏

(((يا أحمد! ان أحببت أن تكون أورع الناس فازهد فى الدنيا وارغب فى الآخرة.
فقال: يا الهى! كيف أزهد فى الدنيا؟
فقال: خذ من الدنيا حفنا من الطعام و الشراب و اللباس و لا تدخر لغد و دم على ذكرى.
فقال: يا رب! كيف أدوم على ذكرك؟
فقال: بالخلوة عن الناس و بغضك الحلو و الحامض و فراغ بطنك و بيتك من الدنيا.)))

ترجمه :

اى احمد! اگر دوست دارى كه پارساترين مردمان باشى، نسبت به دنيا زهد پيشه كند و نسبت به آخرت رغبت داشته باش.

پيامبر،صلى الله عليه و آله گفت: خداوندا! چگونه نسبت به دنيا زهد بورزم؟

خداوند فرمود: از خوراك و آشاميدنى و پوشاك دنيا به اندازه خيلى كم (دو كف دست) استفاده كن و براى فردا چيزى ذخيره مكن‏(1)و همواره به ياد من باش.

پيامبرصلى الله عليه و آله پرسيد: خداوندا! چگونه همواره به ياد تو باشم؟

خداوند فرمود: با دورى از مردم‏(2) و كينه نسبت به ترش و شيرين‏(3) و خالى نگه داشتن شكم و خانه از دنيا.

1- شكى نيست كه هدف از اين تعاليم هرگز ركورد و توقف در كار و كسب و توليد و پيشرفتهاى اقتصادى نيست، زيرا مكتبى كه پيشواى بزرگش دست كارگر را مى‏ بوسد و كاسب را حبيب خدا و كشاورزان را گنجهاى پروردگار معرفى مى‏ كند، راضى به عقب ماندگى و عدم توسعه در كار و صنعت و توليد و امثال اينها نيست، بلكه هدف ايجاد روحيه بى‏ اعتنايى ره زخارف دنيوى در عين اهتمام به تلاش در راه كسب آنهاست.

2 - منظور از دورى مردم، فاصله گرفتن از اجتماع و عدم قبول مسؤوليتهاى گوناگون در جامعه نيست، زيرا پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و امير المومنين عليه السلام كه در رأس همه زاهدان بودند مسؤوليت عظيم اداره سياسى، اجتماعى، نظامى، اقتصادى جامعه را نيز به عهده داشتند و ساير ائمه اطهار عليه السلام بنا به اقتضاى زمان خويش هر كدام مسؤوليتى را عهده‏ دار بودند و همواره با مردم و در متن جامعه و شريك درد و غم مردم بودند و امام راحل ما نيز در اين عصر، احياء كننده همين تفكر الهى بود. پس منظور از اين كناره ‏گيرى از اجتماع يا دورى از افراد ناصالح و ناشايست ه‏ایى است كه در برخى از جوامع غلبه با آنهاست و يا منظور گذاشتن فرصتهاى فارغ از هياهوها و آمد و شدهاى اجتماع براى عبادت و تفكر و امثال اينهاست كه (((ان ناشئة الليل هى اشد وطأ واقوم قيلاً))) زيرا (((ان لك فى النهار سبحاً طويلاً.)))

3 - منظور از اين جمله نيز كاملاً واضح است كه يك انسان فرزانه و هوشمند كسى است كه به چيزى كه عارضى و فناپذير است دل نمى ‏بندد و چون احياناً سد راه موفقيت آدمى نيز مى‏ گردد نسبت به آنها با نظر لطف نمى‏ نگرد. مراد از حلو و حامض؛ شيرين و ترش لذتهاى زودگذر است.

بر گرفته از کتاب حديث معراج ‏از سيد محمد رضا غياثى كرمانى‏