PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عشق

عتیق
2013_11_20, 09:19 PM
آیا گفتن عشق (علیه السلام) درست است؟

معمار
2013_11_20, 11:53 PM
آیا گفتن عشق (علیه السلام) درست است؟

گفتن این کلمه اشکالی ندارد,اصولا عشق می تواند امری مقدس و پاک باشد پس چه اشکالی دارد که بر یک امر مقدس سلام و درود بفرستیم

سجادی
2013_11_21, 06:36 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

از پاسخ کارشناس بزرگوارمان متشکریم .

چند نکته از اندوخته های ناچیزم به ذهن رسیده که در توضیح سخن معمار گرامی مان می نویسم .

گفتن این کلمه اشکالی ندارد,اصولا عشق می تواند امری مقدس و پاک باشد پس چه اشکالی دارد که بر یک امر مقدس سلام و درود بفرستیم

1- بستگی دارد اشکال مد نظر شما از چه نوع باشد . اشکال عرفی ، عقلی ، معرفتی ، اخلاقی ، شرعی و.....

2-اصولا عشق می تواند امری مقدس باشد این جمله مطلق بیان شده است ؛ کاربرد واژه مهم اصولا در اینجا تعریفی از اعراب ندارد .

بلکه واژه گاهی مورد استعمال می باشد .یعنی گاهی عشق می تواند امری مقدس باشد .

3-ما واژه ی امر را معمولا برای عملکرد استفاده می کنیم نه برای شخصیت که میدانم مدّ نظر شما از این جمله این بوده که چه

اشکالی دارد با واژه عشق (علیه السلام ) درود بفرستیم .

4- یادمان باشد هیچ واژه ای در عالم جای اسم مقدس اهل بیت ( علیهم السلام ) را نمی گیرد و ما در این شهر نورانی بنا داریم

فرهنگ قرآنی و معرفتی را ترویج دهیم نه اصطلاحات عرفی را هر چند زیبا باشند .

یا علی

معمار
2013_11_21, 08:21 PM
1- بستگی دارد اشکال مد نظر شما از چه نوع باشد . اشکال عرفی ، عقلی ، معرفتی ، اخلاقی ، شرعی و.....

2-اصولا عشق می تواند امری مقدس باشد این جمله مطلق بیان شده است ؛ کاربرد واژه مهم اصولا در اینجا تعریفی از اعراب ندارد .

بلکه واژه گاهی مورد استعمال می باشد .یعنی گاهی عشق می تواند امری مقدس باشد .

3-ما واژه ی امر را معمولا برای عملکرد استفاده می کنیم نه برای شخصیت که میدانم مدّ نظر شما از این جمله این بوده که چه

اشکالی دارد با واژه عشق (علیه السلام ) درود بفرستیم .

4- یادمان باشد هیچ واژه ای در عالم جای اسم مقدس اهل بیت ( علیهم السلام ) را نمی گیرد و ما در این شهر نورانی بنا داریم

فرهنگ قرآنی و معرفتی را ترویج دهیم نه اصطلاحات عرفی را هر چند زیبا باشند .

یا علی

جناب سجادی ممنون از توجهتان

بعضی اوقات هدف این است که مخاطب را قانع کنیم و لذا زیاد نباید گیر به الفاظ بدهیم,به قول معروف مته روی خشخاش گذاشتن

عتیق
2013_11_21, 11:08 PM
2-اصولا عشق می تواند امری مقدس باشد این جمله مطلق بیان شده است ؛ کاربرد واژه مهم اصولا در اینجا تعریفی از اعراب ندارد .بلکه واژه گاهی مورد استعمال می باشد .یعنی گاهی عشق می تواند امری مقدس باشد .

3-ما واژه ی امر را معمولا برای عملکرد استفاده می کنیم نه برای شخصیت که میدانم مدّ نظر شما از این جمله این بوده که چه اشکالی دارد با واژه عشق (علیه السلام ) درود بفرستیم .

4- یادمان باشد هیچ واژه ای در عالم جای اسم مقدس اهل بیت ( علیهم السلام ) را نمی گیرد و ما در این شهر نورانی بنا داریم فرهنگ قرآنی و معرفتی را ترویج دهیم نه اصطلاحات عرفی را هر چند زیبا باشند .

تشکر بابت توضیحاتتون
ولی جناب سجادی متوجه نشدم آیا منظورتان از این جملات بنده بودم؟!

اگر بنده بوده ام که سؤالی برایم پیش آمده بود که آیا میشود (علیه السلام) را که برای امامان و انبیا, تا بحال داشته ایم، را در مواردی دیگر استفاده کرد؟

که جناب معمار فرمودند میشود و شما میفرمایید خیر.
و عقیده ی خودم هم بر همین مبناست که نمیتوان. چون هر سخن یا واژه ای در جای خودش اعتبار و ارزش و مقام دارد و اگر در جایی غیر از خودش بیان شود از ارزشش کاسته میشود.
و بنده هم نخواستم واژه ها و اصطلاحات عرفی را رواج دهم. و از هدف شهر نورانی دور شوم.
و اما جناب معمار هدف این نیست که مخاطب از دست ما راضی شود و پاسخ مناسب حالش گرفته شود هدف این است که پاسخی کامل و جامع به مخاطب داد منطقی و قابل فهم و درک تا مخاطب اگر هم اشتباه می کند به حقیقت دست یابد.
فکر کنم در این سایت سؤال نمیشود کرد.
به هر حال از حضور بزرگان و اساتید شهر معذرت می خواهم که سؤالی عرفی هر چند زیبا را بیان کردم و هدف شهر نورانی را زیر پا گذاشتم.

معمار
2013_11_22, 10:51 AM
و عقیده ی خودم هم بر همین مبناست که نمیتوان. چون هر سخن یا واژه ای در جای خودش اعتبار و ارزش و مقام دارد و اگر در جایی غیر از خودش بیان شود از ارزشش کاسته میشود.

گفتن این واژه"علیه السلام"مانعی ندارد,چه طور ما وقتی به کسی سلام می کنیم یا جواب سلام کسی را می دهیم می گوییم"علیک السلام" و علیک السلام فرقی با علیه السلام ندارد جز در ضمیر

سجادی
2013_11_22, 04:29 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر از پاسخ کارشناس گرامی مان ؛

بعضی اوقات هدف این است که مخاطب را قانع کنیم و لذا زیاد نباید گیر به الفاظ بدهیم,

در مسائل اسلامی اولین هدف ما قانع کردن نیست بلکه دادن پاسخ موافق مضامین اسلامی است قانع کردن در گام های بعدی است .

حال می خواهد قانع بشود می خواهد نشود .

سجادی
2013_11_22, 04:48 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

ولی جناب سجادی متوجه نشدم آیا منظورتان از این جملات بنده بودم؟!

فکر کنم در این سایت سؤال نمیشود کرد.

سؤالی عرفی هر چند زیبا را بیان کردم و هدف شهر نورانی را زیر پا گذاشتم.

اولا شما سئوال مبارکی را مطرح فرمودید که به همراه کارشناس گرامی توضیح و آنالیزه شد.

و این سئوال شما باعث باز شدن یک بحث علمی گردید و

بحث علمی نیکوست آن هم در این شهر قران که این جور بحث ها عادی ست .

از طرفی قران دستور می دهد که تفکر کنیم ، تدبر کنیم و باز شدن بحث های علمی قدرت استدلال و تحلیل را بالا می برد و

چه ایده آل است که شیعیان ما این قدرت را که در وجودشان بالقوه است را بالفعل نمایند .

دوما ؛سایت نورانی قران کریم سایت معتدل و بی نظیری است و اتفاقا بهترین مکان برای پاسخ به سئوالات شماست .

توصیه ی بنده به شمای خوب این است که حضور در این شهر را غنیمت بزرگی بدانید و ان را حفظ کنید .

سوما ؛ هدف مذکور برای تمام نهادهایی ست که در سر تاسر جهان در حال فعالیت هستند و ندای اسلام را شنیده اند

نه فقط سایت شهر نورانی قران .

در پناه قران و اهل بیت ( علیهم السلام ) موید باشید .