PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ده تابلوی نفیس بهترین هدیه برای ...

گل مريم
2013_05_01, 01:59 PM
besmellah4

تاکنون نام بسیاری از شخصیت ها به عنوان الگو به جامعه معرفی شده است؛ اما جایگاه هیچ کدام به ممتازی جایگاه انبیای الهی و پیشوایان پاک خاندان نبی اکرم اسلام, حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم نبوده است. این سلاله مطهر, با داشتن مدال افتخار پاکی و طهارت از سوی پروردگار, بهترین الگو ی بشریت بوده و خواهد بود.

از جمله ی این پاکان, دخت پیامبر بزرگ اسلام است که زندگی زاهدانه و عارفانه اش بزرگترین درس زندگی برای مسلمانان است.

در این تاپیک با ارائه ی ده تابلوی زیبا , تصاویری از زوایای اخلاقی زندگی حضرت فاطمه زهرا علیها السلام ارائه می شود, بدان امید که هر مسلمانی این تابلوها را برای الهام گیری در زندگی, جلوی دیدگان خود نصب نمایند و به کمالات اخلاقی و شیرینی محیطهای زندگی اش بیافزایند. إن شاءالله

sterne17sterne17

گل مريم
2013_05_01, 02:11 PM
تابلوی نخست: احترام به پدر

زندگی حضرت فاطمه زهرا علیها السلام سراسر عشق به رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بود و ایشان به شدت به پدر احترام می گذاشتند؛ پیوسته دست پدر را می بوسیدند, تمام قد به احترام پدر از جا بر میخاستند و به گرمی از ان حضرت استقبال می کردند.

عایشه گوید: " هیچ کس را ندیدم که کلام و سخنش شبیه تر از کلام و سخن فاطمه به سخن رسول خدا باشد. او هر گاه بر پیامبر وارد می شد, به او خوش آمد می گفت, دستانش را می بوسید و او را در جایگاه خود می نشانید. هر گاه نیز پیامبر بر او وارد می شد, فاطمه بر میخاست , به او خوش آمد می گفت و دستانش را می بوسید.1

هر گاه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از سفر باز می گشتند, اول بر حضرت فاطمه علیها السلام وارد می شدند. حضرت فاطمه علیها السلام نیز از جای بر میخاستند, پدر را در آغوش می گرفتند و پیشانی پدر را می بوسیدند. 2

1-محمد حسن بن طوسی, امالی, ص 400, محمد باقر مجلسی, بحارالانوار, ج 43, ص 225
2- بحارالانوار, ج43، ص 40

ادامه دارد

گل مريم
2013_05_01, 10:48 PM
آن روزی که آیه ی احترام به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را پروردگار نازل کرد, حضرت فاطمه علیها السلام به سبب احترام فوق العاده ای که به پدر می گذاشتند, دیگر از کلمه پدر صرفنظر کردند و به آن حضرت, رسول الله می گفتند. اما پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم او را از چنین خطابی نهی کردند و فرمودند: " دخترم , این آیه در باره ی تو و خانواده ات نازل نشده است، تو از من هستی و من از تو هستم. این آیه خطاب به ستمکاران و اهل غرور و تکبر نازل شده است. تو به من پدر بگو؛ زیرا این؛ برای قلب و روح من دوست داشتنی تر است و خداوند را بیشتر خشنود می کند."

روزی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بر حضرت فاطمه علیها السلام وارد شدند تا به او اطلاعی دهند که حضرت علی علیه السلام از او خواستگاری کرده است. حضرت فاطمه علیها السلام برخاستند و ردای پدر را گرفتند و نعلین ایشان را از پا در آوردند و آب برای ایشان آوردند، سپس , دست ها و پاهای پیامبرصلی الله علیه و آله و سلمرا شستند. 3

بی شک, این درس اخلاقی از زندگی حضرت فاطمه ی زهرا علیها السلام عمومیت داشته و هیچ گاه اختصاص به زن و یا مرد, بزرگ یا کوچک و مسلمان یا غیر مسلمان ندارد.

3- بحار الانوار, ج43, ص 93