PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ستون هاى اسلام كدامند؟

گل مريم
2013_09_08, 09:34 AM
besmellah8

ستون هاى اسلام كدامند؟

پانزده حديث در اين مورد از ائمه اطهار بيان شده است كه از جمله روايتى است از امام باقر (عليه السلام) كه فرمود:

بنى الاسلام على خمس ، على الصلوه ، و الزكوة ، و الصوم ، والحج ، و الولايه ، ولم يناد بشيى ء كما نودى بالولايه ،
يعنى اسلام بر پنج ركن پايه گذارى شده است :

اول نماز
دوم زكاة
سوم روزه
چهارم حج
پنجم ولايت ، در هيچ چيزى بقدر امر ولايت توصيه و تاءكيد نشده است .

در حديث ديگرى از اين مبحث ، پس از آنكه حضرت صادق (عليه السلام) همين پنج ركن را بر زراره بيان مى كند، زراره مى گويد اهم و افضل اين پنج ركن كدام است ؟

امام صادق (عليه السلام) مى فرمايد: ولايت از همه افضل است ، زيرا كه آن ، كليد چهار ركن ديگر است و والى مردم را بدانها رهبرى مى نمايد.

زراره گويد، عرض كردم پس از ولايت كدام يك از چهار ركن ديگر برتر است ؟ امام (عليه السلام) فرمود: نماز، زيرا رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمود:
الصلوه عمود دينكم
نماز ستون دين شما است

زراره سپس مى پرسد: پس از نماز كدام برتر است ؟
امام صادق (عليه السلام) مى فرمايد: زكاة ، زيرا كه خدا آنرا قرين نماز بيان فرموده و رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) و سلم نيز فرموده زكاة گناهان را از بين مى برد.

گل مريم
2013_09_08, 09:35 AM
زراره عرض مى كند: پس از زكاة كدام برتر است ؟

امام صادق (عليه السلام) مى فرمايد: حج ، زيرا خداوند فرموده است :

و لله على الناس حج البيت من استطاع اليه سبيلا،
آيه 97 سوره آل عمران يعنى : براى خدا است كه مردم مسلمان در صورت امكان و استطاعت شرعى خانه كعبه را زيارت كنند و هر كس از امتثال اين امر سر پيچى كند خداوند از جهانيان بى نياز است ...

زراره بسئوال خود ادامه مى دهد و مى پرسد: بعد از فريضه حج كدام برتر است ؟

امام صادق (عليه السلام) مى فرمايد: روزه .
زراره عرض مى كند: يابن رسول الله جهت اينكه روزه از لحاظ فضل آخر همه قرار گرفته چيست ؟

امام صادق (عليه السلام) پاسخ پرسش زراره را چنين بيان مى فرمايد:

زيرا رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) و سلم فرموده است :

الصوم جنه من النار روزه سپر است از آتش دوزخ ،

بديهى است بهترين اشياء آنست كه چون از دستت رفت جبران ناپذير باشد مگر آنكه برگردى و عين آنرا اتيان كنى ، نماز و زكوة و حج و ولايت چون از دست رفت چيزى جاى آنها را نگيرد بجز اداى خود آنها؛

و اما اگر روزه واجب از تو فوت شود يا درباره آن كوتاهى كردى و يا بسفر رفتى قضاى آنرا در ايام ديگر بجا مى آورى و يا بجاى روزه كفاره مى دهى و قضاء بر تو نيست .

گل مريم
2013_09_08, 09:38 AM
سپس ‍ فرمود:

ذروه الامر و سنامه و مفتاحه و باب الاشيا و رضى الرحمن و الطاعه للامام بعد معرفته
بهترين و برترين روش و والاترين طريق ديندارى و كليه گنجينه ايمان و باب هر چيزى و خشنودى خداى رحمان اطاعت امام است بعد از شناختن و معرفت باو،

زيرا خداوند در آيه 80 سوره نساء مى فرمايد:
من يطع الرسول فقد اطاع الله ، و من تولى فما ارسلناك عليهم حفيضا
هر كس پيروى كند رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) را همانا پيروى كرده است خدا را، و هر كس روى گرداند از اطاعت ، پس تو را بر آنها نگهبان نفرستاده ايم .

و اما هر گاه مردى همه شبها عبادت كند و روزها روزه بدارد و تمام دارائيش ‍ را صدقه دهد و تمام عمر را حج بجا آورد ولى امر ولايت خدا را نشناسد تا پيرو او بوده و اعمالش براهنمائى او باشد، او را بر خداى تعالى حق ثوابى نيست و از اهل ايمان محسوب نباشد...

در حديث ديگر سائلى از امام صادق (عليه السلام) از ستونهاى دين مى رسد، آنحضرت همين پنج را نام مى برد و سپس ميفرمايد:

و من مات و لم يعرف امامه مات ميته جاهليه
يعنى كسى كه بميرد و امامش را نشناسد بمانند مردن جاهليت مرده است ؛

آنگاه فرمود: بيش از همه وقت نياز انسان به معرفت امام آنوقتى است كه جانش بگلو رسد كه در آنوقت مى گويد: من در مذهب خوبى بودم كه معرفت به امام خود داشتم .

در حديث ديگر امام باقر (عليه السلام) فرموده : درهاى خير عبارتند از: نماز كه اصل اسلام است و زكوة كه فرع آن ، و جهاد كه كنگره نيروى آن است

سپس فرمود: روزه سپر است از دوزخ و آتش ، صدقه گناه را ببرد و قيام مرد در دل شب براى ياد خدا...

خلاصه اى از اصول كافى
تاءليف : حجة الاسلام محمد بن يعقوب كلينى
ترجمه : على اصغر خسروى شبسترى