PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گزیده سخنان امام حسین(ع)

ملکوت
2013_09_07, 12:44 PM
امام حسین (علیه السلام) :

ای پسر آدم همانا تو مانند روزگاری ، هر روزی که بر تو بگذرد، قسمتی از عمرت کاسته و کم می شود.

( ارشاد القلوب، جلد 1 ،صفحه 98)

هرکس زبانش راستگو باشد، کردارش پاکیزه باشد و هرکس نیت خیر داشته باشد، روزیش فراوان گردد و هرکس با زن و بچه اش خوش رفتار باشد، عمرش طولانی شود.

( ارشاد القلوب، جلد 1 ،صفحه 323)

فقیران و تهی دستان مومنان چهل سال زودتر از ثروتمندان وارد بهشت می شوند ، امام (علیه السلام) برای درک بیشتر این موضوع مثالی را هم بیان فرمودند : مانند دو کشتی که از گمرک می گذرند ، مامور وصول گمرک به آن دو کشتی نگاه می کند و یکی از آن ها را پر از بار می بیند و دستور می دهد آن را نگه دارید.

( ارشاد القلوب جلد 1 صفحه 370)

ملکوت
2013_09_07, 12:45 PM

ایمان بنده مومن کامل نمی شود مگر این که در او چهار خصلت باشد : 1.اخلاقش نیکو باشد ، 2.بخشنده باشد ، 3.از گفتن حرف های زیادی خودداری کند ، 4.زیادی مالش را انفاق کند.

ارشاد القلوب جلد 1 صفحه 454

در حال رفتن به کربلا فرمودند : من مرگ را نمی بینم جز سعادت ، و زندگی با ستمگران را نمی بینم مگر ستوه و بی قراری.

تحف العقول صفحه 176

امام حسین (علیه السلام) در حال رفتن به کربلا فرمود :

این دنیا تغییر کرده و منفور شده است ، خوبی هایش رفته ، و باقی نمانده از دنیا مگر ته مانده ای همچون کاسه ای که در ته آن مختصری بماند.مختصر زندگی بی ارزشی همچون چراگاه خطرناک ، مگر شما مشاهده نمی کنید که به حق عمل نمی کنند و از باطل گریزان نیستند ، باید مومن دل به دیدار پروردگار خود ببندد در حالی که طالب حق است.من مرگ را جز حیات و زندگی نمی بینم و زنده ماندن با ستمگران را جز بدبختی ، مردم بنده دنیایند و دین بر سر زبان های آن ها آویزان است، آن را می چرخانند بر محور زندگی خود ، وقتی به وسیله بلا آزمایش شدند، دین داران کم خواهند بود ( دین لقلقه زبانشان است و در مواقع آزمایش الهی دین ندارند ).

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 109 )

ملکوت
2013_09_07, 12:47 PM

امام (علیه السلام) به مردی که غیبت شخصی را در نزد آن جناب می کرد، فرمود : از این کار خودداری کن ، غیبت و بدگویی پشت سر دیگران ، خوراک سگ های جهنم است.

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 109 )

گروهی خدا را می پرستند به جهت آرزوی بهشت ، این عبادت تاجران است ، گروهی خدا را می پرستند از ترس جهنم ، این عبادت بردگان است ، گروهی خدا را می پرستند به شکرانه نعمت هایش ، این عبادت آزادمردان است و این بهترین عبادت است.

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 110 )

عقل کامل نمی شود ، مگر به پیروی حق.

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 116 )

ملکوت
2013_09_07, 12:47 PM

درس دادن علم موجب پیدا شدن معرفت می شود و طول تجربه عقل را افزایش می دهد ، شرافت تقوی است ، و قناعت آسایش بدن هاست ، هرکه تو را دوست داشته باشد ( از کار ناپسند ) تو را باز می دارد ، و هرکه با تو دشمن باشد، فریبت می دهد ( و به گناه تشویقت می کند )

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 117 )

به ابن عباس فرمود : درباره چیزی که به تو مربوط نیست سخن مگو ، زیرا می ترسم به گناه دچار شوی ، درباره چیزی که مربوط به تو است نیز صحبت مکن ، مگر بدانی جای صحبت کردن است ، بسا از گویندگان که به حق سخن گفته اند، ولی سرزنش شده اند. با دو کس بحث و جدال مکن ، شخص حلیم ، و شخص نادان . حلیم تو را عصبانی می کند و نادان اذیتت می کند ، در پشت سر برادر مومن خود همان چیزی بگو که دوست داری او پشت سر تو بگوید. چنان عمل کن همانند کسی که می داند از جرائمش بازخواستش می کنند و پاداش کارهای نیکش را می دهند.

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 116 )

ملکوت
2013_09_07, 12:48 PM

مردی از اهالی کوفه در ضمن نامه ای به حضرت امام حسین (علیه السلام) نوشت : مولای من، بفرمایید خیر دنیا و آخرت چیست ؟ حضرت حسین (علیه السلام) در جواب او نوشت : بسم الله الرحمن الرحیم ، هرکس جویای رضای خدا باشد ( مردم با او خشمگین می شوند ) و خداوند به جای مردم کارهای او را اصلاح می کند ، و هرکه جویای رضای مردم باشد و ( با به خشم آوردن خدا ) خداوند او را به مردم واگذار می کند. ( و مردم او را وا می گذارند ).

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 115 )

مردی به خدمت امام حسین (علیه السلام) رسید و گفت : من شخصی گناهکار هستم که نمی توانم خود را از معصیت نگه دارم ، مرا پند و اندرزی بده ، حضرت حسین (علیه السلام) فرمود : پنج کار را انجام مده، بعد هر گناهی مایلی بکن : 1.از رزق و روزی خدا نخور، هر گناهی مایلی بکن . 2. از ولایت خدا خارج شو، هر گناهی می خواهی بکن . 3. جایی را پیدا کن که خدا ترا نبیند، هرچه می خواهی بکن . 4 . وقتی ملک الموت برای گرفتن جانت ( قبض روحت ) آمد، جلوگیری از او بکن . 5 . وقتی مالک دوزخ تو را داخل جهنم کرد، داخل نشو، هرگناهی مایلی انجام ده.

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 115 )

ملکوت
2013_09_07, 12:49 PM

بپرهیز از این که کاری انجام دهی که مجبور شوی عذر خواهی کنی از آن ، زیرا مومن خطا نمی کند تا معذرت بخواهد ، اما منافق پیوسته هر روز خطا می کند و معذرت می خواهد.

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 112 )

سلام کردن هفتاد ثواب دارد که شصت و نه ثواب آن متعلق به کسی است که سلام می کند و یک ثواب متعلق به کسی است که جواب سلام را می دهد.

بحارالانوار جلد 17 ( جلد 2 صفحه 112 )

بخیل کسی است که از سلام کردن بخل ورزد. تحف العقول صفحه 253
امام حسین (علیه السلام) : در ضمن دعای عرفه عرض می‌كند : خدایا ، مرا از تمام اعضا و جوارحم بهره ‌مند فرما و چشم و گوش مرا وارث من قرار ده ، یعنی تا موقع مرگ مرا از كوری و كری و نقص عضو محفوظ بدار.

الحدیث جلد 2 صفحه 26