PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فواید گریه کودکان

مشعشع
2013_12_30, 11:09 PM
فواید گریه کودکان

گريه آن رطوبت را از سر كودكان سرازير و بيرون مى‏كند و بدين وسيله سلامتى تن و درستى ديده ايشان را فراهم مى‏آورد. پدر و مادر از اين راز آگاه نيستند و مانع آن مى‏ شوند كه كودك از گريه‏ اش سود ببرد.

اينان همواره در سختى مى‏ افتند و مى‏ كوشند كه او را ساكت كنند و با فراهم كردن خواسته‏ هايش از گريه بازش دارند، ولى نمى‏ دانند كه گريه كردن به سود اوست و سرانجام نيكى پيدا مى‏ كند.(1)

مشعشع
2013_12_30, 11:10 PM
معني گريه‏ كودكان‏
رسول خدا(ص) فرمود: «بچّه‏ هايتان را به خاطر گريه آنان نزنيد چون گريه آنان چهار ماه شهادت به لا اله الّا اللَّه است و چهار ماه درود بر پيامبر و خاندان اوست و چهار ماه دعا براى پدر و مادرش محسوب مى‏ شود.»(2)

محمّد بن مسلم گويد: «خدمت امام صادق(ع) نشسته بودم كه يونس بن يعقوب وارد شد ديدم كه ناله مى‏ كند. حضرت صادق(ع) به او فرمود: چرا مى‏ بينم ناله مى‏ كنى؟ گفت: كودكى دارم كه همه شب را براى او در اذيّت بودم. امام صادق(ع) به او فرمود: اى يونس! پدرم امام باقر(ع) از پدرانش(ع) از جدّم رسول خدا(ص) برايم روايت كرد كه جبرئيل بر رسول خدا(ص) نازل گشت در حالى كه رسول خدا و على(ع) ناله مى‏ كردند. جبرئيل گفت: اى حبيب خدا! چرا مى‏ بينم كه ناله مى‏ كنى؟
رسول خدا(ص) فرمود: دو كودك داريم كه از گريه آنان در اذيّت هستيم. جبرئيل فرمود: نگو اى محمّد خداوند شيعيانى براى اين گروه بر مى ‏انگيزد كه اگر يكى از آنان گريه كند، گريه‏ اش لا اله الّا اللَّه است تا آن كه هفت سال بر او بگذرد و چون هفت سالگى گذشت گريه ‏اش استغفار براى پدر و مادرش محسوب مى‏ شود تا آن كه به حدّ (بلوغ) برسد چون از حدّ (بلوغ) گذشت هر نيكى كه انجام دهد براى پدر و مادرش خواهد بود و هر بدى كه كند بر آن دو نيست.»(3)

پی نوشت ها:
1_(شگفتيهاى آفرينش (ترجمه توحيد مفضل) ؛ ؛ ص 51)
2_(منابع فقه شيعه (ترجمه جامع أحاديث الشيعة)، ج‏26، ص: 871)
3_(منابع فقه شيعه (ترجمه جامع أحاديث الشيعة)، ج‏26، ص: 871)

اهل البیت