PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فلسفه دعاهای ما بین آیات سوره انعام چیست و ....

گل مريم
2013_10_26, 09:28 PM
besm5

فلسفه دعاهای ما بین آیات سوره انعام چیست و نویسنده این دعاها کیست؟

معمار
2013_10_28, 04:05 PM
فلسفه دعاهای ما بین آیات سوره انعام چیست و نویسنده این دعاها کیست؟

عذر خواهی میکنم به علت تاخیر در پاسخ,مسافرت بودم و دسترسی به اینترنت نداشتم

در روایت معتبری ندیدم که دعای خاصی بین سوره انعام خوانده شود

ولی دعا در بین آیات قرآن هم اشکالی ندارد و اصولا دعا کردن در هر حالتی و مکان و زمانی داری اثار معنوی زیادی است

از امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود: «من قراء سورة‌ الرحمن فقال عند كل فباي الاء ربكما تكذبان لا بشيء من الائك رب اكذب فان قراها ليلا ثم مات مات شهيدا و ان قراها نهارا ثم مات مات شهيدا.» كسي كه سورة‌ الرحمن را بخواند و هر بار كه آية فباي آلاء ربكما تكذبان را خواند، اين جمله را بگويد: «لا بشيء من آلائك رب اكذب--هیچ کدام از نعمتهای پروردگار را تکذیب نمی کنم». اگر اين سوره را در شب بخواند و در آن شب بميرد، شهيد مرده و اگر در روز بخواند و در آن روز بميرد، شهيد مرده است(بحارالانوار، جلد 89، صفحه 306

از این حدیث استفاده می شود که دعا در بین آیات قرآن اشکالی ندارد

گل مريم
2013_10_28, 11:41 PM
ممنون از پاسختان

در ختم انعام هایی که در مجالس خانم ها از قدیم مرسوم بوده و هست بین تلاوت سوره دعاهای خاصی خوانده میشود و ذکر صلوات و .. هم در لابلای خواندن دعا وجود دارد.
بعضی از بزرگواران می گویند که چون سوره ی انعام از سوره هایی است که یکباره نازل شده است صحبت کردن و خواندن دعا و حتی صلوات هم جایز نیست. در این مورد آیا سند معتبری وجود دارد یا خیر؟

معمار
2013_10_30, 04:43 PM
بعضی از بزرگواران می گویند که چون سوره ی انعام از سوره هایی است که یکباره نازل شده است صحبت کردن و خواندن دعا و حتی صلوات هم جایز نیست. در این مورد آیا سند معتبری وجود دارد یا خیر؟

صحبت کردن با دعا کردن فرق دارد,البته در پست دوم گفتم که: دعا در بین آیات قرآن هم اشکالی ندارد و اصولا دعا کردن در هر حالتی و مکان و زمانی داری اثار معنوی زیادی است(و حدیثی هم به عنوان موید صحبتم آوردم)حتی صلوات هم با توجه به این که نوعی دعا هست,اهمیت زیادی دارد و حتی در بین آیات قرآن هم فرستادن صلوات اشکالی ندارد,ما حتی در بین نماز داریم که می فرمایند اگر اسم محمد صلی الله علیه و آله را شنیدی می توانی در بین نماز صلوات بفرستی و بعد ادامه نماز را بخوانی

پس این که می گویند" صحبت کردن و خواندن دعا و حتی صلوات هم جایز نیست"این حرف درست نیست حتی صحبت کردن درباره امور دنیوی هم حرام نیست