PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : احترام به سادات

مهدی
2013_10_20, 02:48 PM
http://axgig.com/images/87832042948122065738.jpg

دودمان و فرزندان شریف و برجسته یک خاندان، به تناسب مقام بزرگ و سرور خاندان آن‏ها، دارای احترام و شخصیت هستند. بنابراین، در نظر ما، سادات و ذریه رسول اکرم صلوات الله علیه و آله، به خاطر نسبتی که با بزرگ‏ترین شخصیت عالم انسانیت دارند، دارای احترام هستند. (1)

ناگفته پیدا است که انتساب به پیامبر نمی‏تواند توجیه کننده کم‏ترین تخلف باشد و از نظر قوانین تفاوتی با دیگران ندارند و کسی نباید از سید بودن خود سوء استفاده کند، بلکه باید احترام این جایگاه را با اعمالش حفظ نماید و رفتار اجداد طاهرینشان را نسبت به دیگران، سرمشق قرار دهند.

مهدی
2013_10_20, 02:49 PM
از آن جایی که ملاک قرب معنوی، پاکی و شایستگی است، نه حَسَب و نسبت؛ در تاریخ زندگی پیامبروامامان بزرگوار علیهم السلام می خوانیم که بعضی از نزدیک‏ترین افراد منتسب به خود را به خاطر عدم ایمان یا انحراف از خط اسلام، رسماً طرد کردند. (2)

اما روشن است که وقتی ما برای شخصیتی احترام خاصی قائل باشیم، فرزندان او را اکرام می کنیم و این در واقع محترم داشتن آن شخصیت است. چنان که در روایت نبوی آمده است:

مَن‏ أَكْرَمَ‏ أَوْلَادِی‏ فَقَدْ أَكْرَمَنِی‏ (3) هر کس فرزندان مرا اکرام کند، مرا گرامی داشته است.

و در حدیثی از آن حضرت است که:
أَكْرِمُوا أَوْلَادِی‏ وَ حَسِّنُوا آدَابِی (4)؛ فرزندان مرا گرامى بدارید، و آداب و سنن مرا خوب انجام دهید. (5)

مهدی
2013_10_20, 02:51 PM
http://s1.picofile.com/file/7540576127/babol2011_27.gif
روح اعمال یک عارف

مرحوم «شیخ حسنعلی اصفهانی»(ره) از راه کسب، روزی خود و خانواده را تحصیل می کرد و آنچه عاید او می شد، نیمی را صرف خویش و خانواده می کرد و نیم دیگر را به سادات و ذراری حضرت زهرا علیها السلام اختصاص می داد.

فرزند ایشان می گوید:
پدرم با آنکه به عبادت و مجاهدت و ریاضت و زیارت و اعتکاف در اماکن متبرک، سخت مداومت و مراقبت داشت، لیکن اظهار می فرمود:
«روح همه این اعمال، خدمت با اخلاص نسبت به سادات و ذریّه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است و بدون آن، اینگونه اعمال، همچون جسمی بی جان می باشد و آثاری بر آنها مترتب نمی گردد.» (6)

مهدی
2013_10_20, 02:52 PM

ترشى مخصوص شه رضا
جناب «حاج شیخ اسداللّه‏ طیّاره»، یک هم حجره ‏اى داشتند به ‏نام «سید جواد». یك وقت هم حجره‏اى ایشان هوس ترشى مى‏كند، آن هم از نوع مخصوص شهرضایى‏اش!

آقای طیاره تا مى‏فهمد كه هم حجره‏اى سیدش هوس ترشى مى‏كند به طرف شهرضا به راه مى‏افتد و ترشى را مى‏آورد و در سه ‏راهى سلفچگان چهل كیلومترى قم، ماشین در اثر بارندگى در برف مى‏ماند.

ایشان پیاده مى‏شود و با پاى پیاده در برف‏ها به قم مى‏آید و ترشى را به دست سیّدجواد مى‏رساند. و فرمودند: من از آن سال پادرد گرفتم.

همچنین درباره ایشان، نقل شده که حتى به همسرشان هم نمى‏گفت یك لیوان آب مى‏خواهم.
سؤال می شد : چرا این كار را نمى‏كنید؟
مى‏گفتند: «چون سادات هستند باید دقیقاً رعایت حال ایشان را بكنیم.» (7)

مهدی
2013_10_20, 02:53 PM
بركت احترام به سادات
یكی از شاگردان مرحوم آیت‌الله «میرزا احمد سیبویه» می گوید:
از ویژگی‌های برجسته مرحوم سیبویه، احترام بی‌نظیری بود كه نسبت به سادات داشت. هرگاه در منبر می‌نشست و سیدی وارد مجلس می‌شد از منبر پایین می‌آمد و دست سید را می‌بوسید و مجدداً بر منبر می‌نشست.

احترام ایشان به سادات تا جایی بود كه هرگاه سیدی را ملاقات می‌كرد، به احترامش تمام قد می‌ایستاد و دست ایشان را می‌بوسید و برای او ذكر صلوات می‌داد.

مرحوم سیبویه گاهی به منزل ما می‌آمد و در حیاط كنار باغچه می‌نشست و می‌فرمود «آمده‌ام كه احترام سادات را بجا آورم و در محضر حضرت زهرا (سلام الله علیها) بگویم كه فرزندانش را دوست دارم». (8)

مهدی
2013_10_20, 02:55 PM
نسبت دزدی به سید
از ویژگی ها و سجایای اخلاقی مرحوم «آیت الله شیخ محمد کوهستانی» احترام و تواضع در برابر سادات بود. ایشان بزرگداشت آن ها را سبب خشنودی رسول اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم می دانست: در حدیث شریف نبوی وارد شده است که: «هر کس می خواهد به من صله کند به ذراری من صله کند.»

روزی عده ای از مؤمنین یکی از سادات را به عنوان این که سارق حرفه ای است و مردم از دست او تأمین مالی ندارند نزد آقا جان آوردند.

آیت الله کوهستانی به آنان فرمود:
«شما حق ندارید این سید را دزد خطاب کنید، چون مادرش حضرت زهرا علیه السلام رضایت ندارد کسی نسبت دزدی به سادات و فرزندانش بدهد و باعث رنجش و آزردگی اش شود.»
این سخن پندآموز چنان در قلب آن سید اثر گذاشت که یکباره توبه کرد و کارهای خلاف خود را ترک کرد و از نیکان گردید. (9)
یکی از سادات حسینی نقل می کند:

روزی من و یکی از بستگانم به محضر آیت الله کوهستانی رسیدیم، پس از کسب فیض موقع خداحافظی آقا می خواست مبلغی را عنایت کند، نخست مبلغ دو تومان را از جیب خود بیرون آورد که به ما بدهد، ناگهان دست خود را کشید و با حالت خاصی فرمود:

«من از مادرتان زهرا علیها السلام خجالت می کشم.»

لذا دوباره دست به جیب کردند و مبلغ بیست و پنج تومان مرحمت فرمودند. در آن زمان این مبلغ بسیار قابل توجه بود و ایشان نیز کمتر این مبلغ پول را به کسی می داد. (10)

مهدی
2013_10_20, 02:55 PM
اول، سیدها
نقل شده است که مرحوم «حاج ملا آقا جان زنجانی» می گفتند: «روایت است که بر سادات نباید در راه رفتن مقدم شد.»
وقتی سادات ( ولو از نظر سن، خردسال بودند) وارد مجلسی می شدند ایشان به تمام قد در مقابلشان می ایستاد و می گفت:

«در حدیث است که اگر کسی یکی از سادات را ببیند و در مقابل او نایستد و قیام تام نکند، خدا به دردی او را مبتلا می کند که دوا نداشته باشد.» (11)

مهدی
2013_10_20, 02:57 PM

شهریه تدریس

زمانی پسر آقای «سید علی نقی» امام جماعت «مسجد دروازه» را خدمت مرحوم « شیخ حسین زاهد» بردند که در خدمت آقا تحصیل کند.

آن زمان شهریه 3 یا 4 تومان بود و خرجی استاد از این راه تأمین می شد. سر ماه، وقتی برای پرداخت شهریه رفتند، ایشان فرمود: «داداشی تو حاضری من پسر حضرت زهرا (علیها السلام) را درس بدهم و پول بگیرم؟ حیف نیست؟»

هر چه اصرار شد که آقا، شما خرجتان فقط از این راه تأمین می شود، این پسر هم یک از آن بچه هاست.
ایشان قبول نکرد و فرمود: «راضی نباش برای درس دادن به پسر حضرت زهرا (علیها السلام) پول بگیرم.» (12)

ادامه دارد...

پی نوشت ها:

(1) آیت الله مکارم شیرازی، پرسش‏ها و پاسخ‏های مذهبی، ج 4، ص166
(2) پرسش و پاسخ تبیان
(3) مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏12، ص376، باب17 تأكد استحباب اصطناع المعروف إلى العلویین و السادات
(4) همان
(5) سنن النبى صلى الله علیه و آله با ترجمه، ص12
(6) کتاب نشان از بی نشانها
(7) کتاب جان شیفته
(8) شیعه نیوز
(9) کتاب بر قله پارسایی
(10)همان
(11)Salehin.com
(12) کتاب شیخ حسین زاهد
تهیه و فرآوری : حامد رهنما ، گروه حوزه علمیه تبیان

سجادی
2013_10_20, 09:28 PM
به نام خدا

میدونستم احترام داریم ولی نمیدونستم این قدر دیگه ....

خوب حالا روز ولایت جدم چی بهتون عیدی بدم ؟

allahomma6

مشعشع
2013_10_20, 11:10 PM
احترام به سادات از منظر آیات و روایات:

اسلام دینی است که به همه انسان ها حتی غیر مسلمانان احترام می گذارد، اما برای مسلمانان و مؤمنان احترام بیشتری قائل است و در میان مؤمنان، احترام به منسوبین به پیامبر اکرم (ص) و فرزندان حضرت زهرا (س) را سفارش و تأکید کرده است.
آیه شریفه مودّت «... بگو: من هیچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمى‏کنم جز دوست ‏داشتن نزدیکانم [اهل بیتم‏]...».[3] را می توان یکی از دلائل این احترام دانست.

ریشه اصلی احترام به سادات، آیه شریفه مودّت است که در مرتبه اول و به طور مستقیم، اهل بیت و عترت پیامبر اکرم (ص) را شامل شده و سادات را که فرزندان با واسطه حضرت زهرا (س) بوده و نسب آنان به یکی از ائمه اطهار (ع) می رسد، نیز شامل می شود.
در این آیه خدای تعالی به پیامبر (ص) امر می کند که به مردم بگوید که با خویشاوندان وی دوستی و مودت نمایند، که این دوستی و محبت، خود، مصداقی از احترام است.

مشعشع
2013_10_20, 11:11 PM
s...s..s...s..s...s..

همچنین در روایات، سفارشات فراوانی به احترام و اکرام به سادات شده است، که در این جا، به برخی اشاره می شود:
1. پیامبر اکرم (ص) فرمود:«چهار دسته را روز قیامت شفاعت کنم، هر چند با گناه اهل دنیا به صحرای محشر حاضر شوند: آن که اولاد مرا یاری کند. آن که از اموالش به اولاد تنگدستم کمک کند. کسی که با زبان و قلب، آنان را دوست بدارد و آن که تلاش کند در انجام حوائج و نیازهای افرادی از ذریه ام که تبعید شده و یا رانده شده اند».[4]
2. پیامبر اکرم (ص):« اکرام کنید خوبان ذریه مرا از براى خدا و بدان ایشان را براى من».[5]

مشعشع
2013_10_20, 11:12 PM
s...s..s...s..s...s..s...s..

3. امام صادق (ع) فرمود:«هر گاه روز قیامت شود منادى فریاد می زند که، اى گروه مردمان! خاموش باشید که همانا محمّد (ص) سخن می گوید. مردم خاموش می شوند؛ پیامبر حرکت مى‏ کند و می فرماید: اى گروه مردمان! هر کس براى او در پیش من دستى و منّتى و نیکى هست باید حرکت کند تا جبران کنم. می گویند چه دست و چه منّت و چه نیکى است براى ما بلکه تمام این ها براى خدا و رسولش بر تمام مردمان است. می فرماید: هر کس یکى از فرزندان مرا پناه داده، نیکى به او کرده، او را از برهنگى پوشیده، او را گرسنه بوده، سیر کرده باید حرکت کند تا جبران کنم. پس بلند می شوند مردمى که این کردار را انجام داده‏اند. پس ندا از پیشگاه خداى جلّ و علا می رسد که، اى محمّد! حبیب من! پاداش آنان را به تو واگذار کردم در هر کجاى بهشت که می خواهى آنان را جاى ده. پس آنان را در وسیله جا می دهد مکانى که محمّد و آل محمّد را مى‏بینند».[6]

گفتنی است این احترام یک امر طبیعی است و نشانه محبت به پیامبر است یعنی اگر کسی شخصی را دوست داشته باشد منتسبین به او را هم دوست خواهد داشت و مورد احترام قرار می دهد، و همین یعنی احترام و یاد پیامبر اسلام و گرامی داشت اهداف آن حضرت.

مشعشع
2013_10_20, 11:14 PM
s...s..s...s..s...s..s...s..s...s..سادات و غیر سادات در دنیا و آخرت:
گرچه سادات به دلیل انتساب به پیامبر اکرم دارای احترام و یژه ای هستند اما:
1.در انجام تکالیف و وظایف شرعیّ و اخلاقی همه امّت پیامبر اکرم (ص) مساوی مى ‏باشند و سادات، بر غیر سادات امتیازى ندارند و هیچ کس از انجام تکالیف الهی، معاف نیست. تمامی انسان ها چه سادات و چه غیر سادات در تمامی لحظات مورد آزمایش و امتحان خداوند متعال بوده و هر بنده ای دارای پرونده ای است که در روز جزا مورد محاسبه قرار می گیرد . [7]

2. سادات به واسطه شرف انتساب به پیامبر (ص)، مسئولیّت بیشترى دارند که رعایت احکام و تکالیف را نسبت به آنها موکّدتر مى‏نماید.[8]

[3] . شوری، 23.

[4] . ثقة الاسلام کلینی،الکافی، ج4، ص 60، دارالکتب الاسلامیة، تهران، 1365ش.

[5] . ثقفى تهرانى، محمد،تفسیر روان جاوید، ج1، ص 52، انتشارات برهان‏، تهران، چاپ سوم، 1398ق.
[6] . وسائل الشیعه، ج 16، ص 333.
[7] . مجمع المسائل، ج1، ص 393.
[8] . مجمع المسائل، ج1، ص 393.

ملکوت
2013_10_21, 01:51 PM
دوستان محترم سادات شهر پر نور قران
ما دستمون خالیه
شما پیش خدا خیلی ابرو دارین
شما رو به مادرتون بی بی دو عالم
توی دعاهاتون برای ما ها هم دعا کنین
به حرمت سفره های پر نوری که در این شهر پهن شد و ما سر سفره خانش نشستیم
ما رو بی بهره از دعاهاتون نزارین
که شما عزیز درگاه حقین...

مشعشع
2013_10_21, 06:28 PM
g10147خدایا به فرشتگانت بسپار که در لحظه لحظه نیایش خویش ، دوستان عزیز مرا از یاد نبرند.g10147

از خدا میخواهم آنچه را که شایسته توست به تو هدیه بدهد

نه آنچه را که آرزو داری ، زیرا گاهی آرزوهای تو کوچک است و شایستگی تو بسیار . . .Gol1

مشعشع
2013_10_22, 03:47 PM
g10104matn10g10104

شیوه شیخ انصاری(ره) این بود که هرگاه سیدی را می‌دید هرچند کودکی بود، دو دستش را روی هم می‌نهاد تا این بچه سید از حریم شیخ رد شود. چون از علت می‌پرسیدند می‌فرمود: این‌ها پاره‌های تن زهرایند. اگر سیدى در مجلس شیخ انصاری بود بر او تقدم نمى‌جست و پا به سویش دراز نمى‌کرد. شاگردان عارف واصل مرحوم حاج‌ ملا‌آقا‌جان زنجانی(ره) از قول ایشان آورده‌اندکه می‌گفت: در روایت است که بر سادات نباید در راه رفتن مقدم شد. وقتی سادات‌ـ هر چند خردسال بودند‌ ـ وارد مجلسی می‌شدند ایشان تمام قد در مقابلشان می‌ایستاد و می‌گفت: در حدیث است که اگر کسی یکی از سادات را ببیند و در مقابل او نایستد و قیام کامل نکند، خدا به دردی او را مبتلا می‌کند که دوا نداشته باشد. یکی از خصوصیات عجیب آیت‌الله سییویه(ره) ادب بسیار زیاد ایشان نسبت به همه به‌ویژه سادات بود. ایشان دست سادات را حتماً می‌بوسید، و روایتی را از وجود مبارک رسول خدا(ص) نقل می‌کرد که: « هر کس اولاد مرا ببیند و با علاقه، بر من صلوات بفرستد، خداوند شنوایی گوش و بینایی چشم او را افزون فرماید.»

سجادی
2013_10_23, 10:40 PM
بسم الله الرحمن الرحیم

کاربران گرامی ؛ دوستان بسیار ارجمندم سلام علیکم

در این شب بسیار عزیز از خداوند منّان می خواهم به آبروی جدم امیرالمومنین (علیه السلام ) و

مادرم فاطمه زهراء(سلام الله علیها ) به همه تون خانه ای در عرش کبریایی اش در همسایگی دیوار به دیوار

برگزیدگانش در روزی که کسی سرپناهی ندارد این سرپناه را به همه تان عنایت فرماید .

آبرومندی،عاقبت بخیری و عافیت و عزتمندی در دو عالم و برآورده شدن

تمام حوائج تان بخیر بخیر بخیر را عنایت بفرماید . ان شاءالله

گل مريم
2013_10_24, 12:35 AM
سلام, دوستان عزیز و سادات گرامی شهر

عیدتون مبارک

عیدی ما mosavii دعای فراوااااااااااان

مهدی
2014_10_09, 12:28 PM
پیشاپیش عید بر شما مبارک

salavat2

مهدی
2014_12_29, 03:19 PM
احترام به سادات1..3

مهدی
2015_02_05, 04:06 PM
در نظر ما شیعیان ، سادات و ذریه رسول اکرم صلوات الله علیه و آله، به خاطر نسبتی که با بزرگ‏ترین شخصیت عالم انسانیت دارند، دارای احترام هستند.