PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سلام- هابیل برادر قابیل و فرزند حضرت ادم .........

یا علی ابن الحسین
2014_06_24, 06:50 AM
سلام و ادب و احترام
میدونم هابیل برادر قابیل و فرزند حضرت ادم هست ایا قابیل بعد از کشتن برادرش توبه کرد اگر کرد خدا توبه قابیل را پذیرفت ؟ ممنون

معمار
2014_06_24, 08:07 AM
در پاسخ به سوال شما بايد گفت: در منابع كهن تاريخي و تفسيري هيچ‌گونه اشاره اي به توبه قابيل نشده است. تنها اين مطلب در برخي منابع آمده است: وي پس از آنكه برادرش را كشت از كرده خود پشيمان شد. قرآن در اين‌باره مي گويد: (فَأَصْبَحَ مِنَ النَّادِمِينَ). علت پشيماني وي نيز يكي از سه احتمال زير بوده است:

1. پشيمانى او به خاطر اين بود كه عمل زشت و ننگينش سرانجام بر پدر و مادر و احتمالا بر برادران ديگر آشكار خواهد شد و او را شديدا سرزنش خواهند كرد.

2. يا به خاطر اين بود كه چرا مدتى جسد برادر را بر دوش مى‏كشيد و آن را دفن نمي كرد

3. و يا به خاطر اين بوده كه اصولا انسان بعد ازانجام هر كار زشتى يك نوع حالت ناراحتى و ندامت در دل خويش احساس ميكند.

اما در مجموع روشن است كه انگيزه ندامت او هر يك از احتمالات سه‏ گانه فوق باشد دليل بر توبه او از گناه نخواهد بود، توبه آن است كه از ترس خدا و به خاطر زشتى عمل انجام گيرد، و او را وادار كند كه در آينده هرگز به سراغ چنين كارهايى نرود، اما هيچگونه نشانه‏ اى در قرآن از صدور چنين توبه ‏اى از قابيل به چشم نمى‏ خورد، بلكه آيه 32 سوره مائده شايد اشاره به عدم چنين توبه‏ اى نيز باشد.

گل مريم
2014_06_24, 08:13 AM
سلام و ادب استاد گرامی
آیه 32 این آیه هست.
مِنْ أَجْلِ ذَٰلِكَ كَتَبْنَا عَلَىٰ بَنِي إِسْرَ‌ائِيلَ أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ‌ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْ‌ضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا ۚ وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُ‌سُلُنَا بِالْبَيِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِيرً‌ا مِّنْهُم بَعْدَ ذَٰلِكَ فِي الْأَرْ‌ضِ لَمُسْرِ‌فُونَ ﴿٣٢﴾
میشه بیشتر توضیح دهید در مورد این آیه.
یعنی با توجه به این آیه متوجه میشویم قابیل توبه نکرده است.
ببخشید منظورتان را از این جمله متوجه نشدم.
اما هيچگونه نشانه‏ اى در قرآن از صدور چنين توبه ‏اى از قابيل به چشم نمى‏ خورد، بلكه آيه 32 سوره مائده شايد اشاره به عدم چنين توبه‏ اى نيز باشد.

معمار
2014_06_24, 11:05 AM
مِنْ أَجْلِ ذَٰلِكَ كَتَبْنَا عَلَىٰ بَنِي إِسْرَ‌ائِيلَ أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ‌ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْ‌ضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا ۚ وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُ‌سُلُنَا بِالْبَيِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِيرً‌ا مِّنْهُم بَعْدَ ذَٰلِكَ فِي الْأَرْ‌ضِ لَمُسْرِ‌فُونَ ﴿٣٢﴾
میشه بیشتر توضیح دهید در مورد این آیه.
یعنی با توجه به این آیه متوجه میشویم قابیل توبه نکرده است

سلام بر شما

این آیه حکم قصاص را بیان می کند و ربطی به توبه قابیل ندارد.معلوم نیست که ایا واقعا قابیل قصاص شد یا نه؟

در روایتي به عذاب و سرنوشت برزخی قابیل اینگونه اشاره شده است:

روزى مردى وارد مجلس خاتم الانبیا(صلى الله علیه وآله وسلم) شد و اظهار وحشت كرد كه چیز عجیبى دیده ام فرمود چه دیدى؟

عرض كرد زنم سخت مریض شد، به من گفتند اگر از چاهى كه در برهوت است آب بیاورى خوب مى شود پس مهیاى تهیه آب از چاه برهوت شدم و با خود مشكى و قدحى برداشتم كه از آن آب در مشك بریزم و آنجا رفتم صحراى وحشتناكى را دیدم با اینكه خیلى ترسیدم ولى مقاومت كردم و براى آوردن آب در جستجوى چاه بودم ناگهان از سمت بالا چیزى مثل زنجیر صدا داد و پایین آمد دیدم شخصى است و مى گوید مرا سیراب كن كه هلاك شدم چون سربلند كردم قدح آب را به او دهم دیدم مردیست كه زنجیر به گردن او است و تا خواستم به او آب دهم او را كشاندند بالا، تا نزدیك قرص آفتاب دو مرتبه خواستم مشك را آب كنم دیدم پایین آمد و اظهار عطش كرد، خواستم ظرف آبى به او بدهم باز او را كشانیدند و بردند تا به قرص آفتاب سه مرتبه چنین شد و من سر مشك را بستم و به او آب ندادم، من ترسیدم و خدمت شما آمده ام ببینم این چه بود؟

رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) فرمود: این بدبخت قابیل فرزند (بزرگ) آدم است كه برادرش هابیل را كشت و تا روز قیامت همین جا معذّب است تا در آخرت به جهنم واصل شود(بحار الأنوار ، ج‏9، ص: 215؛ ج‏46، ص: 243.)

یا علی ابن الحسین
2014_06_24, 08:06 PM
سلام ایا داستان هابیل و قابیل درانجیل و تورات و در کتاب های اسمانی دیگر امده است ؟اگر امده به چه شکل امده است ؟

معمار
2014_06_24, 08:47 PM
سلام بر شما

در اصحاح چهارم از سفر تکوین از تورات چنین آمده: آدم همسرش حوا را شناخت، و حوا حامله شد و قایین را بزاد، و از در خوشحالى گفت: از ناحیه رب صاحب فرزندى پسر شدم. حوا بار دیگر حامله شد، و این بار هابیل را بزاد و هابیل کارش گوسفند دارى، و قایین شغلش زراعت بود. بعد از ایامى حادثه اى رخ داد، و آن این بود که قایین از حاصل زمین چیزى را براى رب قربانى کرد. و هابیل هم از گوسفندان بکر و چاق خود یک گوسفند قربانى کرد، و رب به قربانى هابیل نظر کرد. و اما به قایین و قربانیش نظر نکرد پس قایین سخت در خشم شد و آبرویش ‍ رفت (و یا چهره اش در هم افتاد) و پروردگار به قایین گفت چرا خشمگین شدى؟ و چرا چهره ات تغییر کرد؟ آیا اگر تو خوبى مى کردى به درگاه ما بالا نمى آمد؟! و اگر خوبى نکنى قهرا در معرض گناه قرار مى گیرى و گناه را دم در کمین گرفته بدان، آرى در این صورت گناه مشتاق تو و در پى تو است و این تو هستى که گناه را براى خود سرنوشت ساختى قایین سر برادرش ‍ هابیل را گرم به سخن کرد و در همان حال که با هم نشسته بودند که قایین برخاست و هابیل را بکشت. رب به قایین گفت هابیل برادرت کجا است؟ گفت: نمى دانم و من نگهبان برادرم نبودم. رب گفت این چه کارى بود کردى، صداى خون برادرت از زمین به من رسید. اینک تو دیگر ملعونى، تو از جنس همان زمینى هستى که دهن باز کرد براى فرو بردن خونى که به دست تو از برادرت ریخت تو چه وقت در زمین کار کردى که زمین پاداش عمل تو را که همان مواد غذائى او است به تو ندهد، اینک محکومى به اینکه عمرى به سرگردانى و فرار در زمین بگذرانى قایین به رب گفت: گناه من بزرگتر از آن است که کسى بتواند آن را حمل کند، تو امروز مرا از روى زمین و از روى خودت طرد کردى تا پنهان و سرگردان زندگى کنم و در زمین فرارى باشم تا هر کس مرا یافت به قتلم برساند، رب به او گفت: بدین جهت هر کس قایین را بکشد هفت برابر از او انتقام گرفته مى شود، و رب براى قایین علامتى قرار داد، تا هر کس او را دید به قتلش نرساند، لا جرم قایین از پیش رب بیرون آمد، و در سرزمین نور که ناحیه شرقى عدن است سکونت گزید

یا علی ابن الحسین
2014_06_26, 08:47 PM
سلام معذرت میخوام معنی هابیل و قابیل یعنی چه و چه زبانی هست عربی هست ؟

معمار
2014_06_27, 09:29 AM
سلام معذرت میخوام معنی هابیل و قابیل یعنی چه و چه زبانی هست عربی هست ؟

در تورات آمده است که معنای نام قائن یا قابیل «حاصل شده» است؛ زیرا حوا پس از به دنیا آوردن قائن که اولین فرزندش بوده است می گوید: «به کمک خدا فرزندی حاصل نمودم». ولی دربارهٔ هابیل اشاره‌ای نشده است.چیزی درباره معنای هابیل ندیدم فقط در قرآن نام این دو برادر نیامده، بلکه با تعبیر "إبنی آدم" از آن دو یاد شده که خطاب به پیامبر اسلام میفرماید:«وَاتْلُ عَلَیهِمْ نَبَأَابْنَی آدَمَ بِالْحَق» «و داستان دو فرزند آدم را به حق بر آنها بخوان»
اما در روایات نام آنها بیان شده که نامشان، "هابیل و قابیل" بوده است.