PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقصود از اولوالعزم چيست و پيامبران اولوالعزم كيانند؟

گل مريم
2013_09_08, 09:23 AM
besmellah6

پيامبر اسلام نخستين كسى بود كه بربوبيت حق تعالى اقرار كرده

از حضرت امام صادق (عليه السلام) روايت شده كه عده اى از قريش از رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) و سلم پرسيدند:

بچه چيز بر تمام فرزندان آدم پيشى گرفتى ؟

آنحضرت فرمود: من نخستين كسى بودم كه به ربوبيت پروردگارم اقرار كردم ، همانا خداى تعالى از پيامبران پيمان گرفت و آنها را بر خودشان گواه گرفت و فرمود:

الست بر بكم ؟ فالوابلى :
آيا من پروردگار شما نيستم ؟ گفتند، بلى ،
و من نخستين كسى بودم كه بلى گفتم .

گل مريم
2013_09_08, 09:23 AM
خداوند شرايع پيامبران اولوالعزم را به خاتم پيامبران محمدو سلم عطا فرمود

در باب شرايع ضمن دو حديث از حضرت امام صادق (عليه السلام) روايت شده كه :

خداى تعالى به محمد (صلى الله عليه و آله و سلم ) و سلم شرايع نوح و ابراهيم و موسى و عيسى (ع ) را عطا فرموده كه اساس همه آنها توحيد و اخلاص و ترك بت پرستى و فطرت حنيف - مسلمانى سهل و آسان كه بر كنارى از گوشه گيرى و خانه بدوشى است - هرچيز پاك را در آن حلال و هر ناپاك و پليدى را حرام نموده است - بارهاى سنگين و زنجيرهائى را كه بر گردن آنان بود - يعنى تكاليف شاقه را - برداشته ،

سپس ‍ ضمن دستورهاى اسلامى ؛ نماز و زكوة و روزه و حج - امر بمعروف و نهى از منكر - حلال و حرام - مواريث و حدود و فرائض را بر آنها واجب نمود، و جهاد در راه خدا و وضو را بر آن افزود و آن را بفاتحه الكتاب برترى داد و به آيات آخر سوره بقره و سوره هاى مفصل (6) و غنيمت را بافى ء(7) براى آنحضرت حلال نمود و با ايجاد هراس در دل كفار او را يارى كرد و تمام زمين را براى او سجده گاه و وسيله طهارت قرارداد (مانند تيمم بر خاك ) و او را بر تمام مردم از سفيد و سياه جن و انس برانگيخت و او را حق جزيه گرفتن (8) و حق اسير نمودن مشركين و فديه اى كه براى آزار كردن اسيرانشان مى داند عطا فرمود.

سپس مكلف به تكليفى شد كه هيچيك از پيامبران گذشته به آن مكلف نبودند و خداوند براى او شمشيرى بى غلاف از آسمان فرو فرستاد و باو خطاب شد كه بايد در راه خدا نبرد كنى و بجز خودت را در وهله اول بدان مكلف ندانى .

گل مريم
2013_09_08, 09:30 AM
مقصود از اولوالعزم چيست و پيامبران اولوالعزم كيانند؟

سماعه بن مهران از امام صادق (عليه السلام) پرسيد: مقصود از اولوالعزم كه در آيه 35 سوره احقاف مى فرمايد:(9)

فاصبر كما صبر اولوالعزم من الرسل كيانند؟

امام صادق (عليه السلام) در پاسخ فرمود: آنان پنج تن بودند: نوح، ابراهيم، موسى، عيسى و محمد صلى الله عليه و آله و سلم . salavat..

سماعه پرسيد: چگونه اولوالعزم شدند؟ آنحضرت فرمود:

به اين معنى كه نوح (عليه السلام) با كتاب و شريعتى برانگيخته شد و پيامبران بعد از وى تا حضرت ابراهيم تابع شريعت او و به روش وى عمل مى كردند.

حضرت ابراهيم كه مبعوث شد. صحف بر او اعطاء گرديد، و ماءمور به ترك كتاب نوح (عليه السلام) شد ولى نه از راه كفر بدان ،

و همچنين هر پيامبرى كه بعد از آنجناب آمد بشريعت و روش و صحف ابراهيم (عليه السلام ) عمل مى نمود تا زمان موسى (عليه السلام)

حضرت موسى (عليه السلام) كتاب تورات آورد و ماءمور به تبليغ شريعت و روش خود و ترك صحف ابراهيم گشت ،

تا زمانيكه عيسى (عليه السلام) مبعوث شد و كتاب انجيل آورد با عزيمت به ترك شريعت موسى (عليه السلام) و پيامبران بعد از او نيز پيرو آئين و شريعت او بودند تا اينكه محمد (صلى الله عليه و آله و سلم ) و سلمsalavat.. برانگيخته شد و بر آن حضرت قرآن كريم نازل شد و آئين حنيف و شريعت مقدس اسلام را تشريع فرمود،

پس حلال او حلال است تا روز قيامت و حرام او حرام است تا روز قيامت اينهايند اولوالعزم از پيامبران .

6- سور قرآن را از سوره محمد تا آخر قرآن سور مفصل نامند
7- آنچه مسلمانان از كفار بدون جنگ و ستيز بدست آورند فى ء گويند.
8- جزيه ، سرانه ايت كه از كفار اهل كتاب دريافت ميدارند و در مقابل از شرايط امنيت و آزادى در بلاد اسلامى برخوردار مى گردند.
9- شكيبا باش همچنانكه پيامبران اولوالعزم شكيبا بودند.